Kosova u gjallërua-Nga Nazif Laçi

KOSOVA U GJALLËRUA Sot, isha në qytetin e bukur të Ferizajt dhe gjatë rrugtimit vrehej gjallëri…

Jetë e  pajetuar-Edmira Xhaferi

JETË E PAJETUAR E ulur atë mëngjes në barin që e kishte hedhur çasti , heshtur…

“Bija e Shebenikut në Myzeqe “Sheqere( Ozuni )Sina

Dhe ja, 15 qershori erdhi, u zgjova bashkë me diellin dhe këngën e gjelit. Emocionet më…

Gjurmë plagësh në tisin e kohësNga Dr.Selman Meziu

  Gjurmë plagesh në tisin e kohës Dr.Selman Meziu       Udhëtojnë trupat qiellor në hapsirën e…

Samari-Nga Petraq J.Pali

I vodhen mushken njerit ne han te Gjirokastres,hanet ne ate kohë kishin rregull,shkarkonin fshatarët mallin,lëronin nga…

Autoportret-Ligor Stafa

I thank my talented friend, Prof. Ukë Buçpapaj and Italian painter Paola Meloni for collaborating! SELF-PORTRAIT…

Në vend të një buqete-Nga Ymer Hysa

NË VEND TË NJË BUQETE. -Poetit dhe shkrimtarit Spasse Thanasi në 60-të vjetorin e lindjes- Nga…

Në tavernën tonë të preferuar-Ligor Stafa

Në tavernën tonë të preferuar Unë dhe Piktori i Madh ishim ulur pranë një tavoline në…

Mbresa nga një Panair në Masacuset në Amerikë-Nga Namik Selmani

Kur puna merr dashurinë e të gjithëve Mbresa nga një Panair në Masacuset në Amerikë Nga…

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Holandë dhe Belgjikë

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Holandë dhe Belgjikë Librat e saj janë përkthyer dhe botuar…

Përsiatje për vëllimin ““drithërimë jete” të poetit Enver Osman Sahiti-Zymer Mehani

Zymer MehaniPërsiatje për vëllimin ““drithërimë jete” të poetit Enver Osman Sahiti Enver Sahiti është nga ata…

Albanalogu i shquar, Shkencëtari i shkencave gjuhësore, Filozofi dhe Shumëgjuhësori z.Tito P. Giochalas-Nga Anila Rezhda

Titos P. Giochalas [Τίτος Γιοχάλας] Albanalogu i shquar, Shkencëtari i shkencave gjuhësore, Filozofi dhe Shumëgjuhësori z.Tito…

Bulqiza në një film të Ylli Pepos-Nga Halil Rama

Reportazh “…E nderit është nëntoka e Bulqizës…”, filmi që evidenton resurset e shumta mbi e nëntokësore…

Kush ka kurajo t’i thotë, Petraq Palit,penionist?!Nga Lejla Gorishti

Lejla Gorishti Kush ka kurajo t’i thotë, Petraq Palit, penionist?! Nje jete te tere ne pune,…

Po the Raq Paskali, ke thënë Gjirokastra-Engjell Serjani

Po the Raq Paskali, ke thënë Gjirokastra.Mësova sot ikjen nga kjo jetë të “enciklopedisë së gjallë”…

Shuar në ekzistencë-Edmira Xhaferi

Shuar në ekzistencë. Të përplasur fort në mure, shkronjat e emrit të tij gdhendin dhimbje. Ashtu,…

Shpirti i artistit-Sheqere Sina

SHPIRTI I ARTISTIT Shpirti i artisti është si diell, Është qetësim dhe shërim. Ku janë kompozitorët…

Libri me përralla:Ylberi dhe Sara e vogël: Angela Kosta

Libri me përralla: Ylberi dhe Sara e vogël Angela Kosta Shpesh përrallat fillojnë me shprehjen: Na…

Qiellit do t ‘ndez yjet-Elisabeta Gockaj

Stolisur porsi qielli Netve plote me yje Ashtu le t’me mbetet Ky shpirte perjetesie . Kur…

M’ka shku mendja me ba nji film-Ruzhdi Keraj

MIQT E MI TE MIRE Du t’ju them nji lajme te bukur prandaj ju kam miq…

Sprova e jetës-Sheqere (Ozuni) Sina

SPROVA E JETËS Nga kultura jote erdhi miqësia, nga sjellja jote, erdhi shoqëria. Nga thjeshtësia, jote,…

Në fokus-Revista Hejza

Në fokus ANGAZHIMI PËR VLERA APO PARA XHEPI! Një piktor shqiptar i Maqedonisë së Veriut këto…

Kafshët e shtëpisë-Sheqere (Ozuni) Sina

KAFSHËT E SHTËPISË Kali, pasi punoi i ngarkuar, mblodhi kafshët për të diskutuar. Urdhëroi të bëjnë…

Dua krenarinë-Sheqere (Ozuni )Sina

DUA KRENARINË Dua djersën time, nuk jam mësuar të lyp, se unë jam i zoti vetes…

Ndodhi!Nga Selman Hysi

Ndodhi ! 1. Gara ne pyll : Pleshti dhe lepuri vendosen te benin gara me motorr……

Gruaja Shqiptare-Sheqere (Ozuni )Sina

Gruaja Shqiptare Grua shqiptare e besës dhe krenare Kalove shekujt e shtypjes barbare, Ty furtunat e…

Doli nga shtypi libri i autores Miranda Troci Derti ” Zeri i vendlindjes “

Doli nga shtypi libri i autores Miranda Troci Derti me titull ” Zeri i vendlindjes “.…

Sepse jeni miqtë e mi-Liljana Shkodrani Baçi

SEPSE JENI MIQTE E MI Miq- Njëra, ose më mirë – Njona, dje ish shndërruar në…