Mangalli i gjyshit-Daut Maliqi


MANGALLI I GJYSHIT

Dimer, acar…

Nē ēndrrẽn e trishtẽ,

Pash lugatin…

ma zuri frymẽn.

Por me shpetoj,

Masha nē mangall,

Tē mbushur me prush

Nẽ odēn e gjysht tim,

tẽ ndjer Maliq..

Ku piqte kafẽn pẽr veti

Dhe pēr shumẽ mysafir.

Kētu gjumi me kishte zenẽ,

E nẽ ẽnderrẽ bēja llogarin:

A do tē priti tẽ vije pranvera,

Kur çelin lulet mẽ shije..

Dhe aromē trendafili,’

Si herat tjera?!

Ẽrresirẽ…

Dikush me fliste

Nga mbrapaskena,

“Mos u frigo, qendro

S’ka fare lugat,zgjou”.

Behu gati edhe pēr

Korrjen e kallinjēve tẽ

artẽ tẽ grurit,

Pẽr pushim nẽ det dhe

Freskin nẽ bjeshkẽt

Madhẽshtore tē vendlindjẽs.

Zgjohem i ndjersutur dhe shoh:

Sa e mirẽ ẽshtẽ pranvera,

Me shumē lule natyrore,

Me fusha e male tē

Mveshura mē gjelbrim,

Pa lugat e ēndrra tẽ trishta.

Akrobatojnẽ dallendyshet,

Pēllumbat e pēllumbeshat,

Kēndojnẽ me gẽzim e hare

Edhe qyqja e turreci.

Gẽzohen, lozin e kẽndojnẽ

Fēmijtẽ tẽ tẽ gjitha moshave!

Pleqtẽ e strukur dalin nga dhomat e nxehta.