Misteret e pashpjegueshme 10 historitë kryesore të arkeologjisë të vitit 2023Këtu bëjmë një vështrim prapa në misteret dhe zbulimet më të njohura historike nga dymbëdhjetë muajt e fundit.

Nga kalimi i natës në katakombet e Parisit për 10 milionë dollarë deri te dëshmitë e reja të Arkës së Noes në Turqi, këtu ne listojmë dhjetë historitë tona më të shikuara të arkeologjisë dhe historisë të vitit 2023.

10. Gjurmët misterioze të dorës së gjetur në murin e hendekut të lashtë të Jeruzalemit – zbuluan arkeologët gjurmët enigmatike të dorës gjatë punës së gërmimit të fortifikimeve historike të qytetit.

Arkeologët zbuluan gjurmën enigmatike të dorës gjatë punës së gërmimit të fortifikimeve historike të qytetit.

Sipas një njoftimi të fundit për shtyp nga Autoriteti Izraelit i Antikiteteve, gjurmët u gjetën gjatë një gërmimi përgjatë rrugës Sulltan Suleiman midis Portës së Damaskut të Jerusalemit dhe Portës së Luanëve.

Gërmimet, të cilat po kryheshin përpara punës në infrastrukturë, zbuluan një pjesë të një hendeku të lashtë mbrojtëse që besohet se daton rreth 1000 vjet më parë.

“Hendeku, që rrethon të gjithë qytetin e vjetër, daton rreth 1000 vjet në shekullin e 10-të të erës sonë ose më herët, dhe funksioni i saj ishte të parandalonte armikun që rrethonte Jeruzalemin t’i afrohej mureve dhe të depërtonte në qytet,” tha drejtori i gërmimeve Zubair Adawi.

Pikërisht pse ka një gjurmë dore njerëzore të ngulitur në punimet e gurit mbetet e paqartë – arkeologët nuk e dinë nëse është bërë qëllimisht dhe nëse ka qenë, saktësisht pse është lënë atje.

“A simbolizon diçka?” shkruajtën studiuesit.

“A tregon për një element specifik aty pranë? Apo është thjesht një shaka lokale? Koha mund ta tregojë.”

“Shumë ëndërruan dhe luftuan për Jerusalemin, dhe fortifikimet e qytetit janë një dëshmi e heshtur,” tha drejtori i Autoritetit të Antikiteteve të Izraelit, Eli Escuzido.

“Zbulimet arkeologjike na mundësojnë të përfytyrojmë ngjarjet dramatike dhe trazirat që pësoi qyteti. Mund të imagjinohet rrëmuja dhe thuajse nuhatet tymi i betejës. Ne po zbulojmë çdo ditë historinë intensive ushtarake të qytetit dhe do të bëjmë përpjekje të mëdha për të ekspozuar gjetjet për publikun”.

9. Varret që i përkasin Kalorësve Templarë të gjetur në Staffordshire – Gjetja intriguese është krahasuar me diçka nga romani i Dan Brown ‘Kodi i Da Vinçit’.

Zbulimi intrigues është krahasuar me diçka nga romani i Dan Brown ‘Kodi i Da Vinçit’.

Një nga organizatat më të pasura dhe më të fuqishme të Mesjetës, Kalorësit Templarë kanë qenë prej kohësh të zhytur në mister dhe intriga – jo vetëm pjesërisht për shkak të sasisë së thesarit që ata thuhej se kishin grumbulluar dhe fshehur në vende të ndryshme në të gjithë Evropën.

Urdhri u shfaq gjerësisht në romanin popullor të Dan Brown, Kodi i Da Vinçit , i cili gjithashtu ndihmoi në popullarizimin e teorisë se Templarët mund të kenë qenë edhe në zotërim të Gralit të Shenjtë.

Tani historiani Edward Spencer Dyas ka bërë zbulimin magjepsës të varreve të 8 Kalorësve Templarë në truallin e kishës së Shën Marisë në Enville, Staffordshire.

Është e paqartë saktësisht pse duhet të ketë kaq shumë prej tyre të varrosur në këtë vend, por gjetja mund ta vendosë kishën në hartë si një nga vendet më të rëndësishme të Templarëve në Angli.

