Intervistuesja-Valbona Kolaveri

Valbona Kolaveri INTERVISTUESJA Ajo, Po kërkontë të gjithë të vërtetat, A thua ,se bota Po kthehej…

Amanet-Fatmir R Gjata

Amanet Si e la trupin e shkrirë, si e la eshtër të tharë Kur kish dalë…

Trëndafili i majit-Suzana Rama

Suzana Rama Trëndafili i majit Më falën dikur, shumë vite shkuar, një trëndafil të kuq, për…

Ikni…,Ikni…Thodhori V.Baba

Një jetë mes luleve!Laureta Malaj

Laureta Malaj Bie gjumi ëndrrave në çdo rrugë pafund , nisa të kërkoja s’të shihja gjithkund.…

Mall për nënën-Urim Mezin

Mall për Nënën Mëngjes i bukur pranverorë sot,prag lindje Pa zhurma,pothuajse qetësi Vec ca zogj harlisur…

Paradoks…Azem Baliaj

Korrupsion, korrupsion, therret shoqeria! Gjithe diten klubeve, darkave tek shtepia! Nuk kemi opozite, opozite jo, jo…

Ti s’me besove-Meri Kusi

Meri Kusi Zemra i tradheton syte.Pse nuk me besove?Une nuk isha si gjithe’ te tjerat.Te besova…

Gjithë Shqipëria-Natasha Limaj

GJITHË SHQIPËRIA Thonë malli të bën’ poet Ësht’ dhe s’është e vërtetë… Thonë shpirti i mërguar…

Botë ngjyrash!Blerta Basha

Blerta Basha Eh si është kjo botë, Me ngjyra plot e plot, Kur të shohin mirë,nuk…

Po ju flas ndryshe sot-Meri Kusi

Po ju flas ndryshe sot. Sic e dini keto dite zemra e shqipetareve u trondit. Nje…

Mbroje dashurinë!Arben Zeqo

Arben Zeqo … Familja nje foleze e ngroh’te , mureve te k’shtjellta behet me e forte…

Zëri i femrës-Fatbardha Budini

Në rrugën e gjatë të jetës femra është ajo që merr guximin të flas. Fjalët e…

Mbetën fjalë…Suzana Rama

Mbetën fjalë… Atë ditë të dhjetë majit, më the veçmas disa fjalë, mos ma moho lumturinë,…

As hënë as diell- Meri Kusi

Meri Kusi Me thua: ik..eja..Ik’ duhet te ikesh..Me thua: eja’ s’duhet te ikesh. S’mund te rrish..Mos…

Kur grinden dallgët-Eqerem Canaj

Poezi Ca qindarka nga xhepi i shtepise, hap pas hapi une e ne bregdet, urtaku i…

Rend nëpër kujtime-Marjeta Musaraj

Rend mendja nëpër kujtime Porsi varka nëpër dete Nëpër qiell stuhi, gjëmime Mardhur dhimbjes kësaj jete.…

“Mendoja”-Adriana Kongjini Bala

Mendoja se është e lehtë, Mendoja “se do ecije” në vije të drejtë, Mendoja se do…

Lirika-Petrit Qori

Shija e jetës ; ari apo nektari ?! Dikur mblidhja lule , një e nga një…

Vëndi Im…Suzana Rama

Ta dëgjoj ofshamën, Dhe dhimbjen ta ndjej, Lotin që të rrjedh, Dhimbshëm ndjej në dej. Ti…

Lapidar-Seti Pezaku Vladi

Mbrëmja u mbulua me krisma bataréshë rrethuar me psherëtimat e hënës, nga kreshtat të zbritën supet…

Më mbani ngushtë- Meri Kusi

Meri Kusi Tema: Nje poezi per kete kenge. Autori:Meri Kusi. Shteti: Albania Titulli:Hena flet me Yllin.…

Harkime të diellta-Valbona Kolaveri

Në vetull të kohës Me piskërr të durimit, Heq ngadalë Mërzi ditësh Ngulitur thellë Kunj në…

Mësonjësja….Suzana Rama

Edhe unë si të tjerë, në jetë erdha nga një grua, që më dha gjakun e…

Në vorbullën e jetës-Sabrie Selimaj

. Të jesh guximtar , S’do thotë se je trim ! Ne kete bote seder shkundur,…

Anës liqenit-Vilson Mersinllari

Anës liqenit,rastësisht po eci sot ngadalë vështrimin e kam hedhur,tutje në thellësi shumë vargje më vinë,në…

Pranvera që solli kurorën!Laureta Malaj

Laureta Malaj Pranvera që solli kurorën! I solli lulet pranvera , lëndinat me lule zbukuruar. Kurorë…

Nuk dua të më thuash: Lamtumirë!-Meri Kusi

Nuk dua të më thuash: Lamtumirë! Nje zemer e bardhe. Dhuron vetem: miresi. Sepse: ne ate…

Në detin e puthjeve…Mimoza Nebiaj

Ne detin e puthjeve… Nese do zhytesha, Ne detin e puthjeve, Te tua, Apo ne oqeanin…

O brune syzeze…Eralda Cuko

O brune syzeze… (Dedikuar bruneve) O brune magjepsëse,o bukuri e vërtetë, syzezë e natyrshme m’je vepër…

Mos…paragjykoni-Afërdita Hadaj

MOS…PARAGJYKONI ================ Ç’pifje thashetheme Bota mbushur plot Zjejnë si lavatriçet Dhe si ndalon dotë. Njerës t’pa…

Ylli i zemrës-Eralda Cuko

Eralda Cuko Në buzëmbrëmje teksa qiellin kundroj, më shfaqet më i bukuri yll që ndrin në…

U mbyta e mjera-Afërdita Hadaj

******************* U mbyta e mjera Dehur nga aroma Lum petalesh derdhur Mes tyre kalova. *** Humba…

Ku shkoi koha e zjarrtë-Suzana Rama

Më thoshe gjithnjë të dua në ikje, largimi do të më sillte mall, e dije, më…

Një zë kanarine!Jahe Fida

Një zë kanarine! Një zë kanarine Tek unë mbriti Me erë trëndeline M’u kënaq shpirti. Eh…

Kur fle nata…Eli Nebi Plaku

Nën çarçafin e zi Nata ra të flejë Heshtja ngrohtësisht Vendin përqafojë Në djepin e gjumit…