“Dhuratë për ditëlindje”-Eqerem Canaj


Poezi

I kalova kioskes pese here perbri,

pese here lexova titullin e librit tim,

i cili digjej e pervelohej ne diell,

te pesten here nje zog ulur mbi te,

mbajta kembet, buzet mermeriten:

emrin tend nje zog po e cukit…

Fluturoi zogu qiellit blu,

dhe une capita drejt librit me pas,

mbi stenden roze, mbetur nje pende,

mbi ballinen e librit, nje gelase,

pa kruajta xhepat shpejt e shpejt,

harxhoi dhimbja qindarkat e kafese…

Sot shkruajne te gjithe,

po askush nuk lexon,

loti qesh mbi faqe,

plaga kengen kendon:

ne ditelindjen e poetit.

Shiko statistikat

Mbulimi i postimit: 61

Të gjitha reagimet:

3Ti, Kristo Çipa dhe Gori Stafa

Pëlqej

Komento

Ndaj

Shkruaj një koment publik…