“Shaban Murati për ne kroatët është Milan Shuflaj shqiptar!”

“Shaban Murati për ne kroatët është Milan Shuflaj shqiptar!” -Deklaratë e Ambasadorit të Kroacisë në Shqipëri…

Sukses i madh në Paris i filmit “Tashko & Koço” -Angjelina Xhara Papalilo merr çmimin “Grande Ekselans” !Mbresa nga Parisi Silvana Braçe

Filmi :”Tashko & Koço një love story shqiptar” Silvana Braçe Kam drejtuar shumë herë ngjarje të…

Studimi i folklorit – udhëtim emocionues-Zymer Mehani

Zymer MehaniStudimi i folklorit – udhëtim emocionues Prof. Gani I. Mehmeti “Këngë popullore legjendare dhe historike”,…

Virtualja në poezi-Nebi Dragoti

VIRTUALJA NE POEZI @Kritike Ka hyre virtualja ne poezi, sepse kjo eshte dhe nje shkendije e…

Analizë letrare poezisë “Një rrugë e humbur” -Dr. Agon Halabaku

Analizë letrare poezisë “Një rrugë e humbur” e poetes Laureta Malaj Poezia “Një rrugë e humbur!”…

Traditat popullore në anekdota, përralla, tregime, mahi, fjalë të urta e kashelasha të popullit tonë-Zymer Mehani

Zymer MehaniTraditat popullore në anekdota, përralla, tregime, mahi, fjalë të urta e kashelasha të popullit tonë(Gani…

Angela Kosta përkthen vargjet e  poetes Rimis Brits (Izrael)

RIMIS BRITS është poete dhe autore e 3 librave me poezi dhe 4 për fëmijë. Rimis…

Libri me poezi” Dhimbje Shpirti” me autore Marjana Sulejmani

Marjana Sulejmani Keto dite nga shtepia botuese Fiorentia te Meritan Spahija Shkoder doli libri im i…

Këshilli i Qarkut Dibër, “Çertifikatë mirënjohje” për Prof. Dr. Sali Kurtin-Nga Halil Rama

Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Këshilli i Qarkut Dibër, “Çertifikatë mirënjohje” për Prof. Dr. Sali…

Në gjurmët e kohëve, histori e krenari që shkruhet sot-Xhevahir Cirongu

Durrës, 24. 09. 2016: Është një kënaqësi e veçantë, që sot lexon pas kaq vitesh dekada…

Pseudonimet e shkrimtarëve shqiptarë-Nga Isak Ahmeti

Nga: Isak A H M E T I       I.Takimi im i parë me…

Disa fjalë për librin “Aforizma dhe fjalë të arta” (SHB “LENA”, Prishtinë, 2024) t[ shkrimtarit Rrahim M. Sadiku-Zymer Mehani

Zymer MehaniDisa fjalë për librin “Aforizma dhe fjalë të arta” (SHB “LENA”, Prishtinë, 2024) t[ shkrimtarit…

Poeti: ndërveprimi kompleks midis artit, vuajtjes dhe lidhjes njerëzore në prizmin e Kierkegaard dhe Schopenhauer-Dr. Agon Halabaku

Kulturë Poeti: ndërveprimi kompleks midis artit, vuajtjes dhe lidhjes njerëzore në prizmin e Kierkegaard dhe Schopenhauer-…

Poeti dhe roli i kritikut letrar në interpretimin e poezisë-Nga Dr. Agon Halabaku

Dr. Agon Halabaku Poeti dhe roli i kritikut letrar në interpretimin e poezisë Poezia, si një…

Tre  Poetë-Timo Merkuri

Timo Merkuri II-Qasja e vargjeve “zogjtë me fluturimin e tyre shkruajnë, fjalë që vetëm ne i…

Në shkencë mund të ketë qëndrime…Nga Kasam Shaqirvela

Në shkencë mund të ketë qëndrime që ndërtohen në bazë të pozicionimit të taboreve studiuese, mund…

Profili ndryshe i Margarita Xhepës-Nga Halil Rama

90 vjet Margarita Xhepa ⦁ Në sfidë me moshën, kjo margaritare e skenës shqiptare është dhe…

Impresione nga mirënjohja e kolegëve-Dr. Eduard A. Skufi

Vitet e dekadës së fundit të shekullit më ofruan një sfidë me ndjenjë të vecantë, apo…

