Në breg te detit…Floriri Z Petra


Mengjeseve kur dielli lind,

nga maja malesh thepisur

Dhe rrezet e tij, puthin dallget e kaltra

Bregut te detit te shoh, moj zemer

e heshtur paske qendruar

Valet veshtron kur vijne dallgezuar..

Me zemren time je merzitur,

o vajza e valeve, atij vendi qendruar

kur dy fjale nuk ti kam shkruar..!?

**********************************

Nuk eshte rastesi…

Shpirti shpesh here, humbet ndjesine

e te qenurit i qetë

Ngjasuar me detin, kur dallge do te ketë….

Nuk e lene errerat te fleje,

prandaj zhytet thelle ne ato dallge

sa bota mos e shohe te merzitur..

Por shpresen nuk e humbet asnjehere

Se me te Miren nje dite do ta gjeje

Dashuria i mbijeton kohes dhe largesise

si shpirti I poetit, perballet me realitetin

Kur dy zemra duhen fort,

asnje force ne botë, nuk i ndal dot

Kaperxejne dallge e stuhi,

per tu bashkuar serisht nje dite…

Deti nje pasqyre plot kristale,

kur dallget nuk pushojne

si qielli i kalter,

kur rete e murme e pushtojne.

Shpirti gjen qetesi, kur mediton

largësine sfidon dhe reflekton…

Per ate dashuri, mbetur ne heshtje

kur stinet ngaterohen

dhe pluhuri i kohes i mbulon…

Floriri Z Petra

2024.USA

Të drejtat e autorit rezervuar.