Fotografi origjinale e UFO-ve nga Beteja e Los Anxhelosit e vitit 1942 që u shit në eBay


Viki Verma

Më 25 shkurt 1942, rreth orës 2:30 të mëngjesit, njerëzit e Los Anxhelosit u zgjuan befas nga sirenat e sulmit ajror. Qyteti u udhëzua të errësohej dhe të përgatitej për një sulm të mundshëm. Dritat e kërkimit ndriçuan qiellin, duke kërkuar për avionë armik. Përfundimisht, dritat u bashkuan në një objekt të vetëm, duke bërë që qytetarët e frikësuar të dilnin jashtë për të vëzhguar. Qielli u mbush me qindra shpërthime dhe tym kur filloi Beteja e Los Anxhelosit.

Pas sulmit në Pearl Harbor më 7 dhjetor 1941, i gjithë bregu perëndimor i Shteteve të Bashkuara ishte në gatishmëri të lartë. Ndërprerjet dhe shtetrrethimi ishin të zakonshme, dhe thashethemet qarkulluan për grupet e betejës japoneze që pushtuan bregdetin dhe spiunët e armikut që depërtonin në popullatë. Sekretari i Luftës, Henry Stimson, paralajmëroi se qytetet amerikane duhet të përgatiten për sulmet e armikut.

Më 23 shkurt 1942, një nëndetëse japoneze në brigjet e Santa Barbara-s qëlloi 25 predha shpërthyese në një fushë nafte, duke shkaktuar dëme të vogla fizike, por duke dërguar një mesazh të qartë se bregdeti i Amerikës ishte i prekshëm ndaj sulmeve në çdo kohë.

Në mëngjesin e hershëm të 25 shkurtit, një stacion radar kapi një objekt të çuditshëm në qiell mbi Paqësorin rreth 200 milje larg Los Anxhelosit. Nga ora 2 e mëngjesit, dy stacione të tjera radarësh konfirmuan objektin, tani vetëm 120 milje larg bregut, dhe u drejtuan drejtpërdrejt për në qytet. Në orën 3 të mëngjesit, objekti u raportua se ishin 25 aeroplanë që fluturonin në 12,000 këmbë, pak në brigjet e Santa Monica.

Papritur, objekti u zhduk nga radari. Qyteti u urdhërua të mbyllej, dhe bateritë kundërajrore u ngarkuan dhe ishin gati për të qëlluar në shikim të parë. Shikimet vizuale vazhduan, me disa që raportuan një anije të madhe dhe të tjerë disa avionë në formim. Shpërthimet kundërajrore ndriçuan qiellin teksa shrapnelët ranë mbi qytet për orën e ardhshme. Objekti përfundimisht u zhduk mbi Long Beach dhe situata ishte tashmë nën kontroll në orën 4:14 të mëngjesit.

Incidenti ishte lajm i faqes së parë përgjatë Bregut Perëndimor dhe në mbarë vendin. Mbi 1400 predha me eksploziv të lartë dhe predha të panumërta të kalibrit 50 u qëlluan, por nuk pati asnjë provë për ndonjë avion ose bombë të rrëzuar. Fragmentet e predhave dëmtuan disa ndërtesa dhe automjete, dhe pesë civilë vdiqën si rezultat indirekt i zjarrit kundërajror: tre u vranë në aksidente automobilistike në kaosin që pasoi dhe dy sulme në zemër që i atribuohen stresit të aksionit njëorësh.

Beteja e Los Anxhelosit ka qenë burimi i shfaqjeve të shumta të UFO-ve, me disa nga këto raporte që vijnë nga burime të besueshme ushtarake. Projekti Blue Book hetoi mbi 12,000 zbulime të UFO-ve midis 1952 dhe 1969 dhe ishte në gjendje të shpjegonte shumicën e këtyre pamjeve, por objekti mbi Los Anxhelos në 1942 mbetet i pazgjidhur dhe i pashpjeguar. Pavarësisht hetimeve dhe shpjegimeve të shumta, disa ende pyesin se çfarë u qëllua atë natë.

Nga 12,000 raste, ka ende 701 objekte të pazgjidhura, të pashpjeguara të dokumentuara në Project Blue Book. Nga 700 rastet, objekti mbi LA në 1942 mbetet i pashpjeguar.

