Një Ufo u pa në Britani, të cilën pilotët amerikanë e regjistruan 20 vjet më parë


Karen Brown, nga Stokporti, po shikonte nga dritarja e kuzhinës së saj kur vuri re UFO-n. Fotot e saj tregojnë objektin e gjatë dhe të ndritshëm – i cili, në pamje të parë, duket si karamele e famshme e bardhë që fluturon mbi pemë në natën e shtatorit të këtij viti.

Karen Brown u armatos menjëherë me një smartphone dhe bëri një foto si dëshmi se ajo nuk e kishte imagjinuar “pjatën fluturuese”. Shembulli i saj është një mësim për vëzhguesit e tjerë të të gjitha llojeve të djallit, të cilët ofendohen nëse nuk merren me fjalën e tyre.

Një UFO e ngjashme, ndoshta e njëjta, u pa nga një banor tjetër i Stockport muajin pasardhës.

Ekspertët janë të interesuar për fenomenin e pranisë së entiteteve ajrore që ngjajnë me UFO-n e parë në formë ‘Tic Tac’ të parë në vitin 2004 dhe të regjistruar nga pilotët e grupit të goditjes së aeroplanmbajtëses amerikane “Nimitz” në 2004.

Kjo ndodhi gjatë një stërvitje që u zhvillua në Oqeanin Paqësor pranë kufirit të Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara. Pilotët jo vetëm që vëzhguan një “pjatë” të vogël të ndezur që varionte në madhësi nga 30 në 45 këmbë, por gjithashtu regjistruan video duke përdorur kamerën e modulit të shikimit të avionit luftarak F/A-18 Super Hornet.

Për më tepër, UFO-ja u zbulua nga radari i kryqëzorit amerikan Princeton, i cili shoqëronte aeroplanmbajtësen. UFO-ja mori emrin e saj – “Tic-Tac” – për shkak të ngjashmërisë së jashtme me ëmbëlsirat freskuese nga prodhuesi i njohur. Objekti ishte shumë më i lartë se luftëtarët amerikanë në shpejtësinë dhe manovrimin e tij. Dhe kur pilotët u përpoqën të afroheshin, ajo shkoi përtej horizontit në pak sekonda.

Incidenti u klasifikua, por në vitin 2017, për shkak të rrjedhjes së një videoje, u bë publike takimi i alienëve me pilotët ushtarakë . Historia doli të ishte aq e zhurmshme sa që edhe Presidenti Donald Trump e komentoi atë.

UFO “Tic-Tac” u regjistrua nga pilotët e aeroplanmbajtëses “Nimitz” në vitin 2004. Foto: wikimedia.org

Ai foli në këtë frymë:

“Kam pasur një takim me ekspertë për këtë çështje, marina amerikane konfirmoi se pilotët po thoshin të vërtetën. A besoj tek UFO-t? Jo ne te vertete.”

20 vjet më vonë

20 vjet më vonë dhe në natën e Vitit të Ri ata u shfaqën në Britaninë provinciale. Duhet thënë se edhe para vëzhgimeve të Karen Brown, në Stockport po ndodhnin gjëra shumë të çuditshme. Objektet fluturuese të paidentifikuara të stileve të ndryshme po freskojnë atje prej disa muajsh.

Një dëshmitar okular e përshkroi atë si një katror ose trekëndësh, ai kishte një pamje të turbullt, duke ndryshuar vazhdimisht formën e jashtme dhe “duke shikuar nëpër qiell”. Një objekt tjetër, gjithashtu i bardhë, por shumë më i ndritshëm, kishte formë si UFO-ja Tic-Tac. Ai kryente manovra të ndryshme në qiell me shpejtësi, më pas u shfaq në një vend, më pas u zhduk dhe u shfaq përsëri.

Zonja Brown tha se ishte “me të vërtetë e emocionuar” nga pamja misterioze që pa më 6 shtator.

REKLAMIM. LËVIZNI PËR TË VAZHDUAR LEXIMIN.

“Po shikoja nga dritarja e kuzhinës sime dhe e vura re duke menduar se ishte një yll,” tha ajo për MailOnline.

“Por kur pashë nga afër, vura re se ishte e rrumbullakët me rrathë të vegjël në skajet e saj”

“Unë i bëra këto foto, por format po ndryshonin.”

Në shtator, një tjetër banor i Stokportit, i cili preferoi të mbetej anonim, vuri re dy objekte të çuditshme në qiellin e natës.

E para, e përshkruar si një katror ose trekëndësh, kishte një pamje të turbullt dhe po ndryshonte formë dhe “fluturonte si i çmendur në qiell”.

Ndërkohë, objekti i dytë, një ngjyrë e bardhë shumë më e ndezur dhe në formë “Tic Tac” po zhdukej dhe rishfaqej.

Nuk është e qartë nëse këto pamje të bëra në të njëjtin qytet nga njerëz të ndryshëm janë të të njëjtit “Tic Tac”.

Zonja Brown i tha MailOnline:

“Ishte shumë e çuditshme që një zonjë në Stockport pa diçka në fillim të tetorit dhe unë pashë një pamje të ngjashme në fillim të shtatorit.”

Të gjitha këto objekte misterioze janë fotografuar, por ekspertët nuk kanë mundur të shpjegojnë origjinën e tyre. Megjithatë, ata ishin të pafuqishëm për të zbuluar dhe lidhur incidentin e Stockport-it me takimin e Nimitz Tic-Tac, megjithëse përveç fotografive dhe vëzhgimeve personale, u studiuan të dhëna nga kontrolli teknik objektiv.