Gëzim Llojdia: Si u godit mjeshtri Sali Shijaku në vitin1966

Gëzim Llojdia Piktori 33 vjeçar që kishte kryer studimet në Shën Petërburg në atë vit hapi…

Gëzim Llojdia-“Një oqean, po shkon pas një deti “

“Një oqean, po shkon pas një deti “. Poeti mistik Rumi dhe “Masnavi” nuk është vetëm…

Gëzim Llojdia-Jupiteri mund të ketë 600 hëna

Jupiteri mund të ketë 600 hëna Gëzim Llojdia 1. Paul Scott Anderson shkruan se :Astronomët në…

Gëzim Llojdia-Fatos Arapi dhe poezia ”Drashovica”, për Luftën e Drashovicës

Fatos Arapi dhe poezia ”Drashovica”, përLuftën e Drashovicës Dossier/ Në përkujtim të luftës së Drashovicës Gëzim…

Gëzim Llojdia-Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specifik –

Ky veshtrimi im kritik eshte vendosur si parathenie ne librin e autores Gëzim Llojdia 1 “E…

Gëzim Llojdia-Banka në Vlorë e vitit 1850

Foto: Vlora ne vitin 1859 Gëzim Llojdia * Fahri Shaska pas një kërkimi shumëvjeçar ka nxjerre…

Gëzim Llojdia-Origjina e një rryme misterioze, që rrethon rrugën e qumështit

Gëzim Llojdia1.Michelle Starr shkruan:Ashtu si Jormungandr që rrethon Tokën, ashtu është e gjithë galaktika e rrethuar.…

Gëzim Llojdia-Poeti kombëtar romak nga Messapia a ishte me origjinë ilire?

Gëzim Llojdia1.Një poet romak i konsideruar një nga themeluesit e letërsisë latine ,është me origjinë ilire.…

Gëzim Llojdia-Një shtatore për Ali Asllanin

Një shtatore për Ali Asllanin nga skulptori Zeqir Alizoti Ne foto shtatorja e propozuar dhe skulptori…

Gëzim Llojdia-Lufta e Vlorës dhe armët që u përdorën

Foto te pabotuara Gëzim Llojdia Praghyrje Ndoshta më parë duhej të ishte vendosur nën këtë status…

Gëzim Llojdia-Dy sugjerime për turizmin në Labëri ?

Gëzim Llojdia 1. Isha dy vjet me pare në Kuç të Vlorës.Një vend malor ,ku ende…

Gëzim Llojdia-Ku është Koka e Shën Gjon Pagëzorit?

Gëzim Llojdia1.Profeti i katër feve . Ai quhet profet nga të gjitha këto besime dhe nderohet…

Gëzim Llojdia- Përse për Zeqir Alizotin -skulptura është formë e bukur e hapësirës

Skica te skulptorit Zeqir Alizoti Gëzim Llojdia Në Kuç të Vlorës kam parë një skulpturë, që…

Gëzim Llojdia: “Andronica Castriota Scnderbeg” dhe busti në Vlorë

Gëzim Llojdia 1. Në Vlorë  gjen mjaftë buste  për figura të shquara. Ca prej tyre janë bërë tashmë…

Gezim Llojdia:Në Katundisht te shtëpia e patriotit Zaim Brahimaj

SEJFULLA MALËSHOVA:Ai ka qënë legjendë e luftës së parë Vdekja shurdhon,pra u shkurton jetët.Mirëpo me Zaim…

Gëzim Llojdia-Atdhe, Natën e Mirë!

