Ai kishte virtyte njerëzore-Zymer Mehani

Zymer Mehani (Dromca jete) Gjithçka flitej e përflitej për të, ashtu siç është zakon te ne.…

Të gjithë janë të” mençur”…Nexhat Nallbati

Nga içi vijmë, tek içi do të shkojmë, Ç’po ndodh kështu as vetë s’e kuptojmë, Disa…

Ku t’i gjejë njerëz të tillë?Nga Përparim  Hysi

    (copëza nga jeta)Nga Përparim  Hysi      Ka një referencë a dëshmi nga GREQIA e…

Dy poete laçiane vlera në poezinë shqipe-Nga Ruzhdi Keraj

Dy poete laçiane vlera në poezinë shqipe Nga Ruzhdi Keraj Dy Laçiane ,nji matematikanë ,komshija e…

“Djali që urrente femrat”, roman i triumfit ndaj trafikantëve të qenieve njerëzore-Halil Rama-Mjeshtër i Madh

Me romanin e sajt të 4-t, Meri Mezini shënon hop cilësor në prozën e gjatë “Djali…

Kur flas për poetet dhe poezinë…Ruzhdi Keraj

Kur flas për poetet dhe poezinë kurrë nuk marr te drejtën ti ve nota njenit a…

Kurbini Letrar-Nga Ymer Hysa

KURBINI LETRAR Nga Ymer Hysa. Kurbini me historinë, kulturën, traditën, bukuritë natyrore do të frymëzonte ndër…

Letërsia e çuditshme

Kjo është PARATHËNIA e Profesor Mark Simoni në librin tim “AUTOPORTRET”, botuar nga Shtëpia Botuese “MUZGU”.…

Njeriu fisnik Sterjo Spasse…Nga Spasse Thanasi

Njeriu fisnik Sterjo Spasse…⦁ Shkrimtari Sterjo Spasse është një monument artistik i edukatës, arsimimit dhe qytetërimit…

Tё shkruash mbi plagë dhe pёr kauza sociale-Nga Llesh Gjoka

TЁ SHKRUASH MBI PLAGЁ DHE PЁR KAUZA SOCIALE – Refleksione nga romani “Zambaku I kanionit”, I…

Në pikën e qejfit, shpirtrat e mëdhenj hapen si horizonti…Nga Zija Çela

NË PIKËN E QEJFIT, SHPIRTRAT E MEDHENJ HAPEN SI HORIZONTI… Si dhe sa e lexojnë shkrimtarët…

Disa mendime për librin:“Gruaja me këpucët e kuqe”, të Lulëzime Malaj”

Disa mendime për librin “Gruaja me këpucët e kuqe”, të Lulëzime Malaj” Nga Docent Odise Çaçi.…

Fshati im i lindjes, Zaroshkë-Nga Spasse Thanasi

Spasse Thanasi Ёshtё njё fshat nё anё tё liqenit. Dikur ishte njё fshat vetёm me 6…

Romani i gjashtë i Tyran Prizren Spahiu

Romani i gjashtë i Tyran Prizren Spahiu, “ATEISTI” pohon dhe dëshmon në roman se tre segmente…

Lida Xhamo-Lazaj-Një ikonë dardhare e vargut poetik artistik-Nga Arian Çika

LIDA XHAMO – LAZAJ NJË IKONË DARDHARE E VARGUT POETIK ARTISTIK #DardhaMagicHeritage-Literature Kur lexon krijimet e…

Pjesë nga poemthi: “FJALA E FISTARIT TË FISIT”, Prishtinë, 2021-Nga Zymer Mehani

Zymer MehaniPjesë nga poemthi: “FJALA E FISTARIT TË FISIT”, Prishtinë, 2021(Poetit martir, Havzi Nela, në përvjetorin…

Poetja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e 27-të në gjuhën shqipe

Poetja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e 27-të në gjuhën shqipe Poetja dhe shkrimtarja Irma…

Harun Domi, mësuesi atdhetar që solli nga Bukureshti abetaren e parë në Kalis-Nga Halil Rama-– Mjeshtër i Madh

DOSSIER Historia e Familjes me 101 djem e vajza me arsim të lartë, dhjetra prej tyre…

Prof. Qazim Berisha-Pak fjalë për vëllimin poetik “Pavdekësia” (poezi-prozë) të poetit Bedri Tahiri