Shpjegimi më logjik për objektin e LA ishte një sulm ajror japonez, megjithëse 250 armë kundërajrore mbushën qiellin me shpërthime dhe copëza, nuk pati asnjë goditje të konfirmuar ose objektiv të rrëzuar. Pas luftës, ushtria japoneze pretendoi se ata nuk kishin asnjë avion në zonë në atë kohë.

Një oficer i policisë lokale pretendoi se ai pa dy avionë të rrëzuar, por nuk kishte asnjë provë për këtë në terren. Frank Knox, Sekretari i Marinës nën Franklin D. Roosevelt, tha se ishte thjesht një alarm i rremë dhe një reagim i tepruar për shkak të nervozizmit, por ushtria nuk u pajtua. Ata thanë se alarmi ishte absolutisht i vërtetë dhe raporti i ushtrisë thoshte se deri në 15 avionë mund të ishin përfshirë duke fluturuar me shpejtësi dhe lartësi të ndryshme.

Pavarësisht raporteve të shumta ushtarake për diçka në qiell, skeptikët thonë se ishte thjesht nervozizëm, por çfarë ndodh me rrëfimet e dëshmitarëve okularë dhe tre goditjet e veçanta të radarëve? Mbështetësit e teorisë së UFO-ve thonë se goditjet e radarëve janë provë absolute e një UFO-je, por është e rëndësishme të theksohet se teknologjia e radarit në 1942 nuk ishte perfekte.

Pasi pyeti mendimin e tij për pamjet e UFO-ve, Majori Donald Keyhoe tha: “Me gjithë respektin e duhur për forcat ajrore, besoj se disa prej tyre do të provojnë të jenë me origjinë ndërplanetare. Gjatë një hetimi tre-vjeçar, zbulova se shumë lustrim kanë përshkruar objekte me substancë dhe shpejtësi të lartë. Në një rast, polakët raportuan se avioni i tyre u godit nga një objekt që i kaloi me 500 milje në orë. Natyrisht ky ishte një objekt i fortë që besoj se ishte nga hapësira e jashtme.”

Fotografi origjinale

Megjithatë, fotografia e famshme e objektit mbi LA është zbuluar se është e përpunuar dhe ndoshta e retushuar. Dikush mund të shohë prozhektorët që konvergojnë në diçka në qiell që ka formë si një disk apo futboll. Megjithatë, fotografia u përmirësua dhe ndoshta u retushua.

Kjo ishte një praktikë e zakonshme në të kaluarën për t’i bërë fotografitë më të dukshme në letër gazete, por fotografia origjinale ishte shumë e ndryshme. Ishte nënekspozuar dhe mezi tregonte asgjë përveç dritave të zbehta. Më parë mendohej se negativi origjinal kishte humbur, dhe ai në arkivat e fotografive të LA Times nuk është origjinali. LA Times nuk mundi të gjente origjinalin pasi punoi me hetuesit.

Është interesante që studiuesi i UFO-ve, David Marler , prezantoi një foto origjinale të objektit mbi LA në Konferencën e UFO-ve në malin Ozark të vitit 2017. Ai ka hetuar dhe hulumtuar në mënyrë aktive këtë temë për 32 vjet. Ai iu bashkua Rrjetit të UFO-ve të ndërsjellë (MUFON) në vitin 1990 si praktikant i hetuesit në terren.

Historia se si Marler mori foton origjinale është vërtet interesante. Ai pretendoi se e bleu atë në eBay në shtator 2012. Fotografia e famshme ndoshta nuk ishte bërë nga një fotograf i LA Times dhe burimi i negativit origjinal është në dyshim. Nëse nuk ka ardhur nga LA Times, nga ka ardhur?

Marler pretendoi se ai e gjurmoi atë në Associated Press. Pra, të gjitha fotografitë e objekteve të vitit 1942 mbi Los Anxhelos në internet janë imazhe të përpunuara të publikuara nga LA Times. Autenticiteti i fotos së tij mund të konfirmohet pasi Ben Hansen, një ish-agjent i FBI-së, i tregoi atij një klip që shkrepi me Simon Eliot, Arkivist i Koleksionit të LA Times në UCLA, ku Eliot i tregoi Hansen negativin origjinal që një fotograf i LA Times nuk ia kishte bërë. merrni.