Pamje të pashpjegueshme të një “disk fluturues” duke rrëzuar një kokë bërthamore të SHBA gjatë një testi të planifikuar në 1964


Publikime të shumta kanë akuzuar Pentagonin për fshehjen e pamjeve video të një sulmi me “disk fluturues” ndaj një koke bërthamore amerikane. Ufologu dhe shkrimtari Robert Hastings, i cili prezantoi rezultatet e hetimit të tij në uebsajtin The UFO Chronicle , nuk ka dyshim se ka pamje përkatëse të mbajtura larg syrit të publikut.Oficerët në pension të Forcave Ajrore të SHBA, toger Bob Jacobs dhe majori Florenze Mansmann i thanë Hastings për vetë incidentin. Dyshohet se ata e kanë parë personalisht regjistrimin, sepse e kanë realizuar vetë së bashku me specialistë të tjerë që ishin pjesë e grupit që merrej me regjistrimin fotografik dhe video të lëshimeve të provave të raketave.

Jacobs më pas drejtoi njësinë e teleskopit ushtarak në Big Sur, Kaliforni, e cila filmoi fluturimin e raketës mbi Oqeanin Paqësor. Mansmann shërbeu si analisti kryesor i imazhit në bazën e Forcave Ajrore Vandenberg – tani Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg – në Santa Barbara County, Kaliforni.

Ekzistenca e regjistrimit u konfirmua edhe nga Luis Elizondo, i cili prezantohet si ish-drejtori i programit Advanced Aerospace Threat Identification të Pentagonit. Ai pretendon se po studionte UFO-t dhe, ndër të tjera filmime sekrete, kishte parë ato për të cilat folën togeri dhe majori.

Sipas “dëshmitarëve”, objekti ishte në formë disku klasik. Ndërsa rrotullohej dhe shkëlqente me pjesën e poshtme të saj, ajo u rrotullua disa herë rreth kokës së luftës, e cila ishte ndarë nga raketa Atlas dhe lëshoi ​​katër rreze të ndritshme në të. Të paktën kështu e kuptuan regjistrimin të gjithë ata që e panë.

Raketa ishte e vërtetë, koka ishte një bedel dhe nuk mbante koka bërthamore. Ndoshta sulmi i të huajve ishte gjithashtu i natyrës demonstruese.

Skeptikët, natyrisht, dyshojnë dhe nuk besojnë te të huajt. Por ata nuk mund të shpjegojnë pse koka luftarake u rrëzua papritmas dhe humbi. Sipas njoftimeve të pakonfirmuara, si objekti ashtu edhe fragmentet e kokës goditën ekranet e radarit, nga të cilat u bënë edhe foto.

Ka ndoshta arsye për fatkeqësinë që nuk përfshijnë ndërhyrjen e të huajve. Megjithatë, Jacobs dhe Mansmann janë jashtëzakonisht të turpëruar nga fakti se dy ditë pasi e panë kasetën, dy agjentë të CIA-s erdhën tek ata dhe konfiskuan pamjet. Përpjekjet e Elizondos për të gjetur pamjet ishin të pasuksesshme – ai pranoi se regjistrimi mungonte. Me shumë mundësi, sipas tij, Pentagoni thjesht po e shemb atë.

Zbulohet fotografia e një “disk fluturues” të bërë në vitin 1964

Ndoshta “pjata fluturuese” që sulmoi kokën e luftës dukej pikërisht ashtu siç dukej në fotografitë e bëra në vitin 1964. Fotografitë – disa prej tyre – u gjetën në Koleksionin e Degës së Shërbimeve Grafike dhe Publike, brenda Administratës Kombëtare të Arkivave dhe Regjistrimeve (NARA). Çdo foto e ruajtur në arkiv është etiketuar qartë “Pansa fluturuese”, 4 qershor 1964.

Videoja u filmua nga dikush i quajtur Paul Villa i cili pretendoi se duke pasur kontakt telepatik me alienët, ai mësoi se ata do të mbërrinin në afërsi të qytetit të Peralta në New Mexico. Ai mbërriti në kohën e treguar dhe fotografoi “pjatën” në të cilën mbërritën. Ai tha se alienët, duke demonstruar forcën e tyre, ngritën makinën e tij në ajër. Por në arkiv nuk ka asnjë foto të makinës që fluturon.

Kjo histori misterioze ka krijuar interes të vazhdueshëm për UFO-t dhe efektet e tyre të mundshme në njerëzim. Pyetjet për origjinën, motivet dhe qëllimet e paraqitjeve të tilla vetëm sa e shtojnë enigmën, e cila thekson nevojën për studim të mëtejshëm dhe zbulim të fenomeneve të tilla mahnitëse.Ndërsa misteri i UFO-s që rrëzoi një raketë bërthamore në 1964 mbetet i panjohur, zgjidhja e tij mund të hedhë dritë mbi një nga ngjarjet më emocionuese në historinë e ndërveprimit njerëzor me botën e panjohur dhe misterioze të hapësirës.