Atdhe, Natën e Mirë! Gëzim Llojdia 1.E vetmja dëshmi e hershme, që rrokin sytë e njeriut.…

Gezim Llojdia:-O Kapedan, o xha Sulo …

-O Kapedan, o xha Sulo …Gezim Llojdia1. Në foto skulptura e Zeqir Alizotit.7 vjet më parë…

Gezim Llojdia :Piktori-AGRON DINE:Nëna latifondiste-babai partizan…

Gëzim LlojdiaAgron Dine,një piktor i njohur i shkollës vlonjate të pikturës,shprehet se nuk e dimë nga…

Gezim Llojdia:”Trio- vlonjate”

Gezim Llojdia1. Kështu 40-50 vjet vite më parë,nën grinë e qytetit detar,nën erën e jodit,por pa…

Gezim Llojdia:Radhima në kohet e antikitetit

Gezim Llojdia Ardhja në këtë suazë të lashtë, formëson pikë së pari tre pika nga ku…

Gëzim Llojdia:Si ishte Vincent van Gog dhe miqësia e tronditur me Paul Gauguin

Gëzim Llojdia 1. Piktori gjenial Vincent van Gog, sot ka arritur majat e artit  edhe pse…

Gezim LLojdia:Lulja e diellit

Gezim LLojdia L-ulja e diellit.Kokëunjur,fytyrëverdhë në muzgun e thepisur.U-ra me diellin.Mirëmëngjes!Fushë e verdhë,fushë e heshtur.Kokëverdha në…

Gezim Llojdia:Skënderbeu dhe Rembrandi

Gezim Llojdia 1. Këto shënime të shkurtëra të Vincenza Musardo Talò për librin: Skëderbeg një hero…

Gezim Llojdia:Scanderbeide i Margaret Sarrocchi

Si poema e pare epike ne Itali ne vitet 1600 shkruar nga nje grua u frymezua…

Gëzim Llojdia:A ka uji “memorie”?

A ka uji “memorie”? Gëzim Llojdia 1. Bota jonë do të ndryshojë shumë pikëpamje. Ngadalë do…

Gezim Llojdia:1940-43-Çfarë ishte Enti botues “ Distaptur”?

Gezim Llojdia Çfarë ishte Enti botues “ Distaptur”? Distaptur”, dhe roli I tij në kulturën shqiptare…

Gezim Llojdia:Arbëreshët-Si mblidhnin këngët tradicionale të tre shekujve

Gëzim Llojdia 1. Trifon Guidera në 26 janar 1924 përcjell këtë shkrim për një botim arbëreshë…

Gezim Llojdia:Vendlindja e Ali Asllanit

Gezim Llojdia 1. Për të shkuar në katundin Vajzë të qarkut Vlorë është një rrugë e…

Gezim Llojdia:Pse planeti Mars quhet:” Ministër i mbrojtjes në sistemin diellor?

Gëzim Llojdia1.Nga astrologjia shrivinayaka me autor Dev Kaushik .tregohen disa nga karakteristikat kryesore të planetit Mars.…Ngjyra…

Gëzim Llojdia:Udhëtim në rrethinat e Selanikut me poetin…

Gëzim Llojdia1.Për poetët grekë ,poezia është si uji, për një të etur që duhet të shkruaj…

Gezim Llojdia:Ilirët janë në rajon nga indo-evropianet me vendbanime të hershme

Gezim Llojdia1.Autorë italianë në fund të viteve ‘ 70’ u tërheq vëmendje vendi i vogël i…

Gëzim Llojdia:Si u zhduk Hëna në mënyrë misterioze,900 vjet më parë?

Gëzim Llojdia 1. 900 vjet më parë, burimet historike prekin një temë misterioze:është zhdukur hëna. Fillojmë…

Gëzim Llojdia:Vlorë-Otranto, ura e mortit

1. Vlorë-Otranto, ura e mortit “Ishte erë e ftohtë, therëse e marsit ’91,  që greu definitivisht themelet…

Gëzim Llojdia:Ura

Ura Gëzim Llojdia1.Si në të gjithë botën,urat kanë një mision të veçantë dhe kanë lindur nga…

Gezim Llojdia:Ndërtuesit e Stonehenge përdorën teoremen e Pitagorës 2,000 vjet përpara se Pitagora të lindte

Gezim LlojdiaNdërtuesit e monumentit neolitik kishin përdorur teoremën e Pitagorës 2,000 vjet përpara se Pitagora, të…

Gëzim Llojdia:Përse flet kjo muzë e rapsodit popullor?

Rapsodët erdhën në një kohë kur ndihej shumë mungesa e lajmit .Nga mjegullinat e hirne të…