Dy libra të lashtë flasin për të huajt, UFO-t dhe robotët, të shkruar në shekullin e dytë dhe të 17-të


Dy libra të lashtë flasin për të huajt, UFO-t dhe robotët, të shkruar në shekullin e dytë dhe të 17-të

Ka tekste të ndryshme antike të diskutueshme që lënë të kuptohet për ndërveprimin midis njerëzve dhe qenieve që mbërritën në Tokë nga një vend tjetër. Edhe pse nuk ka prova të qarta për të mbështetur këtë teori, shumë personalitete të besueshme

i kanë dhënë besueshmëri. Në këtë mes, ka dy libra të lashtë që diskutojnë alienët, UFO-t dhe jetën në planetë të tjerë. Kjo dëshmi tregon qartë se njerëzit besonin në ekzistencën e alienëve për mijëra vjet.

Roman i lashtë rreth alienëve, UFO-ve dhe robotëve i shkruar në shekullin e dytë

Lucian i Samosatas , një satirist dhe retorikan sirian, vlerësohet me njohjen e botës me fantashkencën pothuajse 2000 vjet përpara Zhyl Vernit dhe HG Wellsit. Si një nga romancierët më të hershëm në qytetërimin perëndimor, ai parashikoi një të ardhme ku njerëzimi do të ndeshej me jetën aliene, do të përfshihej në luftë ndërplanetare dhe do të krijonte jetë artificiale.

Lucian mbuloi tema të tilla si jashtëtokësorët, anijet kozmike dhe robotët në gjuhën greke shumë përpara veprave të Verne dhe Wells. Shumë studiues e konsiderojnë atë si babain e fantashkencës, pasi tregimet e tij hodhën themelet për zhanrin siç e njohim sot, edhe pse janë shkruar dy mijëvjeçarë më parë.

Në romanin e tij ” Një histori e vërtetë “, Lucian rrëfen aventurat e Lucianit dhe ekuipazhit të tij, të gjithë të cilët ishin kozmonautë, anije fluturuese, projeksione televizive, makina që flasin, inteligjencë artificiale, takime me alienët, beteja hapësinore, UFO, humanoidë, gjithashtu. si qytete të ngritura brenda një organizmi të gjallë.

Vepra e Lucianit, e shkruar shekuj më parë, parashikonte shumë motive fantastiko-shkencore bashkëkohore. Luciani dhe bashkëudhëtarët e tij nisin udhëtimin e tyre përtej Shtyllave të Herakliut, por planet e tyre prishen nga një stuhi e egër që i largon nga kursi. Më në fund, ata mbërrijnë në një ishull me një lumë të jashtëzakonshëm vere që është i mbushur me peshq dhe arinj. Pavarësisht mrekullive të ishullit, ata nuk qëndrojnë gjatë dhe vazhdojnë rrugën e tyre, vetëm për t’u përfshirë nga një shakullinë e fuqishme që i çon deri në hënë.

Ilustrim nga William Strang nga botimi i vitit 1894 i Historisë së Vërtetë të Lucianit; merimangat kolosale hënore rrotullojnë një rrjetë në ajër midis Hënës dhe Yllit të Mëngjesit. 

Ata mbërrijnë në mes të një konflikti midis sundimtarëve të hënës dhe diellit, duke luftuar për kontrollin mbi “Yllin e Mëngjesit”. Ushtritë përbëhen nga krijesa hibride, pjesë mekanike dhe pjesërisht biologjike, me forma të çuditshme. Ushtria e Diellit mbizotëron, duke çuar në një traktat paqeje. Lucian ofron një pasqyrë të pabarazive midis jetës në Tokë dhe planetëve të tjerë.

Pas kthimit të tyre në Tokë, Lucian dhe udhëtarët e tij përfshihen nga një balenë kolosale që shtrihet 200 milje. Brenda, ata zbulojnë një popullatë të larmishme njerëzish peshqish.

Pasi përfshihen në një luftë me krijesa enigmatike, ata përfundimisht triumfojnë mbi balenën pasi ndezin një zjarr brenda trupit të saj. Më në fund, ata arrijnë të zhbllokojnë nofullat e saj dhe të bëjnë një arratisje të guximshme. Teksa vazhdojnë udhëtimin e tyre, ata ndodhin në një humnerë kolosale oqeanike, por arrijnë të lundrojnë në skajin e saj, duke çuar në zbulimin e një kontinenti të largët që ata vendosin ta eksplorojnë.

Lucian e përfundon papritmas shkrimin e tij duke treguar se aventurat e tyre të ardhshme do të përshkruhen në vazhdimet e mëposhtme, të cilat të gjitha mbetën të pabotuara. Përveç kësaj, vepra e Lucian përfshin tregime të mbytjeve të pabesueshme të anijeve dhe udhëtimeve në toka të jashtëzakonshme, të tilla si një ishull ëndrrash, dhe duke përshkuar mrekullisht nëpër pyje dhe peizazhe ndëryjore.

