Regjisori për balonat: Nuk është teknologjia e askujt


Gjatë ditëve të fundit, objekte fluturuese të paidentifikuara janë parë dhe rrëzuar në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Kinë. Vala aktuale e shikimeve filloi pasi ushtria amerikane rrëzoi një balonë mbikëqyrëse kineze në brigjet e Karolinës së Jugut më 1 shkurt 2023, që kishte fluturuar mbi disa pjesë të Alaskës dhe Kanadasë përpara se të kalonte kontinentin e SHBA.

Pas kësaj ngjarje, në më pak se një javë, një avion luftarak amerikan F-22 rrëzoi një objekt të panjohur që fluturonte në një lartësi të madhe mbi Alaskë më 10 shkurt 2023 . “Ne nuk e dimë se kush e zotëron këtë objekt”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë John Kirby, duke shtuar se ishte e paqartë se ku filloi fluturimi. 

Pentagoni raportoi se UFO-ja u identifikua për herë të parë nga radarët tokësorë më 9 shkurt . Avionët F-35 u vendosën për hetime të mëtejshme. Objekti po fluturonte në një lartësi prej afërsisht 40,000 këmbë (12,190 metra) në një drejtim verilindor dhe përbënte një rrezik për aviacionin civil.

UFO-ja u rrëzua më pas në ujërat territoriale të ngrira në brigjet e Alaskës verilindore pranë kufirit kanadez. Autoritetet deklaruan se nxjerrja e pjesëve të objektit nga akulli do të ishte shumë më e lehtë në krahasim me balonën kineze që ishte rrëzuar më parë, pjesët e të cilit u fundosën në oqean.

Brig. Gjenerali Patrick Ryder, zëdhënësi kryesor i Pentagonit tha se ajo kishte madhësinë e një makine të vogël . Sipas tij, pilotët që kishin vëzhguar objektin para se të rrëzohej, konfirmuan se në bord nuk kishte prani njerëzore. Më tej ai deklaroi se i mungonte aftësia për të ndryshuar drejtimin dhe nuk i ngjante asnjë avioni konvencional. “Nuk ishte një avion në vetvete,” tha Ryder për mediat.

Interesante, pilotët e përfshirë në shikim dhanë raporte jokonsistente. Disa deklaruan se objekti ndërhyri me sensorët e avionit të tyre, ndërsa të tjerët nuk e përjetuan këtë. Disa pohuan gjithashtu se nuk mund të shihnin ndonjë burim të njohur shtytjeje në objekt dhe nuk ishin në gjendje të shpjegonin se si ai ishte në gjendje të qëndronte në det ndërsa lundronte në një lartësi prej 40,000 këmbësh .

Dëshmitë e ndryshme të dëshmitarëve okularë kanë kontribuar në paaftësinë e Pentagonit për të përcaktuar plotësisht natyrën e objektit. Më 11 shkurt 2023, Komanda Veriore e SHBA-së lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se nuk kanë informacion të mëtejshëm për të dhënë në lidhje me aftësitë, qëllimin ose origjinën e objektit, por pranoi se përpjekjet e rikuperimit po pengohen nga kushtet e vështira të motit të Arktikut,

Zyrtarët thanë se nuk gjetën asnjë lidhje midis balonës së spiunazhit kinez dhe UFO-s që u rrëzua pranë kufirit kanadez dhe verilindjes së Alaskës.

Më pas, më 11 shkurt , një luftëtar amerikan F-22 rrëzoi një tjetër UFO në Territorin Yukon pranë kufirit të Alaskës. Objekti, i cili ishte cilindrike dhe më i vogël se një tullumbace spiune, u zbulua në radar një ditë më parë teksa fluturonte mbi Alaskë. Edhe pse natyra e tij mbetet e paqartë, kryeministri kanadez Justin Trudeau deklaroi se kishte shkelur hapësirën ajrore kanadeze.

Shikimi vazhdoi dhe të nesërmen, UFO-ja e tretë u pa në qiell mbi Montana, e cila u pa për herë të parë më 11 shkurt përpara se të rrëzohej nga forcat amerikane mbi liqenin Huron në Michigan. Objekti, i cili fluturonte në 20,000 këmbë, kishte një strukturë unike tetëkëndore me vargje të varura, por nuk kishte ngarkesë të dallueshme, sipas zyrtarëve amerikanë.

Pavarësisht zërave se objekti mund të ketë ardhur nga origjina jashtëtokësore, zyrtarët e sigurisë kombëtare hodhën poshtë mundësinë. Megjithatë, gjenerali Glen D. VanHerck, komandanti i Komandës Veriore të Forcave Ajrore, deklaroi gjatë një konference për shtyp: “Unë nuk kam përjashtuar asgjë në këtë pikë.”

