Struktura antike pranë Pragës është më e vjetër se Stonehenge dhe piramidat

Nga TK Randall Kredia e imazhit: Instituti i Arkeologjisë i Akademisë Çeke të ShkencaveArkeologët besojnë se struktura…

Misterie të ‘goo blu’ në fundin e oqeanit

Nga TK Randall Çfarë saktësisht është kjo gjë.Anija Okeanos Explorer e NOAA ka zbuluar diçka të çuditshme…

Zëri i çuditshëm pëshpërit ‘vdekja është e pakthyeshme’ gjatë funeralit të Mbretëreshës

TK Randall Bota doli të bënte nderimet e saj. Kredia e imazhit: CC BY-SA 4.0 AlinavdMeulenNjë transmetim…

Formimi i reve befasues dhe i rrallë ‘Levanter’ i filmuar mbi Gjibraltar

Peizazhi unik i Gjibraltarit siguroi kushte ideale për fenomenin.Pamjet e jashtëzakonshme të Met Office tregojnë retë…

Hëna e plotë e shtatorit 2022 është “Hëna e korrjeve”

John Jardine Goss Deborah Byrd Për ata prej nesh në Amerikë, hëna e plotë e shtatorit është më…

Misteri ende rrethon zhurmën e zhurmës që ka pllakosur qytetin prej vitesh

Misteret moderne Gumëzhima mund të dëgjohet për milje përreth. Kredia e imazhit: CC BY-SA 2.0 Humphrey Bolton‘Holmfield…

Avion i mundshëm misterioz i fotografuar jashtë hangarit të Zonës 51

Është e vështirë të dallosh, por duket se ka diçka atje.  Një imazh satelitor i marrë…

Ndërtuesit e piramidave të Egjiptit përdorën përmbytjet vjetore

Padyshim që Nili luajti një rol të rëndësishëm. Kredia e imazhit: CC BY-SA 3.0 Jerzy StrzeleckiHulumtimet e…

‘Sprites të kuqe’ enigmatike të dalluara në qiellin mbi Kili

Një fenomen i rrallë dhe spektakolar atmosferik është kapur së fundmi në kamera mbi shkretëtirën Atacama.Të…

Sa njerëz mund të mbajë Toka?

Nga Martin McGuigan botuar 11 korrik 2022 Veprimet e njerëzve mund të kenë një ndikim të madh. Ka rreth 8…

Hapësira tingëllon shumë e frikshme në këtë videoklip të ri të NASA-s

Klipi i sapo publikuar është një regjistrim i përpunuar i valëve të zërit që valëviten nëpër…

10 dizajne të shkëlqyera grimi

DAIN YOON është një grimiere, titulli i së cilës nuk e bën vërtet drejtësinë e saj.…

A ka kocka gjigantësh në tumat e Amerikës së Veriut? 

A ka kocka gjigantësh në tumat e Amerikës së Veriut? Stonemason gjeti dëshmi të saj. Viki Verma…

Zbulohen vrima misterioze në fundin e oqeanit

NOAA i ka bërë thirrje publikut për ndihmë për të shpjeguar praninë e një vargu vrimash…

Shkëlqim misterioz rozë në Australi …

Eleanor Imster Një shkëlqim misterioz rozë në qiell Ka shumë muhabet në mediat sociale sot (21…

Japonia planifikon të ndërtojë strukturë artificiale të gravitetit në Hënë

Inxhinierët kanë zhvilluar një koncept për një strukturë rrotulluese super të avancuar, brenda së cilës njerëzit…

Një amvise e mërzitur kalon vite duke falsifikuar historinë ruse në Wikipedia

Një mashtrim i pabesueshëm që përfshin qindra artikuj në enciklopedinë më të madhe online në botë…

Kjo hartë e lashtë babilonase e Jupiterit sapo ndryshoi historinë, duke ndjekur jJupiterin 1500 vjet më parë, si?

