Ice Spice


Ice Spice është një reper i nominuar për Grammy, i njohur për këngët “Munch”, “Princess Diana” dhe “Karma”.

Nga Emily Shiffer

Getty Images

Ice Spice News: Reperi do të performojë në Coachella

Ice Spice po inkurajon fansat ta takojnë atë në Coachella.

Në një postim të fundit në faqen e rrjeteve sociale X, 24-vjeçarja ngacmoi performancat e saj të ardhshme në festivalin vjetor të muzikës dhe artit në Indio, Kaliforni. Reperja “Princess Diana” është planifikuar të ngjitet në skenë të shtunave radhazi, më 13 dhe 20 prill.

Nëse kuptohet që nuk mund të arrini në shkretëtirën e Kolorados për të parë performancën live të Ice Spice, mos u shqetësoni. Kanali Coachella YouTube po ofron një përvojë të përmirësuar shikimi këtë vit, duke i lejuar shikuesit të transmetojnë performanca deri në katër faza në të njëjtën kohë. Transmetimi i drejtpërdrejtë i fundjavës fillon të premten, më 12 prill, në orën 19:00 ET dhe zgjat deri në mbrëmjen e së dielës.

Koha e setit të parë të Ice Spice të shtunën ende nuk është publikuar. Interpretues të tjerë atë ditë përfshijnë Lana Del Rey , Jon Batiste, Kenya Grace dhe Sublime.

Postimi i saj në rrjetet sociale përfshinte gjithashtu një hashtag “y2k”, një referencë për albumin e saj të ardhshëm debutues me të njëjtin emër. Edhe pse projekti nuk ka një datë zyrtare të publikimit, Ice Spice ka konfirmuar se ajo ka përfunduar regjistrimin e albumit dhe se ai gjithashtu ka kaluar “testin e makinës”.

Kush është Ice Spice?

Ice Spice është një reper i nominuar për Grammy, i njohur për këngët “Princess Diana” me Nicki Minaj dhe “Karma” me Taylor Swift . Pas mbarimit të shkollës së mesme në vitin 2018, njujorkezi i lindjes, emri i vërtetë i të cilit është Isis Gaston, filloi të bënte muzikë ndërsa ndiqte Kolegjin Purchase. Momentet virale në TikTok, duke përfshirë hitin e saj të vitit 2022 “Munch (Feelin’ U),” çuan në një marrëveshje rekord me 10K Projects dhe Capitol Records. Ajo shënoi bashkëpunime me Minaj, Swift dhe PinkPantheress vitin e ardhshëm. Momenti i saj vazhdoi me katër nominime për Grammy 2024 , duke përfshirë Artistin më të Mirë të Ri. Albumi i saj debutues, Y2K , pritet në fund të këtij viti.

Fakte te shpejta

EMRI I PLOTË: Isis Naija Gaston
LINDUR: 1 janar 2000
VENDLINDJA: Nju Jork, Nju Jork SHENJA
ASTROLOGJIKE: Bricjapi

Jeta e hershme: Emri i vërtetë dhe prindërit

Ice Spice, emri i vërtetë i së cilës është Isis Naija Gaston, ka lindur në lagjen e Bronx-it të Nju Jorkut më 1 janar 2000. Emri i saj rap, Ice Spice, erdhi nga një llogari e rreme në Instagram që ajo krijoi në moshën 14-vjeçare.

Prindërit e saj, Joseph Gaston dhe Charina Almanzar, u takuan ndërsa punonin në McDonald’s. Në vitin 2022, Ice Spice foli për marrëdhënien e saj me nënën e saj në Interview Magazine . “Ajo më kishte në moshën 17-vjeçare, kështu që ne u rritëm së bashku”, tha reperi. “Ajo më jep atmosferë të motrës dhe është pak e çmendur, por unë jam mirënjohëse sepse kjo është arsyeja pse unë jam kjo që jam. Është kaotike, por ne e duam njëri-tjetrin poshtë.” Ajo gjithashtu diskutoi për marrëdhënien e saj me të atin, një reper i fshehtë, me publikimin. “Babai im, ai është më i niveluar, kjo është edhe arsyeja pse ndihem sikur jam ashtu siç jam. Kështu që unë jam mirënjohës për të dyja, ata janë një kombinim perfekt.”

