Një Video kap një UFO në mes të eklipsit diellor ka grumbulluar mbi 20 milionë shikime. Çfarë ishte ajo?


Të hënën, më 8 prill, miliona amerikano-veriorë shikuan eklipsin total të diellit. Fenomeni astronomik ka çuar në një sërë dukurish të pazakonta, duke përfshirë një  rritje të kërkimeve  për “sy të lënduar”, si dhe  sjellje të çuditshme nga kafshët në kopshtet zoologjike  ku ka kaluar hija e hënës.

Ndoshta spërkatja më e madhe në mediat sociale, megjithatë, ishte një video e një objekti fluturues të dyshuar të paidentifikuar që u vu re në qiellin mbi Teksas. Të nesërmen pas eklipsit, një video 20 sekonda e regjistruar në Arlington u publikua në X (ish-Twitter), ku banorët dhe të ftuarit mund të vëzhgonin fazën e plotë të fenomenit kozmik.

Videoja, e titulluar “Red Alert”, tregon një objekt të errët të panjohur në formën e një puro ose një disku të ngushtë që lëviz me shpejtësi nëpër retë, duke u zhdukur mes tyre dhe më pas rishfaqet.

Regjistrimi shoqërohet me melodinë e famshme nga The X-Files dhe pasthirrmat e alarmuara të njerëzve jashtë ekranit që u mblodhën për të parë eklipsin, por panë një hije të çuditshme në zonën e qiellit ku Dielli u takua me Hënën.

Njëri prej tyre dëgjohet duke bërtitur: “Uau, ka diçka që fluturon në qiell! Çfarë dreqin është kjo?” Ndërkohë, dikush tjetër deklaron se “këta janë të huaj”. Videoja u bë virale në mediat sociale – deri më tani, pothuajse 23 milionë përdorues e kanë parë vetëm videon X, duke lënë mijëra komente.

Reagim në rrjetet sociale dhe përpjekje për të shpjeguar fenomenin

Disa besuan në origjinën e huaj të fenomenit në qiellin mbi Arlington, duke e quajtur atë një pararojë të kontaktit të afërt me një qytetërim jashtëtokësor, dhe dikush madje pa skicat e një dragoi në objektin e çuditshëm. Megjithatë, kishte edhe nga ata që u përpoqën ta shpjegojnë logjikisht fenomenin. “Është një hije në re nga një aeroplan që fluturon në një lartësi shumë të madhe. Unë e kam parë këtë shumë herë kur isha në mbikëqyrjen e aviacionit,” shkroi një komentues. Përdorues të tjerë ranë dakord, duke vënë në dukje se hija i ngjan një aeroplani me motorë në krahë dhe zhduket sa herë që lëviz në një pjesë të qiellit që nuk është e mbuluar me re.

“Menjëherë mendova edhe për një aeroplan kur e pashë. Megjithatë, nëse do të rezultonte një UFO e vërtetë, do të ishte shumë më argëtuese,” ndau mendimin e tij një tjetër. Dhe dikush sugjeroi që “videoja u krijua me ndihmën e redaktimit dhe grafikës kompjuterike vetëm për hir të klikimeve.”

Disa përdorues janë përpjekur të hedhin poshtë teorinë e avionit duke thënë se trafiku ajror në zonat e prekura nga eklipsi dyshohet se është pezulluar, por të dhënat nga Flight Radar sugjerojnë të kundërtën. “Arlington ndodhet në afrimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Dallas/Fort Worth (DFW) dhe gjithashtu ka aeroportin e tij komunal me disa pista. Ky, natyrisht, nuk është një UFO, por një aeroplan, hija e të cilit duket qartë në skajin e poshtëm të reve”, thuhet në mesazhin bashkangjitur videos.