   Viki Verma Pllakat e lashta kuneiforme sumeriane tregojnë se ata dinin shumë për sistemin tonë…

Objekt i ngjashëm me spageti i dalluar në sipërfaqen e Marsit

Roveri Perseverance i NASA-s kapi një imazh të diçkaje mjaft të pazakontë në sipërfaqen e Marsit…

Identifikohet hyjnia misterioze e Palmirës “Zoti i universit”

Misteri i një perëndie të panjohur që përmendet në mbishkrimet nga qyteti antik i Palmirës është…

Kometa e energjisë pozitive C/2017 K2 tani është e dukshme…

Eddie Irizarry Kelly Kizer Whitt |David Hoskin në Halifax, Nova Scotia, Kanada, bëri këtë imazh më 25…

Ç’ngjau me strukturën misterioze e ngjashme me Stonehenge?

Fillimisht të ndërtuara në vitin 1980 me një kosto prej 100,000 dollarësh, gurët shpesh quhen “Stonehenge…

“Asteroidet dhe meteorët sollën jetën në tokë”

“Asteroidet dhe meteoret sollen jeten ne toke”G.LlojdiaKrateri WOLFE CREEK Australi1.Udhëtarët që duan të shohin një tjetër…

Miliarderi teknologjik do të përdorë stacionin e radarit të luftës së ftohtë për të gjuajtur UFO-t

Sipërmarrësi britanik William Sachiti ka kërkuar një mënyrë për ta rikthyer objektin në gjendje të plotë…

Guri i lindjes së korrikut: Rubini i rrallë dhe i çmuar

Guri i lindjes së korrikut tregohet këtu si kristale rubini natyral.  Guri i lindjes së korrikut:…

Mbeturinat e paidentifikuara të anijes kozmike janë vërejtur në sipërfaqen e Hënës

Orbiteri i Zbulimit Hënor i NASA-s ka kapur një imazh të një pjese misterioze të raketës…

1 miliard dollarë të vjedhura nga nazistët mund të jenë në një llogari bankare të fshehur

Tani po gjurmohet për një llogari bankare që mendohet se përmban mbi 1 miliard dollarë të…

Struktura misterioze prej guri, mijëra vjet të vjetra, të zbuluara në Sahara

Struktura misterioze prej guri, mijëra vjet të vjetra, të zbuluara në sahara në vitin 2019  Viki…

Shkëmb misterioz i ekuilibruar i zbuluar në Mars

Roveri Perseverance i NASA-s ka fotografuar një shkëmb të vogël të balancuar në mënyrë të pasigurt…

Korbi, filxhani dhe gjarpri i ujit në qershor

Debora Bird Në mbrëmjen e sotme, ose në çdo mbrëmje qershori, shikoni në drejtim të përgjithshëm…

Dragoi Drako dhe një ish-yll polar

Dragoi Drako dhe një ish-yll polar Deborah Byrd Don Machholz Draco dhe ylli i tij i…

Vrima e zezë – një ‘fantom’ e vetme – e dalluar përmes Hubble

Dave Adalian! Vrimë e vetme e zezë që endet nëpër galaktikëAstronomët vlerësojnë se ka 100 milionë “kufoma…

Thatësira ekstreme zbulon qytetin e zhytur të Perandorisë Mitanni në Irak

Vendbanimi 3400-vjeçar me një pallat dhe disa ndërtesa të mëdha mund të jetë qyteti antik i …

Astronomët zbulojnë yll të çuditshëm neutron me rrotullim të ngadaltë

A mund të jetë zbulimi një lloj i ri ylli neutron? Kredia e imazhit: Casey Reed –…

Një videoklip i regjistruar në një oborr të shtëpisë së banimit tregon një krijesë të çuditshme …

Një videoklip i regjistruar në një oborr të shtëpisë së banimit tregon një krijesë të çuditshme…

Asteroidi katër herë më i madh se Empire State Building, duke lëvizur më 27 maj

Asteroidi katër herë më i madh se Empire State Building, duke lëvizur më 27 majBrandon Specktor…