Duke qenë shkrimtari i parë që bëri dallimin midis realitetit dhe trillimit, Lucian dha një kontribut të rëndësishëm në letërsi, megjithëse jo i njohur gjerësisht në kohën e tij. Për më tepër, “Një histori e vërtetë” është një shembull i hershëm i idesë së udhëtimit përtej Oqeanit Atlantik dhe eksplorimit të tokave të panjohura, që i paraprijnë udhëtimit të Kolombit përafërsisht 1400 vjet.

Zbulohet një libër i rrallë i shekullit të 17-të mbi jetën aliene

Për shkak të punës së palodhur të vlerësuesit të librave Jim Spencer, u zbulua një libër rreth asaj se si mund të jetë jeta në planetët e tjerë, me titull ” The Celestial World Discover’d: Ose, hamendje në lidhje me banorët, bimët dhe prodhimet e botëve në Planetët ” nga Christiaan Huygens. Spencer e gjeti librin në një ngjarje vlerësimi antik falas në Gloucestershire, MB. I botuar në vitin 1698, libri ofron një pamje unike se si njerëzit e kohës e perceptonin mundësinë e jetës jashtëtokësore.

Libri 324-vjeçar arrin në përfundimin se qeniet jashtëtokësore duhet të ekzistojnë

Christiaan Huygens, një shkencëtar i shquar holandez i cili shkëlqeu në fushat e astronomisë, matematikës, fizikës dhe shpikjeve, është i njohur si një nga shkencëtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Përveç punës së tij pioniere në orën e lavjerrësit, teorisë së valës së dritës dhe zbulimit të formës së vërtetë të unazave të Saturnit, është zbuluar se Huygens besonte në ekzistencën e jetës jashtëtokësore, siç dëshmohet nga një libër i rrallë i zbuluar së fundmi. .

Libri, i cili përfshin pesë pllaka të palosshme, paraqet argumentin e Huygens se nuk ka gjasa që Zoti të ketë krijuar planetë të tjerë vetëm për t’u vëzhguar nga Toka, duke sugjeruar se duhet të ketë një qëllim më të madh. Spencer komentoi zbulimin në një deklaratë:

“Është magjepsëse të mendosh se kush i ktheu këto faqe në 1698, çfarë duhet të kenë ndjerë kur lexojnë këto përshkrime të jetës në Jupiter ose Saturn përpara se të shikojnë qiellin e natës. Libri përpiqet të përshkruajë se si mund të duken qeniet jashtëtokësore, si e kalojnë kohën e tyre, madje edhe si tingëllon muzika e tyre. Duket pothuajse komike, por është e informuar nga arsyetimi shkencor dhe kush e di se si mendimet tona për këto çështje do t’u duken njerëzve që shikojnë prapa në 324 vjet.” 

Mendime të tilla të çuditshme dhe të mrekullueshme përfshijnë Huygens në përfundimin se alienët duhet të kenë duar dhe këmbë, duke shkruar në libër:

“Alienët duhet të kenë duar dhe këmbë si njerëzit për shkak të “komoditetit” të tyre, duke shkruar: “Çfarë mund të shpikim apo imagjinojmë që mund të përshtatet me të gjitha përdorimet e dizajnit siç janë duart? A do t’u japim atyre një proboscis elefantit.”

Dhe se “”qeniet qiellore” duhet të kenë këmbë “[përveç nëse] kanë zbuluar artin e fluturimit në disa nga ato botë.” Për të mos përmendur që Huygens besonte: “alienët kënaqeshin me astronominë dhe vëzhgimin, lundronin me varka dhe dëgjonin muzikë. por edhe vuajti fatkeqësi, luftëra, mundime dhe varfëri, sepse kjo është ajo që na çon drejt shpikjes dhe përparimit. Të huajt! Që lundrojnë me varka dhe dëgjojnë melodi! Ata janë njësoj si ne.”

Saturnusi, ku jeta aliene po jetonte mjaft e lumtur. 

Huygens ndante besimin se alienët, ashtu si njerëzit, duhet të përjetojnë vështirësi në mënyrë që të nxisin inovacionin dhe avancimin. “Nëse njerëzit do të bënin gjithë jetën e tyre në një paqe të vazhdueshme të patrazuar, pa frikë nga varfëria, pa rrezik nga lufta, nuk dyshoj se ata do të jetonin pak më mirë se Brutes, pa njohuri ose kënaqësi të atyre Përparësive që bëjmë që jetët tona të kalojnë me kënaqësi dhe fitim.”

Edhe pse disa nga përfundimet e Huygens-it mund të duken absurde për lexuesit modernë, Spencer e sheh librin magjepsës për shkak të shumë pyetjeve pa përgjigje rreth kozmosit që ekzistojnë ende sot. Ai vëren se tema duket futuriste ose si fantashkencë, megjithatë shkrimtari po na flet nga e kaluara.

Pavarësisht rritjes së të kuptuarit të hapësirës dhe planetit tonë në ditët e sotme, libri i Huygens ende tërheq vëmendjen tonë ndaj misterit të universit. Spencer e sheh librin si një burim argëtimi dhe habie, pasi na kujton se sa shumë ne ende nuk dimë për kozmosin. Në fund të fundit, ai e sheh atë si një zbulim të jashtëzakonshëm që është vërtet jashtë kësaj bote.

Viki Verma