Prindërit e saj u ndanë kur Ice Spice ishte dy vjeç. Pas ndarjes, Gaston dhe Almanzar secili patën më shumë fëmijë me partnerë të tjerë. Ice Spice ka pesë vëllezër e motra më të vegjël. “Duke u rritur, do të bëhesha xheloze që vëllezërit e mi të tjerë kishin vëllezër e motra që vinin nga e njëjta nënë dhe baba, por tani që jam rritur, thjesht ndihem e veçantë”, tha ajo për Interview Magazine .

Muzikantja e ardhshme i kaloi vitet e para me gjyshërit dhe familjen e gjerë. “Prindërit e mi do të ishin shumë në punë, kështu që kaloja shumë kohë me gjyshërit e mi. Unë kam kaq shumë kushërinj dhe pas shkollës, të gjithë do të lidheshim në shtëpinë e gjyshërve të mi,” shpjegoi ajo më vonë . “Ne do të qetësoheshim, do të hanim, do të qeshnim, do të shikonim TV. Shkova shumë pas shkollës gjithashtu.”

Ice Spice ndoqi shkollën e mesme Sacred Heart në Yonkers. Pas diplomimit në 2018, ajo ndoqi Purchase College, pjesë e sistemit SUNY, ku studioi komunikim dhe luajti volejboll.

Reklamim – Vazhdo Leximin Më poshtë

Karriera muzikore: Këngët dhe albumi i ardhshëm

Ice Spice, e parë duke performuar në një koncert të qershorit 2023, arriti marrëveshjen e saj rekorde pasi gjeti tërheqje në TikTok.

Ice Spice u rrit duke parë babanë e saj duke punuar shumë për të nisur karrierën e tij nëntokësore rep. Ajo i tha Rolling Stone : “Ai gjithmonë shpërndante CD. Unë do të bëja udhëtime rrugore me të në Rhode Island ose kudo tjetër për disa orë. Ishim vetëm ne dhe ishte argëtuese.”

Ajo filloi të bënte muzikën e saj ndërsa ishte në kolegj, duke bashkëpunuar me mikun dhe producentin e saj, RIOTUSA. “Unë kam pasur gjithmonë një pasion për muzikën dhe ndihem sikur çdo gjë që njerëzit janë të pasionuar, ata do të përfundojnë duke bërë diçka në këtë drejtim,” tha ajo për emisionin Today . Frymëzimi i saj më i madh muzikor përfshijnë Lil’ Kim , Nicki Minaj , Foxy Brown dhe Remy Ma.

Zhanri i saj muzikor përshkruhet si muzikë stërvitore. “Stërvitja përcaktohet nga rrahjet dhe modeli i kapelës së lartë dhe rrëshqitjet 808 dhe gjëra të tilla. Por stërvitja po zgjerohet si e çmendur,” tha ajo për Interview Magazine . “Filloi në Çikago dhe ishte Shefi Keef dhe e gjithë ajo lëvizje. Dhe pastaj shkoi në MB për një kohë, dhe tani që është kthyer në Nju Jork, është në formën e tij përfundimtare. Më pëlqejnë vetëm rrahjet. Për mua, ky është aspekti më i rëndësishëm.”

Ice Spice merr pronësinë e procesit të saj krijues. “Unë shkruaj të gjithë muzikën time. Producenti im më ndihmon kur jemi në studio së bashku, dhe ne po shpërndajmë idetë përpara dhe mbrapa. Por nuk më pëlqen të pranoj referenca. Nëse do të punoj me një shkrimtar, më pëlqen ta ndërtojmë nga e para,” tha ajo për Interview Magazine .