Regjisori Jeremy Cornell ka folur për UFO-t që janë rrëzuar nga ushtritë anembanë globit. Ai tha se njerëzit shpesh mërziten me të kur ai thotë se UAP-të janë duke u gjuajtur vazhdimisht. Gjatë Podcast-it të tij me Joe Rogan, Corbell zbuloi shumë informacione tronditëse rreth UFO-ve që janë monitoruar nga ushtria amerikane mbi hapësirën e tyre ajrore.

“Mbi zonat aktive të luftës, ka pasur një frekuencë të shtuar të shikimeve të UAP ose UFO. Ka rregulla në fuqi nëse duhet të gjuajnë mbi to apo jo. Disa njerëz u mërzitën me mua që thashë publikisht në lajmet se ne bëjmë zjarr ndaj UAP-ve, sepse është e vërtetë. Megjithatë, arsyeja pse ne e bëjmë këtë nuk është ajo që mendojnë njerëzit.

Në zonat aktive të luftës, veçanërisht në Lindjen e Mesme, qëllohet çdo gjë brenda 27 deri në 30 milje nga trupat tokësore. Ky informacion m’u zbulua nga dokumentet që tregonin më saktë se si ata zgjidhnin se mbi çfarë të gjuanin. Ata qëllojnë mbi çdo gjë që duket se ka ngarkesë, pasi do të ishte një kërcënim. Ata nuk bëjnë asgjë me kubet e rrethuar me sfera, pasi nuk duken sikur kanë ngarkesë.

Unë e shpërndava këtë informacion në lajme dhe nuk kam nevojë t’i vërtetoj askujt vlefshmërinë e tij. Unë flas me njerëz që janë aktualisht në zona lufte dhe frekuenca e shikimeve të UAP është rritur që nga viti 2021, duke e bërë atë kritike. Vende si Rusia dhe Siria kanë qëlluar mbi këto UAP, por ato nuk janë asetet e tyre. Kjo ngre pyetjen se kujt janë këto UAP. Raketat e zjarrit të ferrit përdoren për të qëlluar në këto UAP.

Një nga UAP-të që u qëllua dukej si një kandil deti , me madhësinë e një tavoline të madhe kafeje dhe me kube. Nuk ka asnjë program të njohur rikthimi në këto zona lufte, dhe edhe nëse ata goditën diçka, nuk dihet nëse do të ishin në gjendje ta rrëzonin atë. Është e mundur që këto UAP mund të jenë balona të përdorura nga kontrabandistët e drogës, por ato kanë fluturim të kontrolluar, që nuk është një fenomen i ri. Ka pasur pamje të ngjashme të sferave metalike që ia kalonin avionëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, me të dyja palët që mendonin se ishte teknologjia e palës tjetër.

Ky informacion po shpërndahet nga personeli ushtarak i cili është i frustruar që nuk po merret seriozisht nga zinxhiri i komandës. Nuk ka asnjë proces proaktiv të zbulimit të UFO-ve, është e gjitha reaktive.”

Senatori amerikan Marco Rubio kohët e fundit ka pohuar se UFO-t kanë “operuar mbi hapësirën ajrore të kufizuar të SHBA-së për vite me rradhë” mes një morie pamjesh mbi Amerikë dhe Kanada në ditët e fundit. Ai shkroi në Twitter: “72 orët e fundit zbuluan për publikun se çfarë po ndodhte për vite me radhë, aeroplanë të paidentifikuar që operonin në mënyrë rutinore mbi hapësirën ajrore të kufizuar të SHBA-së… Kjo është arsyeja pse unë shtyva ta merrja këtë seriozisht dhe krijova një UAP të përhershëm (fenomene ajrore të paidentifikuara – ekuivalente me UFO-t) Task Forca dy vjet më parë.” 

Pak kohë më parë, Lue Elizondo , ish-kreu i AATIP-it ndau mendimet e tij për UFO/UAP dhe sesi Pentagoni i qaset fenomenit nga perceptimi rigoroz i sigurisë kombëtare. Në një intervistë me Curt Jaimungal dhe Sean Cahil, Elizondo ofron një pasqyrë më të thellë në teoritë e Pentagonit se përse UFO-të/UAP-të vërehen në mënyrë rutinore rreth aseteve bërthamore më të fshehta dhe të ndjeshme të kombeve të armatosura bërthamore amerikane, ruse, kineze dhe të tjera.