Poeti s’ duron padrejtësi:Sheqere Sina

Dhimbja në shpirt zbut planetin .Dhimbja bën dritë errësirën. Zemrën largon e plagën mjekon. Largon etjen…

Tregtari dhe xhindi:Rashid Abdyl-Përkth. Agim Xh. Dëshnica

Arabe Rashid Abdyl. Përkth. Agim Xh. Dëshnica Na ishte njëherë një tregtar. Në ditët e para…

Momenti historik për Kosovën:nga Nazif Laçi

Gjërat madhore të vendosjës së kombit, ndodhin rrallë në histori. Ato, nuk përsëritën me vite e…

Peshkatari i zgjuar:Rashid Abdyl-Përkthim Agim Xh. Dëshnica

ArabeRashid Abdyl Peshkatari i zgjuar Përkthim Agim Xh. Dëshnica Jetonte dikur një peshkatar shumë i varfër…

Dibër t’kam atdhe:Miranda Troci

Ruhu nga burgu i Tartarit!nga Përparim   Hysi

       (tregim) Nga Përparim   Hysi Prolog     Sot do vij për lexuesit me një…

Qasje etimologjike e gjuhësore:nga Kasam Shaqirvela

Qasje etimologjike e gjuhësore Shkrim nga Kasam ShAQIRVELA Këndvështrim -Në jetën njerëzore qysh nga koha më…

Matanë rrugës:nga Valbona R.Hadri

Matanë rrugës Sikur kërkonte diçkaAjo e vështroi e dërmuar.Qepallat e lagura nga lotët e saj mbuluan…

“Tragjedia e motrës Hajrie-3”:Nga Boris Miska

Pjesë nga tregimi :”Tragjedia e motrës Hajrie” Boris Miska Kreshniku zuri vend diku nga fundi i…

Mirënjohje amerikane:Nga Namik Selmani

Mirënjohje amerikane Tregim Namik Selmani Ai ishte një emigrant që kishte ardhur para shumë kohësh në…

Tragjedia e motres Hajrie(2):Nga Boris Miska

Vijon sërish tregimi :Tragjedia e motres Hajrie, pjesë nga libri:” Humor në prush“. Boris Miska …Veç…

Boris Miska;Tragjedia e motrës Hajrie

Tragjedia e motrës Hajrie. Sot është 8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas. Po postojme pjesë nga…

Tomas Heywood:Historia e Dik Uajtingtonit-Përkthim nga Agim Xh. Dëshnica

Tomas Heywood Historia e Dik Uajtingtonit Përkthim nga Agim Xh. Dëshnica Kjo histori me famë në…

Brixhilda Dede:”Zhgënjimi”

Fragment nga tregimi:” Zhgënjimi“ Ndodhesha në udhëkryq mes tre rrugësh, Të vazhdoja mësimdhënjen tre herë në…

Pirro Minella Millona:”Ahh…Ne,brezi ynë

.. “Ahh…. Ne, Brezi Yne që dikur kishim shumë parametra më njerëzore se brezi i sotëm…!!!”…

Pirro Minella Millona:”Kujtime nga Gjirokastra !!

KUJTIME NGA GJIROKASTRA !! …. ” Lulet e deles me petalet e saj të hequra një…

Squirrel prison( Burgu i ketrit) nga Arjan Rama

Asnjë prej nesh, që nga adoleshenti i etnisë egjiptiane që lan xhamat e automjeteve kryeqytetase në…

Boris Miska:”Tragjedia e motrës Hajrie”

Boris Miska TREGIM Marre shkas nga tragjeditë e ndodhura sot po publikoj fragmentin nga tregimi ‘Tragjedia…

Brixhilda Dede:Grimca Kujtese

GRIMCA KUJTESE ~tregim~ Ishte një telefonatë e pa programuar mes melankolisë së asaj mbrëmjeje me shira…

Sheqere Sina Ozuni:Bija e Shebenikut në Myzeqe”

SHEQERE SINA OZUNI “BIJA E Shebenikut në Myzeqe” 2 Roman PJESA E PARË Në fshatin verilindor…

Një derr interesant -tregim nga E. Kaceli

Marre nga :https://zekthi.blogspot.com/ Në mes të ditës, përmes sheshit të madh të qytetit (se qyteti i…

Ymrije Beqiri:Nëse një ditë

NËSE NJË DITË Nëse një ditë më the s’të deshta kur zemra prej meje s’të ish…

Mimoza Xhaxhaj Mane:As vete s´di si ti´a ve emrin kësaj …!

As vete s´di si ti´a ve emrin kesaj …! * … Disa kujtime jane vertet te…

Mimoza Eliona Osmani:Ata,janë të rritur këtu…

Ata , janë të rritur këtu… Unë edhe Eva sapo kishim dalë nga teatri. Njerëzit nëpër…

Zyba Hysa:Rrëfimi I “Mamicës”, motrës së Skënderbeut…

Para se të luaja rolin e Mamicës, kam qenë balerinë. Erdhën të Kinostudios dhe më përzgjodhën…

Brixhilda Dede:Hijet e natës”

Pjesë nga tregimi :”HIJET E NATËS” Ajo ecte brenda murit të pakapërcyeshëm krijuar brenda vetes, teksa…

Përparim Hysi:Duke kujtuar-Vath- Koreshin

Duke kujtuar,VATH KORESHIN! *   HAXHIU I FRAKULËS (sipas novelës së VATH KORESHIT) Nga  Përparim Hysi Një turkeshë…

Teuta Shaqiraj:Ironia e fatit

Ironia e fatit Tregim Shkurti po rrëshqiste ngadalë si vetë jeta e saj. Qëndronte në shtratin…

Nazif Laçi:Turpi i Evropës dhe botës

TURPI I EVROPËS DHE BOTËS Kosova, qe 24 vite çlirim, akoma me plagë që po rrjedhë…

Robert Shkurti:Tregim

Kryqi Niko ishte pronari i një shtypshkronje të vogël në qytetin e Selanikut, në një zonë…

Albert Z. Zholi:Burri me zemër të madhe

Burri me zemër të madhe Albert Z. Zholi Ajo ditë shtatori më ka ngelur fort në…

Zyba Hysen Hysa: Fragment nga romani :”Gjergj Kastrioti, Skënderbeu”

ZYBA HYSEN HYSA: FRAGMENT NGA ROMANI :”GJERGJ KASTRIOTI, SKËNDERBEU”, BOTUAR 2021 DHE RIBOTUAR NË 2022… “Forcat…

Pirro Minella Millona:”Përballë të gjithëve luftuam dhe fituam…

….”Përballë të gjithëve luftuam dhe fituam. Edhe i “Vetëm trim në luftë”…!!!” …..Sot në mbrëmje duke…

Bashkim Saliasi:Tregim nga emigrimi

Kufitari Përballë na doli ushtari ynë i kufirit. Menjëherë e njoha, pasi ishte po ajo uniformë,…

Pirro Minella Millona:Përballë dy portretet tona…!!!”

  …..Naten vone me doli gjumi. Televizori ndezur ne emisonet e veta. U rrotullova me mendjen…

Martin Nedi:Endërr

Endërr Indriti ndodhej para kompjuterit. Kishte hyrë në profilin e tij në Facebook dhe rrëshqiste mausin…