“Unë besoj se këto zbulime e bëjnë Enville një nga kishat më të rëndësishme kombëtare në vend,” tha ai. “Kjo është për shkak të lidhjeve të saj të ngushta me William Marshall, i cili k

8. Zbulohen prova të reja në vendin e supozuar të prehjes së Arkës së Noes në Turqi – Shkencëtarët kanë gjetur prova të aktivitetit njerëzor që datojnë që nga koha e anijes biblike.

Shkencëtarët kanë gjetur prova të veprimtarisë njerëzore që datojnë që nga koha e enës biblike.

Pavarësisht nëse besoni apo jo se ngjarjet e përshkruara në Dhiatën e Vjetër kanë ndodhur në të vërtetë, përralla e Noeut, arkës dhe përmbytjes së madhe nuk ka nevojë për hyrje.

Për shekuj me radhë, studiuesit janë përpjekur të gjurmojnë vendin e fundit të prehjes së arkës, e cila, sipas Biblës, u ndal diku në malet e Turqisë moderne.

Një vend në veçanti – i njohur si formacioni Durupinar – mendohet nga disa se janë mbetjet e ngurtësuara të vetë arkës. Në mënyrë të paqartë me formën e një anijeje, ajo ndodhet në Turqi rreth 3 km në veri të kufirit iranian dhe rreth 6500 këmbë mbi nivelin e detit.

Ndërsa gjeologët në përgjithësi argumentojnë se vendi është një formacion natyror, që nga viti 2021 shkencëtarë nga tre universitete në Turqi dhe Shtetet e Bashkuara kanë analizuar mostrat e shkëmbinjve dhe dheut të gjetura në vend për të përcaktuar nëse me të vërtetë është shtëpia e anijes ikonike të Noes.

Tani, sipas rezultateve fillestare, në fakt ka prova të aktivitetit njerëzor në vend në formën e “materialeve argjilore, materialeve detare dhe ushqimeve të detit”, të cilat datojnë që nga koha e përmbytjes së madhe.

“Sipas gjetjeve të para të marra nga studimet, mendohet se në rajon ka pasur aktivitete njerëzore që nga periudha kalkolitike, pra midis viteve 5500 dhe 3000 para Krishtit”, tha Prof.Dr. Faruk Kaya nga Agri. Universiteti Ibrahim Cecen.

“Dihet se përmbytja e profetit Nuh u kthye 5000 vjet më parë.”

Natyrisht, dëshmitë e aktivitetit njerëzor në atë vend nga ajo kohë as nuk konfirmojnë dhe as mohojnë se vetë formacioni është arka e Noeut, dhe as që Noeu ka ekzistuar në të vërtetë.

Për ata që shpresojnë të provojnë një herë e përgjithmonë se vendi është me të vërtetë vendi i fundit i pushimit të arkës, megjithatë, ai – të paktën – përfaqëson një hap në drejtimin e duhur.


7. Historianët e ngecur nga përmbajtja e kapsulës historike të viteve 1820 – Kishte pasur shumë intriga dhe emocione rreth asaj që do të gjendej brenda kutisë së plumbit të varrosur 200 vjet më parë.

Kishte pasur shumë intriga dhe emocione për atë që do të gjendej brenda kutisë së plumbit të varrosur 200 vjet më parë.

E zbuluar në bazën e monumentit Thaddeus Kosciuszko gjatë punimeve të gërmimit në terrenin e akademisë ushtarake të SHBA-së në West Point, kutia misterioze e plumbit ishte vendosur të hapej në një ceremoni prestigjioze live gjatë së cilës përmbajtja e saj do të zbulohej për publikun.

Ngjarja, e cila u zhvillua në auditoriumin Robinson në Thayer Hall dhe ku morën pjesë disa zyrtarë të lartë ushtarakë dhe akademikë, u transmetua drejtpërdrejt në internet me mijëra njerëz që akorduan për të zbuluar vetë se çfarë kishte brenda.

Megjithatë, sapo u hap kapaku, kishte një surprizë.

Kutia ishte bosh.

“Kutia nuk i përmbushi plotësisht pritjet,” tha arkeologu i West Point Paul Hudson.

