Mjeshtre e këngës Valbona Peraj-Nga Kozeta Zylo


Nga Kozeta Zylo

Faleminderit qe do te argetoni pjesemarresit ne Diten e Shenjte te Mesuesit me Shkollat Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit ne New York dhe ne Online, me 10 Mars, ora 1 mbasdite ne Hilton Garden, Staten Island.

Valbona Peraj ka qene disa here ne festivalet dhe koncertet e Shkolles Shqipe “Alba Life” te cilen e falenderojme gjithmone.

Valbona është artiste e madhe me intepretimet e saj shume profesionale.

Valbona Peraj është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Rritur dhe arsimuar ne Tirane prej 23 vjetesh. Studimet e larta i ka kryer per inxhinieri mekanike ne Universitetin Politeknik ne Tirane dhe juridik. Aktualisht rezidente ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Gjithashtu vazhdon te ndjek sttudime ne Manhatan. Ka punuar ne KESH OST Si Zedhenese me marredheniet me Publikun. Ka punur ne MInistrine e Transporteve ne DPSHTRR. Ajo ka qene imazhi i vajit Filiol per disa vite. Valbona ka nje djale.

Valbona Peraj nē 2002 ka qene imazhi i vaj it “Fiol” me nje nga reklamat me te vlersuara gjate atyre viteve

Valbona Peraj nē 2015 ka drejtuar spektaklin Miss Adoleshenca Shqiptare

Valbona Peraj nē 2003 ka punuar si Drejtoreshd me jashte nē Konfideratet e Pavarur Shqiptare Tirane

Valbona Peraj nē 2004 Fillon pune nē KESH (Korporata Elektronergjitike Shqiperise)”Zedhenese me marrdheniet me shtypin dhe publikun Tirane

Valbona Peraj nē 2010 pozicionohet si nē DPSHTR Drejtoreshe e Tahografit (Ministria e Transporteve)Tirane

Valbona ka fituar shume cmime te para si Euro Fest ne Maqedoni, Festivali i Camersie, Hitet Verore, Klipet e vitit, ka interpretuar ne dy filma komedi: “Pesha e Gruas Sime” (2001) dhe “Trapi i Vjeter” (2005).

Në Maj 2004, Valbona Peraj merr pjesë në Top Fest 1 me këngën “Dua Te Me Duash”.

Në Prill 2005, Valbona Peraj merr pjesë në Top Fest 2 me këngën “Te Dua Ty”.

Në Shtator 2006, Valbona Peraj merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën “Mulato”.

Në vitin 2006, Valbona Peraj publikon albumin “Interesant”.

Më datë 25 Nëntor 2012, Valbona Peraj publikon videoklipin “Le Te Ikin”.

Më datë 11 Korrik 2014, Valbona Peraj publikon videoklipin “Jam Arbnore”.

Më datë 12 Shtator 2015, Valbona Peraj publikon videoklipin “Asnjehere”.

Më datë 27 Shtator 2015, Valbona Peraj publikon videoklipin “Mos Me Torturo”.

Më datë 14 Dhjetor 2015, Valentino Mitaj & Valbona Peraj publikojnë videoklipin “E Bukur”.

Më datë 13 Gusht 2016, Valbona Peraj publikon videoklipin “Loçko, Loçko Na”. Me këtë këngë, Valbona Peraj merr pjesë në Shkodra Fest 2 në vitin 2016.

Më datë 7 Nëntor 2019, Valbona Peraj publikon videoklipin “Më Prisni Se Do Vij”. Muzika e këngës u punua nga Edmond Zhulali, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edmond Zhulali.

Më datë 8 Dhjetor 2019, Valbona Peraj publikon videoklipin “Më Lëndove Ti”.

Më datë 24 Dhjetor 2022, Valbona Peraj publikon videoklipin “Sa Larg”. Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, ndërsa teksti u shkrua nga Gjergj Jorgaqi.