Këngët: “Munch”, “Princess Diana” dhe “Karma”

Ice Spice së pari fitoi vëmendjen në mediat sociale në fillim të vitit 2021 kur mori pjesë në sfidën “Buss It” të TikTok, duke kërcyer së bashku me këngën e reperes së Teksasit Erica Banks me qindra mijëra të tjerë. Në atë kohë, ajo tashmë po punonte për regjistrimin e këngës së saj të parë, “Bully Freestyle”. Kënga u publikua në mars 2021.

Por deri në nëntor të vitit 2021, kur ajo publikoi këngën e saj “No Clarity”, ajo arriti hapat e saj. “Sapo e ktheva në veten time të vërtetë dhe rrënjët e mia, dhe i vendosa përsëri Jordanet e mia, dhe thjesht vesha flokët e mi natyral, dhe thjesht isha vërtet autentike me veten time, atëherë pikëpamjet e mia filluan të rriteshin përsëri.” i tha ajo The Cut . “Unë isha sikur, ‘Më lër të jem vetëm unë’.”

Publikimi i saj i radhës, “Name of Love”, ra në prill 2022. Atë gusht, kënga e saj “Munch (Feelin’ U)” u bë virale në TikTok dhe nxiti një ngritje në karrierë. Më pas, në vjeshtën e vitit 2022, Ice Spice nënshkroi një marrëveshje etiketë diskografike me 10K Projects dhe Capitol Records. Kontrata e saj parashikon që reperja zotëron të gjitha të drejtat e botimit dhe zotërinjtë e saj. EP-ja e saj e parë, me titull Like…? , mbërriti në janar 2023.

Getty Images

Ice Spice ka bashkëpunuar me persona si PinkPantheress dhe Taylor Swift.

Fama dhe popullariteti i saj janë rritur përmes bashkëpunimeve me kolegë muzikantë. Ajo u shfaq në këngën virale të PinkPantheress në shkurt 2023, “Boy’s A Liar, Pt. 2.” Një remix e prillit 2023 e këngës së saj “Princess Diana” me Nicki Minaj u bë kënga e parë nr. 1 nga dy gra të bashkëfaturuara në tabelën e këngëve Hot Rap të Billboard . Atë maj, Ice Spice u shfaq në një version të këngës “Karma” të Taylor Swift që u ngjit në vendin e dytë në Billboard Hot 100. Ajo bashkëpunoi përsëri me Minaj në qershor 2023 për “Barbie World”, nga kolona zanore e filmit Barbie .

Këto këngë hit çuan në katër nominimet e Ice Spice në çmimet Grammy 2024: Artisti më i mirë i ri, Kënga më e mirë Rap, Kënga më e mirë e shkruar për Visual Media për “Barbie World” dhe Performanca më e mirë e Duo Pop për “Karma”.

Albumi

Në mars 2024, Ice Spice njoftoi se kishte përfunduar regjistrimin e albumit të saj të parë të plotë, Y2K . Do të dalë më vonë këtë vit.

Me kë takohet Ice Spice?

Ice Spice aktualisht është në një lidhje me një partner anonim. Në një intervistë me The Los Angeles Times në tetor 2023, ajo tregoi se po dilte me dikë, por nuk ndau me kë, duke shpjeguar se donte që fansat e saj “të mbanin fokusin e tyre në atë për të cilën jam këtu, që është muzika”.

Ka spekulime se i dashuri i saj është ylli i YouTube King Cid, emri i vërtetë i të cilit është Jason Cid. Të dy u panë duke u dashuruar në janar 2024.

Kuotat

  • Unë e konsideroj veten artiste. E di që shumë njerëz përpiqen të më kategorizojnë, por mua më pëlqen të krijoj gjëra.
  • Unë jam një Bricjap, por i jap Luanit shumë energji.