“Ne nuk duam të mendojmë se ata u munduan të fusin këtë kuti në monument dhe të mos vendosin asgjë në të. Ajo që do të bëjmë është të mbledhim të gjithë llumin dhe në një moment të mëvonshëm do të kontrollojmë për të parë nëse mund të gjejmë ndonjë mbetje.”

Të gjithë ngjarjen (dhe përfundimin e saj tërheqës) mund ta shikoni në videon e mëposhtme.

6. Anomalitë e fshehura të zbuluara në Gurin e Fatit – Një gur historik që është përdorur në kurorëzimin e monarkëve prej shekujsh ka nxjerrë disa sekrete befasuese.

Një gur historik që është përdorur në kurorëzimin e monarkëve për shekuj me radhë ka nxjerrë disa sekrete befasuese.

Ky bllok i zgjatur me gur ranor të kuq mund të mos duket të jetë ndonjë gjë e veçantë, por për më shumë se 800 vjet mbretërit dhe mbretëreshat e Skocisë (dhe së fundmi ato të Britanisë së Madhe) janë kurorëzuar me gurin – i njohur gjithashtu si Guri i Scone – duke luajtur një rol të rëndësishëm në ceremoni.

Do të përdoret përsëri kur Mbreti Charles III të kurorëzohet më 6 maj të këtij viti.

Vetë guri zakonisht mbahet nën çelës dhe larg syve të publikut, që do të thotë se studimi i tij në çdo detaj ka qenë prej kohësh një sfidë për historianët.

Tani, megjithatë, shkencëtarët me Mjedisin Historik të Skocisë kanë përdorur teknologjinë moderne të skanimit me lazer për të marrë një vështrim të thellë se çfarë mund të na thotë sipërfaqja e gurit.

Në mënyrë intriguese, ata zbuluan atë që dukej se ishin numra romakë (XXXV) (të cilët disa ekspertë besojnë se ishin kryqe të papërpunuara dhe jo numra) të gdhendura në punimet e gurit.

Siç qëndrojnë gjërat, askush nuk e di se kush i ka gdhendur dhe pse.

Ekipi përdori gjithashtu analizën e fluoreshencës me rreze X (XRF) për të identifikuar një njollë të pazakontë aliazh bakri në gur që mund të ishte lënë nga një lloj objekti bakri ose bronzi në të kaluarën e largët.

Çuditërisht, skanimet gjetën gjithashtu prova të suvasë së gipsit në gur, duke sugjeruar se dikush kishte bërë një suva prej saj në një moment, megjithëse aktualisht nuk ka asnjë të dhënë për një sipërmarrje të tillë.

Historia e gurit, me sa duket, mban shumë më tepër sekrete nga sa e kishte imagjinuar dikush.

5. Deshifrohet ‘sistemi i shkrimit’ enigmatik në artin e shpellave të epokës së akullit – Gjuetarët-mbledhës që pikturuan në muret e shpellave 20,000 vjet më parë lanë gjithashtu diçka krejt të papritur.

Gjuetarët-mbledhës që pikturuan në muret e shpellave 20,000 vjet më parë lanë gjithashtu diçka krejt të papritur.

Për vite me radhë, arkeologët kanë punuar për të kuptuar kuptimet e fshehura në mijëra shembuj të artit parahistorik të gjetur në muret e shpellave në të gjithë Evropën.

Këto vepra artistike shpesh shfaqnin kafshë të tilla si bizon, peshq, renë dhe aurochs (tani të zhdukur), por disa prej tyre përfshinin gjithashtu një sekuencë pikash dhe shenjash që dukej të ishin një formë e sistemit të shkrimit – një për të cilin ekspertët kishin luftuar prej kohësh. interpretojnë plotësisht.

Tani, megjithatë, një bashkëpunim i ri midis studiuesit Ben Bacon dhe ekspertëve nga Universiteti Durham dhe Kolegji Universitar i Londrës më në fund e ka hequr kapakun saktësisht se çfarë nënkuptonin këto simbole.

Rezulton se shenjat ishin në fakt pjesë e një sistemi të lashtë shkrimi – një kalendar hënor i cili përdorej për të dokumentuar kohën e cikleve riprodhuese të kafshëve.

