Gjuha në drejtshkrim-Nebi Dragoti

Kjo ka rendesi per krijuesin. Ta shkruajme gjuhen bukur, se shkrimi i saj mbetet dhe do…

Tragjedia e një nëne: Një analizë morale dhe filozofike e poezisë së Gjelina Maçi Keçi.-Nga Dr.Agon Halabaku

Dr. Agon Halabaku Tragjedia e një nëne: Një analizë morale dhe filozofike e poezisë së Gjelina…

“Të pabesët”

Romani më i ri me autor PETRAQ J PALI “TË PABESËT” Po ju publikoj parathenien të…

Analizë letrare poezisë “rrëke lotësh” të Kumrie A. Shala-Nga Dr. Agon Halabaku

Analizë letrare poezisë “RRËKE LOTËSH” të Kumrie A. Shala U çmalla mes luleve e gjelbërimit, bisedoja…

Irma Kurti boton në Greqi librin “Hijet e qytetit tim”

Veprat e saj janë botuar në 16 vende të botës Një tjetër sukses për krijimtarinë e…

Vlera e shkrimit-Nebi Dragoti

VLERA E SHKRIMIT Kritike Pikesynimi i çdo shkrimi eshte qe t’ i jipet prioritet vleres qe…

Poezia nuk ka kode-Nebi Dragoti

NIVELET E POEZISE. POEZIA NUK KA KODE. Poezise i behet ndarje ne nivele, sigurisht, per arsye…

Hëna nuk mbillet,nuk hahet…Nebi Dragoti

Kritike Bredh mendja e semure per te dhene, gjoja art letrar te persosur, por logjikisht gabon.…

Libri i Agron Shehut:”Një jetë për t’u treguar”-Nga Përparim  Hysi

“Klonimi” i një jete në diktaturë    Libri i AGRON SHEHUT “Një jetë për t’u treguar” …

Analizë Teoriko-Letrare E Prozës “𝐒okrat i vuejtun apo derr i kënaqun” të Migjenit-Zymer Mehani

Zymer MEHANIAnalizë teoriko-letrare e prozës “𝐒𝐎𝐊𝐑𝐀𝐓 𝐈 𝐕𝐔𝐄𝐉𝐓𝐔𝐍 𝐀𝐏𝐎 𝐃𝐄𝐑𝐑 𝐈 𝐊Ë𝐍𝐀𝐐𝐔𝐍” të MigjenitNjë alternativë me…

Analizë letrare poezisë “Madhështia e dashurisë” të Manushaqe Hoxha Laçi- Dr. Agon Halabaku

Dr. Agon Halabaku Analizë letrare poezisë “Madhështia e dashurisë” të Manushaqe Hoxha Laçi “Madhështia e Dashurisë”…

Dita Botërore e  librit dhe e kriza e së drejtës së autorit në Shqipëri-Albert Z. ZHOLI

Shqipëria nuk po hyn në brazdën e standardeve, që kanë dhe vendet e BE Albert Z.…

Analizë filozofike letrare e poezisë ” Fshij lotët” të Evis Kotte-Dr.Agon Halabaku

Analizë filozofike letrare e poezisë ” Fshij lotët” të Evis Kotte Poezia duket të jetë një…

Fuqia e fjalëve-Zymer Mehani

Zymer Mehani (Në Ditën Botërore të Librit) Dita Botërore e Librit, e cila festohet çdo vit,…

Analizë letrare e poezisë “Më prit sonte” të Valbona Shehu-Dr. Agon Halabaku

Dr. Agon Halabaku Analizë letrare e poezisë “Më prit sonte” të Valbona Shehu Poezia “Me prit…

Analizë e poezisë “… Arome Devolli” -Dr. Agon Halabaku

Dr. Agon Halabaku Analizë e poezisë “… Arome Devolli” nga Arben ZEQO Poezia “… Arome Devolli”…

Ushtar Shabani dhe thirrja e atdheut-Zymer Mehani

Tregim për dëshmorin e kombit, Shaban B. Avdiu, në përvjetorin e rënies) Në një natë të…

Botohet në Filipine “The arrival of a new season” i Hasan Kurtit

Libri përmban citate dhe aforizma të përkthyera në gjuhën angleze nga Irma Kurti Botohen në Filipine…

Lehja-Ligor Stafa

LEHJA Jam një njeri që kam dalë shëtitje në një natë që s’më ngjan me natën.…

Rrëshqitje në akull-Ligor Stafa

Ligor Stafa Ajo provoi këpucët magjike që i kishte dhënë miku i saj iluzionist. Iu afrua…

Ndonjeherë e zvogëlojmë kaq shumë botën tonë-Kledi Shegani

Ndonjeherë e zvogëlojmë kaq shumë botën tonë. Na ndodh që ashtu , pa dashur i japim…

Të pikturosh me prekje!Eva Gjoni

Të pikturosh me prekje! Ishte mbasdite dhe Gleni me padurim priste të nesërmen, do ndodhte një eklips…

Shpirti i malluar i tim ati!Kristaq Turtulli

-Dhorthi nuk mban mend asgjë, e ka zënë skleroza: – më tha Bobi, kushëriri im i…

Tanushë krenohu me veprat e tua-Nga Feri Arifi

VAJZA EMIRA SELIMI STUDENTJA QE E HAPI BIBLIOTEKËN NË MANASTIR ËSHTË NGA TANUSHA E SHKUPIT Kjo…

Shamia-Petraq Pali

(Pak por e sakte e vertete) Në fshatin tonë e në të gjithë bregdetin sinqerisht e…

Horizonte-Zabit Sulo

Kam lindur i mbarë por i verbër në çastet e para të prekjes së botës e…

Ah , se sot u kujtova!Petrit Qori

Ah , se sot u kujtova ! Para nja tre javësh , ishim ulur të hanim…

Të buzëqeshësh është hyjnore-Blerta Basha

Të buzëqeshësh nuk do të thotë se nuk ke qarë kurrë, por se je e fortë…

Gjyshua-Petraq Pali

GJYSHUA Ishte e tmerrshme ta mendoje e jo më të veproje në atë kohë që dy…

Gona niset për në luftë… Zymer Mehani

(Tregim i dramatizuar për heroinën Antigona Fazliu, me rastin e ditëlindjes) Një mëngjes pranveror, Antigona doli…

Ajo çfarë burrat nuk kuptojnë është se…Paola A. Mucodemi

Ajo çfarë burrat nuk kuptojnë është se, askush nuk gatuan për të, askush nuk pastron për…

Në dritën e agimit…Ukshin Morina

Ne driten e agimit, ndesha veten duke shkuar per nga bregu i lumit. – Per ku…

Barba Stathi-Ylli Lalo

Neve me origjine jemi nga Kreta, -me thoshte, – por nuk e di se kur te…

“Hija e atij tjetrit”-Petraq Pali

Novele e pa mbaruar Koment nga zonja Lejla Gorishti. …një temë tepër aktuale dhe njerezore. Interesant…

Keq kur bie nga fiku… Petraq Pali

Kisha një shok nga fshati. Hera -herës i binte puna të vinte shpesh në qytet, me…

Arthur Conan Doyle-Gishti i inxhinierit-Perkthim nga Agim Xh. Deshnica

Perkthim Nga Agim Xh. Deshnica Nga tërë çështjet me famë të Sherlok Holmesit, vetëm dy e…