SHEMBULL FRYMËZIMI-Jahe FIDA

Jahe FIDA SHEMBULL FRYMËZIMI (Profesorit atdhetar Bedri Tahiri) Lum Galica dhe Dardania Që ka lind një…

Ndritja e rrugës së bekuar-Vjollca Aliu

Ndritja e rrugës së bekuar Një shakullinë mendimesh Magjishëm diku më çoi Mu në majën e…

S’te kam pare qe atehere-Shyhrete Krusha-Ahma

Kur qem te vegjel, engjellore Nuk dinim genjeshtra as hile Akoma ishim ne fillore! Flisnim qeshnim…

Nën tingujt e heshtjes-Remzie Raci Rexhbogaj

– Sonte unë kërkoj vetëm pak qetësi ,qetësi për shpirtin tim të plagosur për vdekje! Nën…

N’pasqyrë-Emine Konushevci-Durmishi

N’PASQYRË Morra guximin dhe veten n’pasqyrê shikova Nuk di as vet pse me veten aq shumë…

Në qerpikun e ditëlindjes-Halit Haliti

NË QERPIKUN E DITËLINDJES Qetësin e valë të mallit Futur në muret e zemrës E gjeti…

Dikur-Jashar H Selmanaj

Dikur 1. Burri e mbanë armën në krahë më krenari Më veshje kombëtare tradiconale Bujar e…

Kush sfidon kohën-Sami S. Shatri

Kush sfidon kohën Koha ecën, dot s’ndalon tok me të çdo gjë rrugëton disa lindin e…

BJESHKA-Feri Arifi

BJESHKA Aty ku gjelbërimi shndrit Aty ku lule ka plot Aty je ti Atdhe Aty ku…

Plaku e plaka janë ngatërruar-

PLAKU E PLAKA JANË NGATËRRUAR Plaka: Djemtë e mi ti i largove ata shkuan në kurbet,…

Erna-Remzie Raci Rexhbogaj

ERNA – Ah, sa do doja vetëm edhe një çast të isha bashkë me Ty! Emër…

Nuk flet-Besa Januzi-Rexhepi

Nuk flet E sëmurë, nuk mundet të flas, Motra ime o shpirt e zemër, Zemrën ma…

HIJE NË ZEMËR-Nexhat Bexheti

Kam një hije në zemër, e nuk zbardhet E marr rrugën malit e qaj, e qaj…

NÊ ËNDËRR-Remzie Raci Rexhbogaj

NÊ ËNDËRR Ne ëndërr më erdhe Mbrëmë Një dhuratë të bukur Ma ke dhënë Pêrse ike…

SHQIP PUSHOJMË-Sami S. Shatri

SHQIP PUSHOJMË Në doni të bëni pushim, ejani këndej, ku rrezet e Diellit ngrohin e flasin…

ËNDËRRA E HARRUAR-Halit Haliti

Në shtratin e ëndërrave rri i heshtur I tundur nga kujtimet dje dhe sot Me sytë…

DANCE OF THE VERSES-Tyran Prizren Spahiu

DANCE OF THE VERSES In the city of wine and poet verses are carved by the…

Atdhetari, Misret Arifi, trashëgimtar nga familja e tij për kauzën e madhe kombëtare-Shkruar nga Gani NEZIRI

Atdhetari, Misret Arifi, trashëgimtar nga familja e tij për kauzën e madhe kombëtare   (Në ceremoninë…

  Shtëpia rrëzë malit -Murtez Asllani 

  ·  SHTËPIA RRËZË MALIT Kam shtëpinë rrëzë malit,ku dielli herët ndriçon aty ku kënga e zogjve…

Engjujt dëshmitarë-Nexhat Bexheti

Vite të shpejta,ikin sa hap e mbyll sytë Shkrihen kujtimet si fluska bore pranverore Në mes…

Xhubleta-Jashar H Selmanaj

Xhubleta Pellazge E Shqiptare Xh – ubleta pellazge e shqiptare shumë e vjetër U – tregojë…

Plagët e kohës-Halit Haliti

PLAGËT E KOHËS Me flokë të thinjur si fëmijë ecë këmbëzbathur Shëtis oborrin cep më cep,ndjek…

Nënë në përjetësi-Sami S. Shatri

Poezi, kushtuar gjithë të internuarve nga regjimi jugosllav (në mesin e tyre edhe familjes time pesë…

Ana Troja-Mirdita Pellazge-Jashar H Selmanaj

A – na troja mirdita pellazge e popullit tim N – a tregon statuja, sikur vasha…

S’kam ndërmend ta tradhëtoj-Jahe Fida

Fëmijërinë e lashë atje Në vendlindjen e bukur Por rininë asnjëherë s’e lë E gjallë rronë…

Whispers-Tyran Prizren Spahiu

WHISPERS Your name I do whisper to freshness of the night wishing warm welcome to morning…

Kujtimet mbesin deri n’përjetësi-Shkruar poezi nga Sami ARIFI

Kujtimet mbesin deri n’përjetësi Shkruan: Sami ARIFI Për t’gjetë hyjni t’besuar, madhështi për hulumtuar! Hidhërimi fare…

Aty ku jetuan pellazget-Jashar H Selmanaj

Aty Ku Jetuan Pellazget A – ty ku jetuan pellazget pasardhes shqiptaret T – ani deshmit…

M’patën thanë-Egzona Kryeziu

Egzona Kryeziu M’patën than që edhe dashnia e madhe vdes Kam than qenkan qmend të gjithë…

Festo Kosovë festën e Dardanisë-Kasam Vela

Kosovë..të është ndritur qielli Natës së kthjellët me Hënë A ditën të shndriti dhe Dielli Me…

Në heshtje-Remzie Raci Rexhbogaj

E heshtur Mbeshtës kokën Mbi heshtjen E heshtja shumë më flet Nga thellësia e tokës Një…

Shkolla shqipe me vajza të Kerçovës nga Ernest Koliqi-Jashar H Selmana

Sh – kolla shqipe me vajza të Kërçovës K – ala e fole e shqipes nëpër…

Ah, çmë dogji malli yt!Ukshin Morina

I dashur Ukshin, ndërsa pashë dedikimin që më kushtuat në poezinë “Prush i Zemrës”, në shpirt…

Në heshtje-Remzie Raci Rexhbogaj

Remzie Raci Rexhbogaj E heshtur Mbeshtës kokën Mbi heshtjen E heshtja shumë më flet Nga thellësia…

Për ty, Kosovë!Murtez Asllani

Murtez Asllani Ti lë gjurmë nëpër shekuj dhe prapë jeton, ta di rrugëtimin tënd e vuajtjet…

Dashuri enigmatike-Nexhat Bexheti

Në hije të erët,zemra rreh për ty Kuptimi i fshehur në sytë e mi Si yjet…