Prof. Qazim Berisha Pak fjalë për vëllimin poetik “Pavdekësia” (poezi-prozë) të poetit Bedri Tahiri Ky libër…

Spitali i Përrenjasit-Spasse Thanasi

SPITALI I PЁRRENJASITJanё bёrё 37 vjet qё Spitali i Pёrrenjasit funksionon si njё ndёrtesё komplekse shёndetёsore…

“Vjeshtë ndjenjash” dhe vjeshta e zemrave të shuara  e Irena Hoxhës-Nga Albert Z. Zholi

“Vjeshtë ndjenjash” dhe vjeshta e zemrave të shuara  e Irena Hoxhës Albert Z. ZHOLI (shkrimtar, publicist)…

Dhimbja që ka emrin Petrit Ruka-Nga Timo Mërkuri

DHIMBJA QË KA EMRIN PETRIT RUKA Nga Timo Mërkuri I-Odise Kote mnë krijimtarinë letrare të krijon…

Shqipja si gjuha më e lashtë në romanin “Hirushja pellazge” të Astrit Gjunkshit-Nga Halil Rama – Mjeshtër i Madh

Një roman ku evidentohet gjuha shqipe si kyçi i zgjidhjes së enigmës pellazge Halil Rama –…

Angela Kosta dhe poezitë e saj në gjuhën hindu

Angela Kosta dhe poezitë e saj në gjuhën e huaj hindu. Nënës Sime मेरी माँ के…

Stuhi,stuhi…Zija Çela

STUHI, STUHI… Askënd më shumë nuk kam dashur. Dhe më shumë askënd nuk dua. Ndonjë ndarje…

Shkolla Shqiptare e pianos është shumë e fortë për të nxjerrë instrumentistë të mirë-Albert Z. Zholi

Flet pianistja Enisa Terniqi: Mes artistëve të vërtetë nuk egziston kurrë termi racizëm – Shkolla Shqiptare…

Origjina e këngës iso-polifonike dhe ballafaqimet rreth saj- një libër i Timo Mërkurit-Nga Agron Mema

Origjina e këngës iso-polifonike dhe ballafaqimet rreth saj- një libër i Timo Mërkurit Kohët e fundit…

Të fitosh titullin njeri!Halil Rama – Mjeshtër i Madh

Halil Rama – Mjeshtër i Madh ⦁ Mesazhet që përcjellin shembullin e tij kanë emrin KRENARI.…

Victor Hugo:Piktori simbolist / surrealist / ekspresionizëm abstrakt-Vladimir Bizhga

Victor Hugo | Piktori simbolist / surrealist / ekspresionizëm abstrakt Victor Marie Hugo (1802-1885) ishte jo…

Libri “Vogëlushi je dhe plaku Ta” si konvergjencë urtësie-Nga Timo Mërkuri

LIBRI “VOGËLUSHI JE DHE PLAKU TA’ SI KONVERGJENCË URTËSIE Nga Timo Mërkuri I- Bukuria dhe natyrshmëria…

Angela Kosta – Figura e shquar e letërsisë italiane Gabriele D’Annunzio

Angela Kosta – Figura e shquar e letërsisë italiane Gabriele D’Annunzio.Ideali helmon çdo zotërim të papërsosur;…

Poezi e pejsazhit, kur poeti derdh penelata fjalësh-Nikollë Loka

Nikollë Loka Njihe poetin dhe shkruaj për poezinë. Poezia është karta tjetër e identitetit për poetin,…

Vëllimi “Toka” i Naim Berishës me poezi ku gëlon historia, e tanishmja dhe e nesërmja-Halil Rama – Mjeshtër i Madh

Libri i 41-të i autorit të talentuar dibran, produk i një shpirti të ushqyer me dashurinë…

Shoku im Vasil!Nga Bashkim Saliasi

NGA 42 VITE PUNË, 32 VITE DREJTOR SHKOLLE-PAK HISTORI Bashkim Saliasi Me Vason u njohëm kur…

Përsiatje rreth vëllimit poetik “Shtigjeve të jetës” të autores Emine Konushevci-Durmishi-Nga Zymer Mehani

Përsiatje rreth vëllimit poetik “Shtigjeve të jetës” të autores Emine Konushevci-Durmishi Emine Konushevci-Durmishi filloi të shkruante…

Kujtime të dlira me një kurorë të artë shoqërie!….

Duke më përshëndetur nga larg, Vasil Xheblati më uron për ditëlindjen prej SHBA-ve : Spasse djali…