Hasan & Irma Kurti: “Illusione”

10 marzo 2006 Alle 11:00 partiamo per l’aeroporto di Tirana, a Rinas. Nostra figlia maggiore ci…

Tashja i Halimit(tregim)-Nga Përparim Hysi

Nga  Përparim Hysi E quanin NESHAT,por i thërrisnin TASHE dhe i mbeti kështu sot e kësaj…

Nga përrallat e lashta të Kazakistanit-Përkth.Agim Xh. Dëshnica

Plaku Kanbak Përkth. Agim Xh. Dëshnica Te një fshat, te një kasolle pranë liqenit, jetonte një…

Dënimi-Ruzhdi Keraj

( tregim) Ne te gjitha fakultetet u vune shpallje te medha ku ministri I arsimit Ramiz…

Dashuria e Hoxhës-Eva Gjoni

Eva Gjoni Dashuria e Hoxhës Ana ishte ulur në ballkonin e shtëpisë së saj në plazh, po…

Dëshira-Preng Maca

(Nënës sime,që nuk është më) Ka kaluar kohë që atëherë e megjithate mendoj se gjërat mbeten…

Kapedani i Shqipërisë,“rebeli” për portën e lartë osmane !…Tregim historik-Spasse Thanasi

Tregim historik ⦁ Në fragmentet historike gjej një Tafil Buzi original, me fytyrë tronditëse që udhëtonte…

Nga përrallat e lashta të Kazakistanit-Perkth. Agim Xh. Dëshnica

PARATË E FITURA ME DJERSË Perkth. Agim Xh. Dëshnica Një baba na kishte një djalë. Djali,…

Dëshirë e shfrenuar-Sherife Allko

Sherife Allko Ajo s’kishte ndenjur pa pirë,ndërsa mbushi gotën përsëri me verë nga fuçia .E trullosi…

Simboli i kujtimeve !…Tregim studentor-Nga Spasse Thanasi

– Tregim studentor ……………………..Nga Spasse Thanasi ⦁ Kujtim Gjondedaj u diplomua për ekonomist agrar në vitin…

Dajti nё jetёn e njё dite…Tregim studentor-Nga Spasse Thanasi

……………………….Nga Spasse Thanasi Edhe pse fillim pranvere nё sytё tanё ishte projektuar dёshira e zjarrtё pёr…

“Për një jetë më të mirë”-Tregim nga Robert Shkurti

Ky është një tregim i shkëputur nga vëllimi me tregime “Udha e shpresës”. Për arësye të…

3 tregime-Petraq J.Pali

• Petraq J.PALI ============= “K O S O V A R J A” (mbi ngjarje te…

Në tren-Preng Maca

NË TREN Zhurma e trenit që lëvizte ndjehej qartë dhe dukej sikur e kishe brenda vetes…

Mirazhi i shkëlqimit të rremë në sytë e të vobektëve-Nga Angela Kosta

Teksa bëj një shëtitje në kryeqytetin e vendit tim, gati sa nuk më zihet fryma. Pallate…

Oha,qeveri!(Tregim)-Nga Përparim   Hysi

    In memoriam SKËNDER HODO         (tregim) Nga Përparim   Hysi      SKËNDER HODO…

Tridhjetë aspra…Dinjiteti-Horgito Hoxha

Horgito Hoxha Djalë…..Djalë…”U dëgjua zëri kumbues i zonjës Sose nga brënda mureve të gurta të familjes…

Dyshimi-Preng Maca

Ishte i bindur, se ai njeri ishte dikush ,me të cilin jeta e tij ishte e…

Katër tregime dhe një epilog-Viktoria Xhako

VAJZA E TIJ 3. DEANA Ajo tashmë ishte në fluturim, kur babai u kthye nga shërbimi.…

Si ikin çastet pa kthim…..Tregim-Spasse Thanasi

Tregim Vali, aktorja e klasёs sonё, nuk ёshtё gjё tjetёr nё memorien time, veçse vajza mё…

Kёngё me mandolinën e qiellit . . .

KЁNGЁ ME MANDOLINЁN E QIELLIT . . .⦁ ESSE NGA SPASSE THANASI Duke endur dashurinё e…

Atë mëngjes Shën Mjegulla…Razielda Hitaj

Razielda Hitaj Atë mëngjes Shën Mjegulla nuk i shqitej lumit. E ndonëse lumi vazhdonte rrjedhën e…

Këpuca e xhamtë-Rudina Muharremi Beja

KËPUCA E XHAMTË Vargu i gjatë i njerëzve që me vete mbarte premtime të çuditshme udhëtonte…

Hani dhe veziri i madh-Shqipëroi Agim Xh Dëshnica

Hani dhe veziri i madh. Shqipëroi Agim Xh Dëshnica Jetonte në këtë botë një han* .…

Deveja dhe tre shokët e pabesë-Agim Xh. Dëshnica

-Përkthim nga „turqishtja“ e Kazakistanit nga Agim Xh. Dëshnica- Dhelpra po vraponte nëpër stepë. Papritur i…

Qeset ngjyrë gri-Tregim(shqip dhe anglisht)nga Ligor Stafa

I thank my talented friend, Professor Ukë Buçpapaj, for the English translation of “THE GREY BAGS”…

Mallkimi i nënës nga Përparim Hysi

Rastësisht,u njoha me këto dy rrëfime. Tek çlodheshim nën ullinj te kodra e fshatit,befas një grua,mallkoi…

“Hiq syzet e errëta Zyshe…Pirro Minella Millona

“Hiq Syzet e Errëta Zyshe…shikoje realitetin në sy.. se ke dhënë edhe Ti “kontributin” tënd si…

Unë e doja Dean!-Kristaq Turtulli

KRISTAQ TURTULLI Unë e doja me shpirt Dean, aq shumë e doja, sa mendoja se nuk…

Sokratis-Anila Rezhda

SOKRATIS (Pjesa A’) Sokrati, është një nga filozofët e lashtësisë Greke për të cilin kanë shkruar…

Luj moj vendit-Ruzhdi Keraj

Luj moj vendit (skice) -E mori -Pa ,po mbahet qefi alamet vajze -E mori por me…

Pse dallëndyshja e bën folenë tek”koka e njeriut”?-Nga Përparim Hysi

Pse dallëndyshja e bën folenë tek”koka e njeriut”?       (tregim) Nga Përparim Hysi    Sivjet…

Koburja e Operativit-Përparim  Hysi

Koburja e Operativit  (tregim)Nga Përparim  Hysi     Ka qenë viti 1948.  Operativi erdhi nga Fieri…

” Ahhh… dashuria e Nënokes time…Piro Millona Minella

” Ahhh… dashuria e Nënokes time…kafshimi i gishtit…për të marrë dhëmbjen e gjilpërës…. të mbeskës së…

Dylbitë-Ligor Stafa

THE BINOCULARS Initially, it appeared as a mere game, this affair with binoculars, but soon it…

Nuhatje qeni-Ligor Stafa

Nuhatje qeni Ndodhem pranë një stacioni treni. Aty pranë ka shtëpi, por edhe nuk ka shtëpi.…