Kur grinden dallgët-Eqerem Canaj


Poezi

Ca qindarka nga xhepi i shtepise,

hap pas hapi une e ne bregdet,

urtaku i 80 viteve s’e bej veten te te merzise,

dhe sherrin e simeshoqe dot s’e tret,

kur thote, na mbyti fukaralleku,

borxhi na u be det…

Te nesermen prape qindarkat e kafese,

e cmendur gruaja, dhe ajo pas meje,

ulerine deti, duke gerryer reren ne breg,

edhe te mjere, edhe prape grisim xhepat:

se i mbyturi thone, nga te lagurit s’pyet,

mashtrojme veten, fshehim te vertetat.

Edhe femijet qe s’e bejne fjalen dy,

te cilet nuk i bien lisit me sepate,

leket e kafese zero, thone, s’kane peshe as sy,

qe te heshte mulliri, duhet prere uji ne sfrat:

se nje shoqeri e kripur nuk ndreqet pa llogari,

ca te cmendur fare, te tjere dicka me pak…

Pa do ece Shqiperia, e jona demokraci,

do behet, si thone, bace me lule,

ndersa prishet shtepia, streha ime,

me rrenje po shkulet:

keq po grinden dallget ne det,

qytetit tim deshtak duket do t’i sulen.