Lisat e Mirko Gashit-Nga Timo Mërkuri

LISAT E MIRKO GASHIT Nga Timo Mërkuri Librin tim “Letërsia si shpëtim nga rrufetë zeusiane” (Beqir…

Bibë Doda një protagonist në zhvillimet politike shqiptare të viteve ’30-70 të shekullit XIX-Dr. Nikollë Loka

Bibë Doda një protagonist në zhvillimet politike shqiptare të viteve ’30-70 të shekullit XIX Dr. Nikollë…

Lidhja është gjallë-Jashar H Selmanaj

1. Rrezja e dielli mbi Prizren bjen Mengjesi në Shkelzen agojë Koha e lidhjes afrohet e…

Sami Arifi-Errësirën e mundi ndriçimi!

Shkruar poezi nga Sami ARIFIErrësirën e mundi ndriçimi! Shkruan: Sami ARIFI N’kushte t’rënda për t’jetuar,pa dritë…

Heronjtë lindin, s’kanë të vdektë…!Zihni Ndregjoni

Kurrë nuk vdesin të till heronj. E dhanë gjakun, për vatan. Janë ata që sollën liri.…

24 vjet pas  Masakrës së Dubravës 19-24 maj 1999-Nga Prof.Dr. Sadri  Rexhepi

 24 vjet pas  Masakrës së Dubravës 19-24 maj 1999 Prof.Dr. Sadri  Rexhepi ,,Fëmijëve, nënave, pleqve që…

79 vjet nga Kongresi i Përmetit (24 maj 1944 – 2023)-Nga Albert Z. Zholi

Forum/ Mbushen 79 vjet nga Kongresi i Përmetit (24 maj 1944 – 2023). Flasin Harallamb Kota, …

Dr. Nikollë Loka-Në cilat kushte u lejua përkohësisht veprimtaria e shoqërisë së të shtypurit shkronja shqip në Stamboll

Në cilat kushte u lejua përkohësisht veprimtaria e shoqërisë së të shtypurit shkronja shqip në StambollDr.…

Madhështori i traditës dhe i trimërisë!Sami Arifi

Shkruar nga Sami ARIFIMadhështori i traditës dhe i trimërisë!(Kushtuar heroit kombëtar Isa Boletinit) Madhështori i traditës…

Zyba Hysen Hysa: Gjergj Kastrioti – misionar i pavdekshëm i paqes dhe mirësisë njerëzore!

ZYBA HYSEN HYSA: GJERGJ KASTRIOTI – MISIONAR I PAVDEKSHËM I PAQES DHE MIRËSISË NJERËZORE! Unë jam…

I pavdekshëm mbete në histori:Ukshin Hoti-Xhemile Aliu

Ku mbete or trim ku mbete pash at zot I mungon tribunës,kombi ndihët boshë Fjala juaj…

Kush e tradhtoi idenë e rilindjes kombëtare për origjinën e shqiptarëve nga pellazgët?!Nga Leonard Pipa

Tashmë është e vërtetuar që origjina e shqiptarëve nga pellazgët nuk është një shpikje e “neopellazgëve…

Behar, bestar i besës-Zymer Mehani

Zymer MehaniBehar, bestar i besës (Dëshmorit Behar Begolli, në përvjetorin e rënies, 21 maj 1999)1.Behar, Feniks…

Mëmëdhe e atdhe-Adem Nuhaj

……. Ku , ka vaj e ku , ka këngë Aty quhet MEMEDHE Ku , shqiptohet…

Historinë e Dodonës,më të madhin thesar…Tomi Buzi

Një tuf ‘ujqërish’ ndiqnin një ‘gjahtar’ ! Deri thell maleve ku flinin legjendat, Ulërinin nën zë,…

O njeri, po të them pa dyshim: Je vëllai im!Nga Zymer Mehani

Zymer MehaniO njeri, po të them pa dyshim: Je vëllai im!O njeri, po të them pa…

Shtrohet pyetja te shqiptarët më1903,pse konsullatë në shtetin e vet siç e quan Serbia?Feri Arifi

Feri Arifi Shtrohet pyetja të shqiptarët më 1903, pse konsullatë në shtetin e vet siç e…

Në panteonin e përjetësisë-Bajram Kallaba

NË PANTEONIN E PËRJETËSISË( Monolog i luftëtarit-kushtuar dëshmorit Asllan Thaqi,në24-vjetorin e rënies). Sa m’paska marr malli,…

Burrë shteti meritor-Nazif Laçi

Shkruan Nazif Laçi Presidenti historik, Dr. Ibrahim Rugova, ishte lider i popullit në Kosovë, në momentet…

