Një vepër në koma-Ruzhdi Keraj


E kam mik Davidin ,mik i familjes se ti ,e kam ndjek qysh fmije talentin e ti dhe shume shpejt u bame miq te mire.Krijimet e para I pati ne Laç ku erdhi nji vit per stazh ne pallatin e kultures te qytetit ku une isha shef muzike.Me krijimin e pare per femije Rosat notare mori pjese ne festivalin e fmijve ne Shkodder.Student exselent i te madhit Çesk Zadeja ne kompozicion.Pasionant dhe korrek filloi rrugen e krijimtarise qe me emrimin ne Kruje ku krijoj perla ne perpunimin dhe krijimin mbi bazen e motiveve krutane ,.Talent dhe I guximshem filloj te levroj ne te tana zhanrret e muzikes qe nga kanga me krijime te mrekullushme te nderume me çmimet e para ne festivalet e RTSH deri te koncertet per violine e piano simfonin,opera ,nji pune e lodhshme qe nuk rresht ,se ka dashuni Davidi per muziken ,ka frymzim ,ka pasion ,vazhdon nji tradit te shkelqyshme shtru prej Tukiçit te madh babait te ti dhe prej nji talenti tjeter te madh vllaut te ti pianistir virtuoz Gencit dhe pasionit dhe perkushtimit njerzor dhe human te doktoreshes motres se ti Lilkes.Davidi asht personifikim I njeriut korrekt ,fjale pak e pune shume ,I dashunum mbas pasionit dhe detyres si artist per te kriju vepra qe lajne shenj ne artin e kombit.Ai asht patriot ,I madh dashnor I flaket I ksaj toke e I kti vendi qe te fale gjithshka te bukur ,pasionin dashurin frymzimin historine natyren ato burime maxhike te krijimtarise popullore me ato ngjyra dhe larmi qe nuk I gjen te popujt e tjere,pra ky asht shtrati frymzues I kompozitirit David.Dje ndejtem bashk si miq te mire qe jemi.Asht I lodhun I merzitun ,vepra e ti fmija e ti asht ne koma duan ta lajne te vdes njerez qe per inate ,dashakeqe. ,qe fatkeqsisht drejtojne nji institucin si Teatri kombetar I operes ,I u luta ti drejtohet Kryministri ,si artist ai do ta kuptoj sa e t’merrshme asht te lihet nji opera ,ne koma ,te lihet te vdes kur ne nji kohe ajo duhet te shenoj nji ngjarje te madhe ne jeten kulurore te venndit,ku lulzimi ma I madh asht tallavaja.Iku I merzitun.

Shiko statistikat

Mbulimi i postimit: 21

Të gjitha reagimet:

2Ti dhe Gori Stafa

Pëlqej

Komento

Ndaj