Ky lloj informacioni do të kishte qenë shumë i rëndësishëm për gjuetarët-mbledhës të asaj kohe.

“Rezultatet tregojnë se gjuetarët-mbledhës të epokës së akullit ishin të parët që përdorën një kalendar sistematik dhe shenja për të regjistruar informacione rreth ngjarjeve të mëdha ekologjike brenda atij kalendari,” tha arkeologu Prof Paul Pettitt i Universitetit të Durhamit.

Për të zbuluar enigmën, ekipi përdori ciklet e lindjes së kafshëve të sotme si një pikë referimi.

“Ne jemi në gjendje të tregojmë se këta njerëz – të cilët lanë një trashëgimi të artit spektakolar në shpellat e Lascaux dhe Altamira – gjithashtu lanë një rekord të matjes së hershme të kohës që përfundimisht do të bëhej e zakonshme midis specieve tona,” tha Pettitt.4. ‘Varri i Cerberus’ i zbuluar nga arkeologët në Itali – Varri i mrekullueshëm i vulosur, i cili besohet se daton 2000 vjet më parë, u gjet në Giugliano.

Varri i mrekullueshëm i vulosur, i cili besohet se daton 2000 vjet më parë, u gjet në Giugliano.

Thuhet se ruan hyrjen e nëntokës, Cerberus – një qen i tmerrshëm me tre koka – është padyshim një nga krijesat më ikonike në të gjithë mitologjinë greke.

Përshkrimet e kësaj bishe të tmerrshme janë gjetur në të gjithë botën e lashtë dhe tani ajo është gjetur përsëri – këtë herë në një afresk të gjetur në murin e një varri të sapo zbuluar në Giugliano, Itali.

Zbulimi u bë kur arkeologët vunë re një mur kurioz që ishte ndërtuar duke përdorur një teknikë ndërtimi të lashtë romake të njohur si opus incertum.

Ky më vonë doli të ishte muri i përparmë i varrit i cili ishte vulosur nga një pllakë e rëndë.

Brenda, përveç afreskut të Cerberus, ata gjetën një përshkrim të ichthyocentaurëve – një perëndi deti i tipit centaurine me trupin e një njeriu, këmbët e një kali dhe bishtin e një peshku.

Varri ishte jashtëzakonisht i ruajtur dhe nuk dukej se ishte i shqetësuar që nga lashtësia.

“Vorri ka tavane dhe mure me afreske në gjendje perfekte, me skena mitologjike që shkojnë në të gjithë dhomën dhe paraqitje figurative midis të cilave spikat një qen me tre koka,” tha Mariano Nuzzo – mbikëqyrës i Arkeologjisë, Arteve të Bukura dhe Peizazhit të Napolit. .

“Emocioni i ngjallur nga privilegji i një zbulimi të tillë është i papërshkrueshëm”.

3. Zbulohet nënujore rrugë 7000-vjeçare në ishullin kroat – Rruga neolitike u gjet pasi një arkeolog vuri re ‘struktura të çuditshme’ në ujë aty pranë.

Rruga neolitike u gjet pasi një arkeolog vuri re ‘struktura të çuditshme’ në ujë aty pranë.

E vendosur në ujërat e pacenuara në brigjet e ishullit kroat të Korcula, rruga, e cila mund të gjendet afërsisht 15 metra nën gjirin e Gradinës, mendohet se është ndërtuar rreth 7000 vjet më parë nga një kulturë detare e humbur prej kohësh neolitike e njohur si Hvar.

Pamjet e publikuara rishtazi tregojnë arkeologët nënujorë duke hequr rërën dhe mbeturinat nga vendi.

“Këto janë pllaka guri të grumbulluara me kujdes që ishin pjesë e [rrugës] katër metra të gjerë që lidhte ishullin e krijuar artificialisht me bregdetin,” shkroi Universiteti i Zadarit në Facebook.

“Nga datimi i analizës radiokarbonike të drurit të ruajtur të gjetur në fushatën e fundit, i gjithë vendbanimi daton rreth vitit 4,900 para Krishtit. Njerëzit ecnin në këtë [rrugë] gati 7,000 vjet më parë.”