Programi Kuvendit të Prizrenit -1878-Nga Nazif Laçi

PROGRAMI KUVENDIT TË PRIZRENIT -1878 Nga Nazif Laçi Me fillimin e shkatrrimit të katër përandorive të…

Princ Vidi, kur erdhi në Shqipëri më 7 mars 1914, ka sjellë me vete edhe një skuadër zjarrfikëse-Nga Albert Zholi

Flet Arben Cara, Drejtues Zjarrfikës: Aktualisht ka 1300 punonjës zjarfikës dhe 150, automjete -Princ Vidi, kur…

Fjalës sime i dal zot-Bajram Kallaba

FJALËS SIME I DAL ZOT(Dëshmorit të kombit Zijah Shemsiut, në 38-vjetorin e vdekjes nga torturat vrastare…

“Dashuria për atdheun po venitet, sot s’ka më idealistë si dëshmorët”-Nga Albert Z. Zholi

5 Maji/ Veteranët dhe Pasardhësit: “Dashuria për atdheun po venitet, sot s’ka më idealistë si dëshmorët”…

Çudia e”çelësit” në vilën pranë Kadri Hazbiut…Albert Z. Zholi

Flet ish-Shefi i Gatishmërisë së Republikës, Sefer Pasha: Çudia e”çelësit” në vilën pranë Kadri Hazbiut ku…

Shqiptarët nën sundimin osman- Nazif Laçi

SHQIPTARËT NËN SUNDIMIN OSMAN Në prag të pushtimit osman, shqiptarët ishin në rrezikun më të madhë…

Gruaja shqiptare është themel i kombit-Nazif Laçi

GRUAJA SHQIPTARE ËSHTË THEMEL I KOMBIT Shiquar nëpër etapat historike, gruaj shqiptare ishte më e përbuzura…

Flet Majlinda Treska Isufi e bija e ish-Gjeneralit, Bejto Isufi:Nga Albert Z. Zholi

Flet Majlinda Treska Isufi e bija e ish-Gjeneralit, Bejto Isufi: Tek filmi “Guna përmbi tela” babai…

Tanushë:Feri Arifi

TANUSHË Studim dhe kerkim i imi Eminit Danit nga Lagjja Hoda. Histori kjo që tronditi fshatin…

Në Kosovë:ende mbi 1600 të zhdukur-nga Sami Kurteshi

NË KOSOVË Ende mbi 1600 të zhdukur! Ende familjarët e të zhdukurve presin për drejtësi. Nuk…

Gllazhnja-Kumanovë-Nga Feri Arifi

Nga Feri Arifi Gjatë periudhës sllave ju vu syri kësaj toke.I cili ky rajon mbeti jashtë…

Në vitin 1981 e kam fotografuar “flamuri në gurë”në familjen e Lil Minga-Nga Parashqevi Sahatci

Në vitin 1981 e kam fotografuar “flamuri në gurë”në familjen e Lil Minga. këtë relike Lili…

Naum Veqilharxhi,Themelues i Rilindjes Kombëtare Shqiptare:Nga Rizan Kazazi

Punoi: Rizan Kazazi Naum Veqilharxhi, Themelues i Rilindjes Kombëtare Shqiptare Rilindja Shqiptare dhe Naum Vegjilharxhi janë…

Lufta Ukrainase dhe efektet e publikimit të dokumenteve sekrete ushtarake në SHBA-Fatjon Malaj

Fatjon Malaj Lufta Ukrainase dhe efektet e publikimit të dokumenteve sekrete ushtarake në SHBA? Në fillim…

Kapedan Tafil Buzi:Fatmir Pushi

KAPEDAN TAFIL BUZI FATMIR PUSHI Trebeshin e Shëndëlli, Ball për ball ce ke Tafil, Në pendel…

Doli nga shtypi monografia “arsimtarët dëshmorë dhe martirëtë rënë në luftën e kosovës (1997-1999)” e bashkautorëve Qazim Berisha e Zymer Mehani

Zymer Mehani (SHB “RADIO KOSOVA E LIRË”, Prishtinë 2023) Përpjekja dhe lufta e vazhdueshme për gjuhën…

Ismail Qemali dhe Marrëdhënia Konfliktuale e tij me Sulltan Abdyl Hamitin II-Nga Rizan Kazazi

Punoi: Rizan Kazazi Ismail Qemali dhe Marrëdhënia Konfliktuale e tij me Sulltan Abdyl Hamitin II. Ismail…