Petro L. Sota-KUR RA SHIU

Petro L. Sota   ·  KUR RA SHIU———————- Në gjithë atë vapë, aty brënda ngela,Por qielli u…

LEFTER SHOMO-Buzqeshja jote zgjati një çast

Buzqeshja jote zgjati një çastGjithë jetës më përcolliThellë në shpirt atë e mbartRrënjë lëshoi e s’…

Vaso Papaj-Tango

Vaso Papaj Tango Tango, Ndonëse ndëshkimet ndër vite më kanë ndjekur, Kujtimi yt asnjë çast nuk…

KRISTO ÇIPA-PRES BORËN TË SHKRIJË

KRISTO ÇIPA Lirikët janë më fatlumët nga të gjithë poetët se mbjellin ëndërim, pasion, besim e…

Tinguj mbi tastjerë

Vaso Papaj Tinguj mbi tastjerë A të kujtohen Ditët e vjeshtës që hanin vetveten ? Gjethet…

Petro Sota-KUR TË PUTHIN

KUR TË PUTHIN, TË NGRENË NGA VARRI ———————————– Më ke thënë, që s’di asgjë, Se çfarë…

BASHKIM SALIASI-ELEGJI PËR MOTRAT  QË MË MUNGOJNË

ELEGJI PËR MOTRAT  QË MË MUNGOJNË Nga BASHKIM SALIASI  MOTRAT Në derën prindërore, në çdo situatë…

VARGJE NË KRAHËT E FLUTURAVE

VARGJE NË KRAHËT E FLUTURAVE.—————————————————Flutura pastaj të marrë dhenë,T’u tregoj maleve dhe fushave,” Shkruan vargje një…

MBRËMJA NË KËNETË

MBRËMJA NË KËNETË.——————————— Këneta qetësohet në mbrëmje,Të nxehtit akoma s’është larguar,Diku, po shikoja me vëmëndje,Një varkë,…

Mimoza Nebiaj-Dikur tek ecja nxituar

ME NJË DASHURI TË HUMBUR

ME NJË DASHURI TË HUMBUR————————————————– Pak ditë na mbetën, edhe gushti iku,Ashtu si ikën, të gjithë…

Sytë e një fëmije

Vaso Papaj Sytë e një fëmije Sytë e një fëmije në një çast të plakin, Kur…

Aty ku dielli dhe fjala nuk perēndon…

DIKU KU DIELLI NUK PERĒNDON!!! Aty ku dielli dhe fjala nuk perēndon.. Aty ku shpalosen vlerat…

TË qelqtë sy, të ftohtë i ke

L E F T E R S H O M O TË qelqtë sy, të ftohtë…

“Këpuca e vjetër”

EQEREM CANAJ “Kepuca e vjeter” Poezi Mengjes gri i asaj dite ndodhi, kur nata qorre shlodh…

Jemi bijtë e kësaj votre…

Shkruar nga Sami ARIFI Jemi bijtë e kësaj votre… Shkruan: Sami ARIFI Njerëzit n’Tokëjanë krijesa nga…

Kënaqësia e detit

Kënaqësia e detit Afër detit afër mbretit Afër detit afër ëndrrës Pranë livadhit afër detit Pranë…

Bukuroshja ëndrrimtare

Titulli: Bukuroshja ëndrrimtareAutore: Besa Januzi-Rexhepi Bukuroshja ëndrrimtare nuk kishte asgjë, vetëm shpresonte për një të ardhme…

Për ata burrat e parë…!

Për ata burrat e parë…! Kur isha i vogël , kur isha fëmijë Kujtoj burrat e…

“Zemërimi vjeshtak”

EQEREM CANAJ Poezi Zhuritjes perveluese do t’i vinte fundi, dhe mberriti ne te fundit jave gushti…

DART do të godasë një asteroid më 26 shtator

DART do të godasë një asteroid më 26 shtator Kelly Kizer Whitt NASA publikoi oraret e shikimit këtë…

Vullnet Mato-NORA, NË BARRIKADAT E KELMENDIT

Vullnet Mato NORA, NË BARRIKADAT E KELMENDIT Qielli i Kelmendit, ra nga sqepi i një shqiponje,me…

ME I SHTRENJTI THESAR

ME I SHTRENJTI THESAR Bija ime; s’kam gje me te vyer; se zemren dhe syte e…

Bestar

VASO PAPAJ Bestar* Shembet skela, shembet bota. U ça qielli, s’ka më Zota. Heshti kënga e…

Mozomakeq si jam ba…

PUNTORIE MUCA ZIBA Tiranë,22 gusht 2022 *** Mozomakeq si jam ba prej kur të njoha o…

Jam gënjeshtar

Vaso Papaj Jam gënjeshtar Jam gënjeshtar, Mos u lodhni kot! Jam gënjeshtar që kur linda, Nuk…

Varfëria s’u largua kurrë

Varfëria s’u largua kurrë Ej, bëhuni me mua këshilltarët më të mirë në botë.Që zemrave të…

Edhe kur loti nga dhembja e thellë pikon…

Shkruar nga SamiARIFI Edhe kur loti nga dhembja e thellë pikon… Shkruar nga Sami ARIFI Dikush…

Zemra ime

Zemra ime Vaso Papaj Erdhëm bashkë në këtë botë. Ish janar e kishim ftohtë.Pa më thuaj…

VETËM ËNDËRR, TË MOS ISH

Petro Sota VETËM ËNDËRR, TË MOS ISH.——————————————- Kur t’shoh ty, e harroj një çast,At’ pikëllim, që…

POEMA E SË SHTUNËS Petro Sota

Se si iku, kjo e shtunë, pa u kuptuar fare, Në mëngjes herët, më zgjoi në…

Viron Kona:”Pirati i Bregdetit”

“Pirati” i bregdetit Profil artistik1 Hapësirën këtu, bregun dhe detin, i kam me “tapi”, me “vulë”…

Viron Kona:Epigrame: Në trenin ekspres

Viron KONA Epigrame: Në trenin ekspres Gënjeshtra Ngado që ta kthesh, gënjeshtra s`ndryshon, rrumbullake si iriqi,…

Hiqmet Mehmetaj:Piku i verës

Piku i verës ( sonet ) Lëndinën e dogji dielli çnjerëzor Vala s’valëzon më dhe lumi…

Fatmir. Z. Çitaku:Deri kur!!

Deri kur!! Të jeshe apo t’mos jeshe E tille esht jeta sot Të kesh apo t’mos…

Viron KONA:Dikushi dhe askushi, epigrame

Shkruan Viron KONA Dikushi dhe askushi, epigrame Mbretërit Mbretërit fitojnë, mbretërit bëjnë histori, popujt vriten, sakrifikohen,…