Komshit-Veronika Leshi


Komshit

Shkon komshija tek nje komshi

Ne oborr kane fillu me bisedu

Ata sa here bashke u takojshin

Vetem nyset neper goj majshin

*

Komshija

*

E pyte komshija aman a po me tregon

Me nusen qe ke ne shpi si po ja con

*

Komshiu

*

Aman une i shkreti i mjeri i zi

Sote eshte e veshtir te kesh nuse ne shpi

*

Po ti komshije a bane me kallxu

A ke pas fat me ate nuse qe ke

A ta bane kafen ta bie ne shtrat

Ahe merre me vehte dhe nje dajak

*

Komshija

*

Ta theme te drejten more komshi

Me mu nuk ka ba ndojhere vaki

Kafen e baj vete per qefin teme

Qe ajo gjate dites mos rrine tuj e permende

*

Komshiu

*

Si shume po me pyte mu moj kojshie

Po ti fol.njehere per nuset tuja qe ke ne shpi

Se ju vjehrrat me nuset punet i keni

Apo dilni neper shoqri nuset ne shpi i leni

*

Komshija

*

Qe besa e kame thane dhe here te tjera

Djale dhe nuse do te ndertojne folen

Po qe nusja e mire e ke fat

Dhe djali gojes nuk I jep llap llap

*

Ehe pleqeria jane te gjithe po thuj vetem

Pleq e plaka pa nuse ne shpi

Por ne na takon me i mbajte me lutje

I kena te mire i kena te keqi

Ditet tona po i numrojme me tespi

Se me nuse shume pak e kane pas fat

Duhet me e .mylle gojen mos me e hap