Cikël me poezi -Korridoreve të kohës, -Etje për këngë, Udhës së diellit, nga Kasam Shaqirvela


***

Nga libri poetik, “KORrIDOREVE TË KOHËS”

*****

Nisma e shkronjave

(Kongresit të Alfabetit)

Po ecin shkronjat e afabetit

Udhëtojnë nën dhe e mbi dhe

Përhapen sikur t’ishin vetë fetë

Vijnë e sjellen këtu tek ne

Dhe përthithen ashtu etshëm

Sikurse shiu i lëshuar nga retë

Kur i bie tokës së zhuritur

Nga zhegu i verës së tretë.

Udha e shkronjave ka nismë të hershme

E mbrothur në Pellazgjinë e lashtë

Derdhur nga pellazgët anekënd botës

Risjellë nga Kadmi në Illyrinë e vjetër

Tek stërgjyshërit e tij, dashtë e padashtë?

Iu dha njerëzisë si shkrim për komunikim

Bekuar nga hyjnitë, dhuratë e salvim

Dhe pollën alfabete, si biçim skelete

Jetës që rrodhi matanë sinorit tim.

Mblodhi e mbështolli popuj pas vetes

Ky i joni shkrim, i shenjti n’parim

Shkronjat i grisnin, ne prapë i ngjisnim

Sa herë në histori nga fillimi nisnim

Sërish rrugëtuam si Ylli mëngjesit

Bashkë me ABC-në mbajtur në gji

Ngado që shkuam, kudo që vajtëm

Zemra rrihte vetëm për liri, pa lot

E patëm ruajtur tonin ALFABET

Bashkë me veten tonë, me mija vjet

Nëpër Pellazgji, Iliri, Arbëri, Shqiptari.

Gdhendur thellë në shpirt

Bashkë me emrin tonë si sot !

  •  

TROJEVE TË MIA

Rrugës së gjatë por edhe të rrëpirë

Shkele mbi germat e grisura të emrit tënd

I ngjite, i lidhe me fije qerpiku të syrit lotmadh

Në pritje t’Bardhit, atij Moti të Madh.

I etshëm, i kallur për emrin tënd, ti zog i-Lirë.

Ah, TRUNGU im, ti i stërlashti TRUNG!

Trojeve të mia i shtrirë në shtat të hedhur

Diku QARr, diku LIS e diku BUNG

Të njëjtin Fat ku ishe e ku s’ishe e ke ndjellur!

Sa herë që ju, TROJET e mia, u patët krasitur?!

Nga pushtues, zullumqarë të egër, barbarë

Ju vetë Trupit ato plagë t’rënda ia patët lidhur

Pa pyetur për t’ëmblën që ju bëhej e hidhur.

Por, Degët e Lisit tim më mbetën të këputura

Prej Trungut të Trojeve të mia rreth e përqark

Larg pa i mbledhur as dhe si relikte për kujtim

Dhe, sa herë që i tekej llavës së etur për gjak

Më gjymtohej, copëtohej e pritej pa përtim

Nga një pjesë a gjymtyrë dhe ashtu t’përgjakur

Të t’Lashtit, të t’Bardhit, Troje-Trupit tim.

Pranverave që vinin, sërish trungu më çelte

Me sythe e piptha të shumtë në gjallim

I lashtë në gjuhë sa vetë raca e bardhë

Ku i ka fillet vetë Bibla dhe Kulla e Babilonit

E unë orvatem sot të dëshmojë për faktet n‘harim

Që tjerët, pa pikën e turpit, m’i morën, m’i vodhën.

Dhe prapë shkronjat e Emër-Trojeve të mia

I lidh koha me të bëma e gjëma në vazhdim

Sepse është, fjala e shpirtit të lirë, Ill-LIRIA

Që e ndriçon rrugën e Trojeve të mia

Ai Yll dritëbardhë, Ylli për RIBAShKIM!

  •  
  •  
  •  

Nga libri poetik, “ETJE PËR KËNGË”

***

ATJE KU ZEMRA DO

Shkelja rrugën i vetmuar

Hapat hidhja pa qëllim

Kurmi plakur e lakuar

Koka shkrepte në mendim.

Seç më dukej udhë e gjatë

Thash me vete pa përtim

Të ulem pak te ky shpat

Edhe shpirti të bëjë pushim.

Aty pranë gurgullimë burimi

Dhe freskia krahë më dha

S’priti zemra, iku durimi

Deshën sytë për ta pa‟.

Shpirti hapat i drejtonte

Tek një kopësht me lule shumë

Atje ku dhe zemra donte

Fjala e bukur derdhej lumë.

Lulet e bukura aromë kanë

Rreth e rrotull ishin mbledhur

Disa bjonde fytyrë hënë

Ca zeshkane flokë kredhur.

O trëndafil, ti fleta fleta!