Pikërisht se si u ndërtua rruga, për çfarë u përdor dhe sa kohë më parë u shkatërrua janë të gjitha mistere që ekipi do të shpresojë t’i zgjidhë në kohën e duhur.

2. A do ta kalonit natën në katakombet e Parisit për 10 milionë dollarë? – Katakombet e errëta dhe të mbushura me kocka janë më shumë se sa shumë njerëz besojnë se mund t’i përballojnë – madje edhe për miliona dollarë.

Katakombet e errëta dhe të mbushura me kocka janë më shumë se sa shumë njerëz besojnë se mund t’i përballojnë – madje edhe për miliona dollarë.

Për disa, oferta e një çmimi prej 10 milionë dollarësh në këmbim të kalimit të natës në Katakombet e Parisit mund të duket si një gjë e çuditshme – në fund të fundit, ka shumë që do ta shijonin mundësinë për të zbritur atje dhe për të eksploruar tunelet e tij labirintike – veçanërisht ata që kanë interes për historinë, eksplorimin urban ose hetimin paranormal.

Megjithatë, kur shpërtheu një debat kohët e fundit në Twitter, një numër befasues njerëzish këmbëngulën se nuk kishte asnjë mënyrë që ta kalonin natën atje – as për 10 milionë dollarë.

Përpara se të vendosni nëse do të jeni në mesin e tyre, është e rëndësishme të vini re saktësisht se çfarë pret këdo që është aq i guximshëm për të kaluar natën poshtë në katakombet e Parisit.

E synuar si një zgjidhje për problemin e varrezave të tejmbushura të kryeqytetit francez, punëtorët filluan të transportonin kufomat në tunele në fund të shekullit të 18-të.

Sot besohet se aty janë varrosur mbetjet skeletore të 6 milionë njerëzve.

Këto kocka nuk janë thjesht të varrosura në tokë, gjithashtu – shumë prej tyre formojnë pamje të zbukuruara dhe të zymta të përbëra nga kafka dhe kocka kofshësh të rregulluara si një lloj vepre arti djallëzor.

Vizitorët janë të mirëpritur të ndërmarrin sipërmarrje atje poshtë, nëse janë mjaftueshëm të guximshëm për ta bërë këtë. Pra, a do ta kalonit natën në tunelet e errëta të rrethuar nga 6 milionë të vdekur?

1. Kapitulli i Biblës i humbur prej kohësh 1500-vjeçar u zbulua duke përdorur dritën UV – Teksti i lashtë përbën një ‘kapitull të fshehur’ të Biblës që ishte fshehur nën shtresa të tjera teksti.

Teksti i lashtë përbën një ‘kapitull të fshehur’ të Biblës që ishte fshehur nën shtresa të tjera teksti.

Nuk ndodh çdo ditë që dikush zbulon një tekst të ri biblik, por ky zbulim i fundit, i cili u bë falë një teknike të njohur si fotografia ultravjollcë, është shumë e vërtetë.

Teksti, i cili është një nga përkthimet më të hershme siriane të vjetra të ungjijve, tani është një nga vetëm tre dorëshkrimet e njohura të këtij lloji, me një nga dy të tjerat që ruhet në Bibliotekën Britanike në Londër dhe tjetri gjendet në Shën Katerinën. Manastiri në malin Sinai.

Vetë shkrimi ishte i fshehur nën disa shtresa të tjera teksti dhe mund të zbulohej vetëm duke përdorur dritën ultravjollcë – paksa si diçka nga një film i Indiana Jones.

Arsyeja pse ishte shkruar ishte sepse, në atë kohë, pergamena ishte në mungesë dhe nuk ishte e pazakontë që të njëjtat faqe të ripërdoreshin disa herë.

“Për sa i përket datimit të librit të Ungjillit, nuk mund të ketë dyshim se ai është prodhuar jo më vonë se shekulli i gjashtë”, shkruante autori i studimit.

“Megjithë një numër të kufizuar dorëshkrimesh të datuara nga kjo periudhë, krahasimi me dorëshkrimet e datuara siriane na lejon të ngushtojmë një kornizë të mundshme kohore në gjysmën e parë të shekullit të gjashtë.”