Brixhilda Dede-Do të vijë

DO TË VIJË Shpellash të thella vargonjsh, shkrirë stalaktite.Demonët, s’ po dinë më ku të shkojnë.Brinjëve…

Florentina Skendaj-Poezi

Ta hodhèn zemrèn mes ferrash, po atje u hap liqen, me ngjyrèn e syve tè tù!…

Valbona Kolaveri-Dashni

DASHNI Edhe përbri asajqë nuk duketje ti Me dashninëe perceptimevetë largētadhe të afërta të shpirtit Rri…

Mimoza Eliona Osmani-Ndjenjën e kam pijanece…

Ndjenjën e kam pijanece… Më jep pak verë, nga buza jote,nga flakë e buzës,si musht i…

Florentina Skëndaj-Mos më trazo në rrënjë

~Mos mè trazo nè rrènjè Lerma shpirtin si mè èshtè,mos ma trazo nè rrènjè,s’mè èshtè qull…

Dafiola Nepravishta-Legjenda e Beratit

Legjenda e Beratit Ajo qendron shekullore atje lartE vetme…krejt e vetmeNuk zbriti kurrë tek neSi kurorë…

Ermentila Guci-Nën kapotën e mallit

Nën kapotën e mallitata ndezen nje cigare,Shiu germonte rrenjet e shpirtit,teksa heshtja puth buzët!

Fatime Kalimashi-U ktheva…

U KTHEVA… U kthevaMe vargje dhe poeziMe letrën e mbushur plotMe zemër e me dashuriNjëri-tjetrin ta…

Valbona Kolaveri-Nën rrënjë

NEN RRËNJË Mu shembën dhembjetpërdhe Ulëret zemranga oshëtimate brejtjeve pa cak Ku shpirti harlisetku të prehet…

Florentina Skëndaj-Gjallim i nesërm

Gjallim i nesèrm Kohè tej e tej mbarsur nènqeshjeshe zgurdullimesh,nepsi thikèmprehèsish nè hakèrrime pa hak. Haqe…

Mimoza Nebiaj-Ah, moj zemër…

Ah, moj zemër… Nga Mimoza Nebiaj Ah, moj zemër qe sme Dëgjon, Ke ca kohe qe…

Mimoza Ajdhoni-Do vi nënë…

Do vi nënë… Nënë, u nisa për tek ty, do fluturoj bashkë me erën, e di,…

Nga Islanda:Manushaqe Ismailaj-Jeta është…!!

Jeta është…!! Jeta është një komedi, Që të bënë për të qeshur! Jeta është një tragjedi,…

Natasha Limaj-Jam themeli

JAM THEMELI Jam bijë e gjuhës mëmë, më e vogla tingullore. Herë humbas , her’ lulëzohem…

Teuta Shaqiri-Ti, veta e dytë

Të prita unë , a me prisje ti ?nuk e di si munda..s’di ,ne kohët e…

Violeta Kadriu-Përse më le e përse të lashë

PËRSE MË LE E PËRSE TË LASHË Përse më le e përse të lashë,unë të desha,…

Elida Prifti-Me dritën e zemrës

ME DRITËN E ZEMRËS Dita e bukur sa agoiU hap syri si filxhan.Zemra fjalën urdhëroi.E trokiste…

Ymrije Beqiri-E dua këtë tokë

E DUA KËTË TOKË Ia kam frikën vdekjes… e prap do vdes, do vdes shumë herë…

Valbona Kolaveri-Rrathë dashurie

RRATHË DASHURIE Mbështeturmbi rrathë dashurie Herë herë jamnjë kënd i drejtë zemre Mbështeturmbi tëndin diametërshpirt Dhe…

Teuta Shaqiraj-Në rikthim të dy

-Në rikthim të dy Ti ,ngjizur shpirtërisht brenda mejee unë në ty, shkrirë ndër arterie.Nga Venere…

Mimoza Ajdhoni-Endrrat e mia

Endrrat e mia***Ç’ngjyrë të kenë vallë ëndrrat e mia?Të mundesha ti pikturoja,ti jipja çdonjerës prej saj,ngjyrën…

Mimoza Nebiaj-Kur ndjenja shuhet….

Kur ndjenja shuhet…. Nga Mimoza Nebiaj Kur ndjenja shuhet, Dhe dashuria venitet, Kur heshtja, Behet e…

Manushaqe Toromani-Na ishte një herë

Manushaqe Toromani NA ISHTE NJË HERË… ( ndoshta do thone keshtu)Na ishte një herë nje grua…

Brunida Resulaj-Se të ndjeva përtej mallit

Se te ndjeva përtej mallit .Se te desha përtej shtratit.Ta dhashë dorën, me tërhiq ,Ne parajse…

Donike Rrethej-Fate

FATE. Njerëz qi ikun, njerëz qi vijnë,fate t’kryqzueme ,jet t’ndame,dikush qesh, dikush kjan,perdet e kohës me…

Florentina Skendaj

SHqipèri gjthçka provuar Nusèzo vello plumbuar, SHqipèri! Plakèz,sharp shkrumbuar, Arbèri! Nènèzo,vatan shkatèrrruar, SHqipèri! SHqipèri me baltè…

Fatbardha Budini-Xhubleta shqiptare

 Xhubleta shqiptare. Rrugëtim të gjatë bëri xhubleta shqiptare,në Unesko për t’u pranuar,si një thesar i pasurisë…

Begu Davë-Mbill farën e shpresës…

Mbill farën e shpresës… Me dashuri ndaj jetës udhëtojmë me mendje në botën e mirazheve të…

Teuta Shaqiraj-Në rikthim të dy

Në rikthim të dy Ti ,ngjizur shpirtërisht brenda meje e unë në ty, shkrirë ndër arterie.…

Mimoza Eliona Osmani-Sytë e sajë

Sytë e sajë. Sytë e sajë ,dy galaktika,edhe tis, edhe vesë,dhe guximi, edhe frika,edhe humbje ,edhe…

Mimoza Nebiaj-Sa bukur të duash….

Sa bukur te duash…. Nga Mimoza Nebiaj! Sa bukur te duash, Prane detit te pa ane,…

Valbona Kolaveri-Sy zemre

SY ZEMRE Nē ngrehina syshmë shehme sy të largët zemre Me shpirt të varun litarnë pus…

Dafiola Nepravishta-Ngjyrat e shpirtit

Ngjyrat e shpirtit Luajnë ngjyrat e vjeshtësNë degëzat e shpirtit praruarPrej dritës së pakët të syrit…

Mimoza Xhaxhaj-Nëntori flamurit …

Nentori flamurit …*Porsa shoh nje fustanelle ,Nje qeleshe a nje flamurPer ty Atdhe ndjej kaq malle…

Nexhi Hasani-Zgjimi “ishull”

Nexhi Hasani Happy Independence Albania Zgjimi “ishull” Në këtë, të bukurin mëngjes,Qenka zgjuar dhe imi ishull,…me…

Katiola Karoli-Ti me vdes dhe më ringjall !

Tretem nder pritje tē gjata .Pres te kthehesh enderra ime ti.Humbur në rrugēn e qiellit.Kthyer ne…