Aromë dehëse përse lëshon?

Un‟ në kopësht mes lulesh mbeta

Një lumë puthjesh ç‟po m‟vërshon!

T‟ëmbla, t‟bukurat përjetime

Ky nektar i mbushur n‟zgjoje

Brof u zgjova nga ëndrra ime

Shpirti s‟mundi më t‟i shijoje.

***

S’PO MË ShUHET ETJA

Nga djeg-etja e jote

Shteret edhe deti

Kjo natë tepër e gjatë

S’po më gdhinë mëngjesi.

Të kërkojë mes ëndrrash

Kujtimet imët i bluaj

Në kroin tënd poetik

Etjen e shpirtit tim e shuaj.

Rëndë e kam po s‟e hape derën

Fjala e jote tani më duhet

Po s‟më erdhe me pranverën

Etja ime s‟do t‟më shuhet!?

  •  

LISI MBETET LIS

Lisi mbetet lis sepse nuk është kaçubun

Rritet ndër furtuna, s’e then as tundimi

E ka unin e vet kanun përmbi kanun

Ai vetë i shërron dhe plagët si mërgimi.

Lisi mbetet lis kudo që frymon

Metropoleve të botës u bëhet nun

Ai nuk shartohet por si lis gjallon

Uni i tij nuk duron tjetër kanun.

  •  
  •  
  •  

Nga libri poetik, “UDhËS SË DIELlIT”

  •  

FJALË QË VDESIN PËR KOHËN

Fort mirë dihet se stilet dhe modat

Bile edhe politikat shtetërore

Sikurse edhe shkollat letrare

Teoritë dhe kritikat letrare

Vijnë e shkojnë me pushtetin e tyre

Dhe, sa tu kalojë koha e pushtetit

Ata do të flaken n’harresë të plotë

Por vetëm poezia e mirëfilltë

E cila ka fjalë që vdesin për kohën

Dhe që shkrepen për të lindur jetë

A vlera e tyre është n’origjinalitet

Vetëm ajo do të mbetet përjetë

Të gjitha që ishin impuls-jehonë

Do të zhduken e zhbëhen,

Do të harrohen përgjithmonë

Kështu u thoshte poeti fytyrave gri

Njerëzve të ndjenjave edhe dijeve

Poeti i Liqenit bashkë me Nositin e tij

T‘kapur përgjithmonë në “Vallen e Yjeve”.

*****

NANËS T’LANUN VET

Per ty nanë, e jemja nanë

Po m’bie ndermend

Qishkur t’kam lanë!

Edhe pse gja me gjoj s’tkam than

Po e vras menden si me u ba te tan’

Dhe ransia e vjetve ty t’ka shty

Për njat tamël qi m’ke dhan gji

Veç mos me mallko se vet e di!

S’bana mir qi shpinen ta thkeva

Tana shpresat edhe t’i theva?!

Nuk e pata forcen as me ta rr’fy

T’keqt e madh qi e mbajsha n’xhi

Po, ja njitash, pak me vonesë!

Jam zgju sot e po t’kerkoj ndjesë

Po du bab’s me ju thky n’besë

Malli madh per ty m’ka pri

Ti qi m’linde edhe m’rrite

Me ninulla e kange burrnie

Për me i ditun te paret e mi

Për me i dalun zot ksaj Shyptarie!

E un s’tu thkeva as dhe njihere

Kaq shum vjet qe ti me prite!

I penduem jam si zog vere

Si lulja e vishkun falje t’kerkoj

Gjak po m’qet nji gjemb ferre

Druhem shum se po t’lendoj!

Dhe përmbi vorrin tand

Moj e ndritshmja nana jemja

Une vet sot po t’pretmtoj

Dhe po te thom pa fare prites

Se amanetin n’fund e kam çue

S’e kam pas kurre ne harresë

Gjuhen tande kurr s’e kam mohue!

N’gjuh t’nanës tash qi kam kendue

I mbushun n’gzime jam perplot

Rranjt Atdheut tue ja kerkue…

Njen ku binte hija e Tatit…

Njen ku ndihej hingllima e Atit

Kam nji mall’ dhe nji deshire

Degt e Lisit t’mi nxhiten shtatit

E te m’rritet Lisi nji her i lire

Siç m’ishte Pellazgu me Ilir..!

Edhe rranjve tona tu dalim zot

Mos me na u thamun për jete e mot

T’i ujntim vet ne qoft nevoja

Me djers’n e ballit dhe me lot..!

T’kujdes’mi per ta në vazhdimsi

T’gjith t’bashkuem si me kan nji

Se tash moj nan, ti nana jeme

Si shum te tjerë napër bot’

Me gjith brengdeshiren…

E t’pervujtmes, zemres teme

Jo i vetem po me t’miret shokë

Edhe un tek Ti jam kthy..!

  •