Alma Sinan Feruni:Lum kush të rroje, ta shoh zonjë


LUM KUSH TE RROJE, TA SHOH ZONJE.

Eshte bukur ta nisesh udhetimin e artisteve te rinj, filizave te pemes jete, me kete thenie te rilindasit tone te nderuar, Naimit vjershetor..
Dhe vertet, teksa shoh se si Vlora ime, Vlora juaj,, Vlora jone, rritet e zbukurohet cdo dite, s`ka se si te mos jem e te mos jemi te ngazellyer se si fati na eshte bere krah dhe ne ndihemi te obliguar te permbushim misionin hyjnor, qe jeta na ka dhene.
Dhe ja…
Keta artiste te rinj, qe na mrekullojne me performancen e tyre te shkelqyer artistike qe dine te.shpalosin me kaq finese talentin e tyre.
Eshte mese e vertete qe jeta nuk matet nga frymemarrja jone, por nga castet qe ne ngelemi pa fryme.
E mrekullia jete jane keta te rinj e te reja, qe dine te shpalosin kaq bukur magjine ne token e bekuar arberore, me prijes kryetrimin flamurin kuq e zi..
Me lejoni qe falenderimi im te jete per ju zoti Ilirjan Dhima, kryetar i shoqates- Greqi Shqiperi, per mbeshtetjen e pakursyer te talenteve te rinj, falenderim i vecante per shoqaten Shqiperia – Vlore me kryetare zonjen Edlira Kapllani, per punen e kontributin e pakursyer…si dhe te gjithe drejtuesve e profesoreve te shkollave te rrethit Vlore per angazhimin ne kohe per perkrahjen e talenteve per percjelljen e vlerave e tradites sone.
Sa bukur shpalosen, kostumet e vallet e bukura kombetare nga nxenesit e shkolles se Himares, kenga e bukur, nga nxenesit e shkolles se Selenices,e Orikumit, muzika e bukur e timbri i embel nga nxenesit e shkolles se muzikes,“Naim Frasheri“ e nga artistet e talentuar nga shkolla `24 maji`
Vjen bukur interpretimi i te rinjve e te rejave, nga te gjithe shkollat e bregdetit tone.
Nentor i veshur kuq e zi..
E ja nje mjelme e bukur, qe shfaqet si nje amazone nen nje qiell te fildishte. E nxenesit e `Muco Delos` me performancen e tyre artistike qe zbulojne natyrshem magjine jete…. E ja tek derdhen ne skene si nje lume jete, – Nasio Xhuveli nga shkolla “24 Maji“- qe emocionon e ngre peshe zemrat e te gjithe te te pranishmit ne salle,
-Paj o shka i zi.- se ketu i thone Shqiperi, e jemi ketu denbabaden..
Duartrokitje.
E ja….Klevina Mone qe interpreton poezi aq bukur, dritherrime, ardhur nga nga shkolla “Todi Koceli “-Selenice
– Anastasia Kazheli me poezine “Bocari” shkolla “Balil “Pelari Orikum.
-Me shaj shqip, vella e dridhet deti Marmara.
-Altea Caushi .poezi.interpretuar aq bukur, shkolla -“Fan Noli“
Sa bukur interpretuar ne skenen gjigante te kinoteatrit Vlore, pjeset
– Epoka para gjyqit shkolla – nga nxenesit e talentuar te“24 Majit“
Melodrama Lira .Shkolla -“Himare“
-Melodrama Skenderbeu shkolla “Rilindja “
.Kush e solli Doruntinen- shkolla “Balil Pelari “- Orikum
E sa bukur u paraqiten me pikturat e tyre nxenesit artiste te
-“Muco Delos“ e “Ali Demit“
– Te “Selenices“ e “Lef Sallates“
Perfaqesim dinjitoz I istrumentisteve te rinj e virtuoz nga .Shkolla-“ Naim Frasheri “luan grupi i vajzave pjesen.Paladio.
E..ja..tek ngjiten ne skene, nje tufe dallandyshes, qe sjellin pranvere, jane vogelushet e“ Naim Frasherit “qe interpretuan aq bukur pjesen me violine nen udheheqjen e dirigjentes se talentuar Elisabeta Aliko, dhe ngriten peshe zemrat e spektatoreve nen veshtrimin ngazellyes te profesoreshave te tyre Flores e Albanes, me perkushtimin e perhershem qe te dalin kurdohere faqebardhe…
.Moj e bukura Arberi .Kenduar nga Barbara Hasanaj shkolla Muco Delo
.Pjese kitare Ani Dine shkolla =“Muco Delo“
Baleti I mjelmes , aq bukur realizuar nga balerina e shkolles “24 Maji“
Vallja e Tropojes ngriti pesh zemrat, paraqitur aq denjesisht nga nxenesit e talentuar te shkolla “Fan Nolit“.
.Karate.shkolla “Lef Sallata “
.Aerobi Bilionera, interpretuar kaq bukur nga bukuroshet e talentuara te shkolles Lef Sallata
dhe sa bukur interpretuar nga bukuroshja . Dea Cobo .kendon potpuri vlonjate..
Dhe falenderimet vazhdojne per te nderuaren aktoren brilante zonjen e nderuar Margarita Xhepa e aktorin Anastas Nika qe nderojne me prezencen e tyre, si dhe moderatorin zotin Zholi e zonjushen Anxhelin Zholi, qe drejtuan me aq perkushtim nje aktivitet te tille me permasa gjigante, ne truallin qe lind lastar te rinj.
Dhe juria e nderuar qe zgjodhi me kaq perkushtim punen e mundin e artisteve te rinj…ishte aty, mes tingujve te harese se gufimit shpirteror.
Ne sfond muzike.
Himni kombetar, e lahuta e malesise qe bie fuqishem.
-Sazan dhe Karaburun, jane vatanet e mia, – na i ka lene trashegimi, plaku legjendar i Vlores.
Mbresa, emocione, te pashlyeshme, ne kete toke te etur per liri, arsim e dije
-Vertet bukur..nje mbremje e magjishme mes qindra e qindra femijeve te talentuar,dhe nje publiku te mbrekullueshem, – do shprehej aktori i talentuar zoti Anastas Nika..

Dekor jete.

Diej qe lindin ne qiellin tone krenar.
Magji…