I zoti nxjerre gomarin nga balta!Selman Hysi


(Ripostim)

Viti 1957,udheheqesi rus,Herushovi mbriti ne Tirane..

Me udheheqen shqiptar u perqafuan…

Doren njeri-tjetrit ja shterguan…

Qafe me qaf u ledhatuan…

$

Skilja ruse nje plan ne koke kishte…

Ne Vlore mendja i rrinte…

Sazani vend strategjik,bukuri detare…

Ketej mund kontrollojme gjithe vendet mesdhetare…

$

Miku rus hesapet i kishte bere pa hanxhine…

Mendonte se Shqiperia s’kish fuqine…

Ja dhe koha nuk vonoje…

Ne vitin 1960,sovjetikun me koke ulur e largoi…

$

Traktati Varshaves vendet lindore u mbronte miqesine…

Por gaboj,ne 1968 Çekosllovakine pushtoj…

Ushtria,tanket ruse…ne Prage provuan fuqine…

Shqiperia mori vendim,Traktatin demaskoj…

$

Plane kishte Europa Perendimore…

Gjithe Republikat ruse ti shkaterronte…

Gensheri,stilolapsin nga xhepi Gorbaçovit ja nxori…

“Dorashkat” mbi tavoline ja hodhi…

$

Ja dhe ne Shqiperi pluralizmi politik arriti…

Kasapet u pergatiten,koha per ta mbriti…

1990,Bejkeri me suiten para “Skenderbeut” foli…

Te veshur e kollarisur,hapen syte nje popull “i dal nga arkivoli..!”

$

Me flamuj amerikane,shqiptaret makines i puthnin rrotat…

Poshte komunizmi,t’na rroje Europa…

Demokracia eshte sistem me vlera kapitale…

Vendin e shkaterruan,e ropen,e hodhen ne “hale…”

$

Sote Zonja Merkel vizitoj Shqiperine…

Kryeministri socialist me cermoni e priti,gjithe gezim…

Dikush tha, se mikja beri “provokim…”

Veshur ne blu,kerkon “ndryshim…”

$

Perseri ju fantazoni me ngjyren “blu…” C’na gjeti moj loke,ku,ku..!

Akoma ju ecni me konjuktura…

U ka rene vlera,nga kaposh, gedhire ne pula…

$

Merkel ka punen e vete…

Po ju,ku u çon rruga,vaj medet…

I Zoti e nxjerre gomarin nga balta..or mik…

Miku eshte mik,deren e hap dhe e mbyll i ZOTI I SHTEPISE…