Libri me poezi” Dhimbje Shpirti” me autore Marjana Sulejmani


Marjana Sulejmani

Keto dite nga shtepia botuese Fiorentia te Meritan Spahija Shkoder doli libri im i radhes me poezi” Dhimbje Shpirti”…i cili kete here flet ne g’juhen gegnishte te amel te dy prindve te mi.!

Kush ma mire …do t’dinte te ” perkedhelte” keto dhimbje…se sa poeti talent i penes David Boseta …i cili asht redaktori dhe Design&Kopertina i librit tem…!Flm.Poet!

Ndjehem teper e lumtun qe krijimtaria jeme te xan vend ne Artin e Kulturen e Shkodres e un te mbes per fansat e mi qe m’respektojn kaq vite ” nji grimce” e ketij ” arti” ne mes talentash te medhenj…qe sot njihen kudo…!

M’pelqen te marre pjes ne ” zhurmen” e dashnise edhe pse ” Jeta gjithnji m’ka borxh nji dashni”….!!

M’pelqen qe fansat e mi…mos t’i pergenjeshtroj kurre e te mbesin vetvetja tyne…prandaj edhe une ne krijimet e mia ju serviri ” ndjenj…mendim…shije…pasion”…pa asnje hije,qe vargu jem te jete i pushtetshem…e kjo per mu asht ” force shpirtnore” qe zhduk çdo hije dhe metaforon dhimbjen vetjake dhe ate te tjereve….sepse dhimbja e çdo lloji qofte,i perket jetes…me te drejtat e te lumturat e saj.

Por duhet te pranojm se ” dhimbja” metafor eshte e mbjellur tek secili…por kurre e shmangur…

Kur jetojm momente enigme apo pergenjeshtrimi ne ekzistenc…na shtyn te besojm apo te ndjejm se nuk jane tonat…dhe ateher shpirti perkulet e semuret…ketu asht metafora ma e goditur ne rrugen e dhimbjes!

*****Nje poet i afte…qe respekton penen e tij me ndjenj ne varg….e pershkrun dashnin me mjeshtrin e talentit….pasi te gjitha çfar Ai shkruan nuk i ka jetuar…por dashuron pa pyetur

Pse dashuron???

Pa i kushtu kujdes…futet ne krevatin e dashnis “lakuriq”…”pa bizhama” dhe ne fund as ai vete…

nuk e di…se perse asht kaq shume i dashurum*