Fuqia e heshtjes-Florentina Skendaj


Fuqia e heshtjes

I ngjaj vullkanit,

qè nè shpèrthim mbulon gjithèsinè qark

e prapè kèrkon vetminè.

Nè mitèr tè formoj xhevahire e t’ua ndaj ,

nè shpèrthim .

Unè hesht pèr tè shpèrthyer

e nuk zbrazem ,

qè tè ngrij !

~

Jetoj

Jetoj dhe thith mirèsitè pèr çast,

pèrditè.

Jeto, o njeri i mirè,

nè çdo cep tè globit .

Jetè shtoi vetes,

jepi dritè !

…..

LLomkat e vrerit ja u lè

dhe lèruani njerèzuqève,

nè tè tyrin fyt !