Mes dhembjesh të padukëshme-Kastriot Fetahu

Mes dhembjesh të padukëshme fshehur në buzëqeshje të atrofizuara, u arratisa edhe këtë herë nga Tirana……

Poetja Barie Çupi: një Bukowske shqiptare…!Nga Nexhbedin Basha

Disa mendime rrethi librit me poezi “Fjalë të palexueshme”, të poetes Barie Çupi. Nga Nexhbedin Basha…

Të këndosh poezitë e Ajet Dukës-Timo Mërkuri

Nuk qe e papritur për mua dhurimi nga Mjeshtri i Madh Ajet Duka i librit të…

“Dhuro një libër”…Nga Halil Rama

Shoqata “Bashkësia Dibrane” pasuron bibliotekën e Njësisë Administrative Nr. 8 Tiranë Dashuria për leximin, përvetësimin e…

Analizë dhe komentim i vëllimit poetik “Çaste lirike” të poetit Fadil H. Curri-Zymer Mehani

Libri më i ri, “ÇASTE LIRIKE’’, i autorit Curri është i ndarë në tre cikle. Cikli…

Mbjellësi i stuhive-Timo Mërkuri

MBJELLËSI I STUHIVE Poezia “Drita e Fjalës” e Odise Kote shpreh një vështrim poetik mbi natyrën…

Liri Llazo, këngëtarja që e kthehu në himnin e qytetit, këngën “Lushnja e jonë”, kompozuar nga Fotaq Filipeu-Nga Maksim Kulla

LIRI GORI LLAZO….. Lindi në qytetin e Lushnjës më 20 qershor 1943, pas 5 motrave në…

“Duke pritur lindjen e diellit” të autorit Fadil Abazi-Feri Arifi

Dësha të shkruaj pak për datën 15.03.2024, i cili u bë promovimi i librit me poezi…

Sopranoja e shquar e Kombit Dëshira Ahmeti Kërliu mirëpritet në Vatrën e Nolit dhe të Konicës-Nga Kozeta Zylo

Sopranoja e shquar e Kombit Dëshira Ahmeti Kërliu mirëpritet në Vatrën e Nolit dhe të Konicës…

Gëzuar 80-vjetorin e lindjes Bujar Kapexhiu “Nderi i Kombit”-Nga Halil Rama

Nga Halil RAMA – Nga Halil Rama ⦁ Kapexhiu është nga ata artistë që thumbon dhe portretizon…

Nën qerpikët e Natasha Lakos-Nga Timo Mërkuri

Ndërsa po lexoja poezinë “Nën qerpikë më ka mbetur një ëndërr” të Natasha Lakos s’di pse…

Në tre librat e Eda Mirit, një zë poetik jo i zakonshëm-Nga Halil Rama

Në kushtet e sotme kur oqeanopoezia sundon rrjetet sociale, dhe kur edhe njerëz pa formimin minimal…

“Sagë Mbretërore”, romani epope i Shefki Karadakut-Nga Halil Rama–Mjeshtër i Madh

Ribotohet me kërkesën e lexuesve, në tre vjetorin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit të mirënjohur…

Përiatje për vëllimin poetik “Në pentagram të shpirtit tim” të poetit Qazim Berisha-Zymer Mehani

(Dedikuar vëllait, prof. Selim Berishës, dëshmor i kombit, në 25-vjetorin e rënies)Në përgjithësi, poezitë e Qazim…

Profesoreshë Lili Sula më kujtoi me postimin e saj “takimin” e parë me Konicën më 1988-Entela Komnino

Profesoreshë Lili Sula më kujtoi me postimin e saj “takimin” e parë me Konicën më 1988.…

Poezia e poetit Sadri Fejzullahu-Zymer Mehani

Sadri Fejzullahu “Qan Malësia” (poezi), PRINTING PRESS, Prishtinë, 2024 Koleksioni i poezive të Sadri Fejzullahut përbën…

Libër që afirmon veprimtarinë liridashëse-Nga : Isak Ahmeti

            I.Në vend të hyrjes Është kënaqësi dhe nder i veçantë…

Kështjella u ideua nga një grua:Katerina Sforza-Luljeta Dano

Në zemër të Milanos, një nga kështjellat më të bukura në botë u ideua nga një…