Mimoza Xhaxhaj Mane:As vete s´di si ti´a ve emrin kësaj …!


As vete s´di si ti´a ve emrin kesaj …!

*

Mund të jetë një imazh i 1 person dhe syze dielli

… Disa kujtime jane vertet te vecanta e lene gjurme per gjithe Jeten . Ato hedhin drite mbi te shkuaren e te rrembejne ne vorbullen e tyre …

– Sa kisha filluar pune ne nje ndermarje te re dhe perpos mos aprovimit te familjes , me teper e ndjeja si detyrim moral . Mezi po ambjentohesha me punen e shoqerine e re por ardhja e nje shefi te ri beri qe punen ta shihja si nje denim , ne sensin e lodhjes fizike .

Pa me te voglin shkak e pa u konfrontuar , le qe une as flisja e pa pretendime punoja gjithe cme jepej . Ne nengjes u nisa me nje kohe te diellte dhe pse vjeshte e dyte , si te ishte behar , me te mbaruar punen ja kishte plasur nje shi , thua se u derdh qielli i tere .

Ishim grumbulluar nen strehen e godines se rojes ne te djathte te portes kryesore te Ndermarrjes . S´kish kaluar shume kohe kur degjoj zerin e vellait qe me priste me cader ne dore . Se prisja se normal ai eshte ne pune ne kete ore , po si duket e ka detyruar ky shi te vije . Vrapova menjehere e njeheresh edhe ai u afrua te dera e sa u futa ne cader me shkundi floket e supet e me shtrengoj pas vetes . Duke u larguar na ndiqnin shikimet e te gjitheve .

… Te nesermen po ai shi litare por isha pregatitur me mjete mbrojtese dhe sa kisha mberritur te vendi i punes , si zakonisht vesha perparesen kur degjoj zerin e shefit te me drejtohej me nje zemerim te dukshem : – Kush ju ka thene te punoni ketu … nuk e keni pare Planin ?!

Ne fillim se kuptova se e kishte me mua , vec kur rrotullova koken , pash qe te gjithe i kishin drejtuar syte nga une .

U ktheva menjehere e po e shihja ne sy pa folur … beri disa hapa e la te kuptohej se duhet ta ndiqja . Ditet ne vazhdim ishin nje torture e s´me sillnin kurfare deshire per pune .

Kur u ndesha me nje shoqe nje dite dhe po e uroja se sa po ishte fejuar , po ti me pyeti : nuk ke par ndonje djal simpatik aty ne pune ?

– Eh me qeshet kur e kujtoj , ku ti gjeja djemte une apo me mire kush mi hidhte syte mua ashtu e mbytur ne djerse e me nje lodhje fizike sa ndonjehere sa s´me binte te fiket .

Puna vazhdonte dhe pse e rende e su ankova as dhe nje here por i gezohesha vec nje gjeje , qe shefin se kisha neper kembe .

… Edhe kur na mblidhte njehere ne kaq ku bente te ditur punen e mire qe benim si brigade , une zija nje cep e as koken se ngrija … dhe ne nje nga keto mbledhje propozuan qe te behesha antare ne Organizaten e Rinise se Ndermarrjes .

Kuptohet qe u befasova dhe kundershtova duke u justifikuar se isha e re dhe ketu ka te rinj qe e meritojne shume here me shume se une .

– Degjova zerin e shefit qe foli menjehere : dhe ju , nuk doni ti pergjigjeni thirrjes se Partise , ku shefi ishte dhe kryetari i kesaj organizate .

Dhe te doje pas ketyre fjaleve s´mund te kundershtoje .

Ne kendveshtrimin e sotshem me duket pak vulgare apo i dhunshem ai detyrim ne emer te partise .

U konfirmua qe isha pjese e asaj organizate , s´vonoj dhe me vjen nje shkrese ku duhej te merrja pjese ne organizimin e gjithe Organizatave te Rinise se qytetit si dhe pregatitja e nje raporti mbi punet e saj .

Isha e pa ditur nga kjo ane , une sa isha zgjedhur dhe s´kishim pasur as nje mbledhje a dicka te tille . Shkruajta dicka ne nje bllok por pa nje baze se c´mund te kerkohej .

Qe nga ajo dite qe me zgjodhen ne Organizaten e Rinise punoja si ne fillimet e mia e nuk ndeshesha me me ate lodhje fizike .

Mbremjen e kishin organizuar ne nje salle te madhe ku te gjithe perfaqesuesit e Organizatave Rinore folen per punet e arritjet e tyre . Me lane pa fjal mendimet e tyre por edhe kryetari jone s´ngelej pas . Midis seancave u be nje pushim e parapelqeva te rrija brenda dhe fjalimet e sa po mbajtura bene te me shperthente nje lume mendimesh . Mendimet me vinin njeheresh e s´mund ti shkruaja te gjitha dhe keshtu zgjodha frazat me cilesore duke ju lene hapesire per vazhdim . Koha kalonte pa u vene re . Isha aq shume e koncetruar sa u hodha perpjete kur pas kraheve degjova zerin e kryetarit : fraza te thella … bukur .

E mbylla menjehere bllokun e s´me erdhi mire qe nje i huaj te t´me lexonte mendimet e aq me teper ai . E ktheva koken perskuqur por nuk fola . Shkoj ne vendin perball meje dhe ashtu ne kembe pyeti ne se doja te pija . I mohova me koke por kur u kthye mbante ne dore dy gota dhe nje shishe me uje , hodhi uje ne nje nga gotat dhe u ule .

– Ne te dy pothuaj se njohim njeri tjetrin dhe vazhdoj duke me pare drejt e ne sy , besoj ke vite qe punon ne ndermarrjen tone ?

– Jo , ju pergjigja … kam gati nje vite . E me vete po thosha : kur s´me njihni pse me torturuat pergjate kesaj kohe pa shkas ?

– Oh paskemi filluar njeheresh dhe po me shihte drejt e ne sy sikur donte te zbulonte dicka por dhe une se ula koken .

Pashe qe mimika i merrte ca forma te c´rregullta , ndoshta perpiqej te zgjidhte fjalet e duhura .

– Ju kam pare me nje djale dhe po shihte reagimin tim , si duket duhet te ishte informuar mire , e kuptova kur tha emrin e tij .

– Kapi mjekren me dore e mu duk sikur i zvogeloje syte dhe si morri fryme thelle pyeti : E doni ju ate ?

– Po … ju pergjigja menjehere dhe shume , me shume se cdo gje ne kete bote .

Hapi syte habitur , si duket se ka pritur ate pergjigje ashtu cope .

– … Dhe vazhdoj me te tijen : keshtu eshte goxha simpatik , po e dini ju se ka reputacion jo te mire .

– E di , eshte ca capken .

– … Dhe ju ja aceptoni te gjitha keto ?

E pashe ngultas dhe thashe me vete , me erdhi ne shteg , te luaj dhe une pak .

– Cdo gje qe bene ai jo gjithmon me pelqen por ne as nje menyre do ta denoja .

– Thone qe ka njerez qe lindin me kemishe dhe ky qenka nje nga ata .

– E kunderta , jam une qe gezoj ate fate .

-Jeni e fejuar ?

– Jo … mohova vrejtur .

– Po e dashuruar ?

– Si … me falni , sikur po kaloni shume larg … e pa mbaruar mendimin , me nderpreu : – do t´me zhgenjenit po ta aprovonit .

– Dhe ku e kuptoni ju , jam apo jo e dashuruar .

– E thjesht , se kur e pyet nje vajze per dashurine i ndrisin syte .

– Poo … dhe ketu keni te drejte .

– Ai , sa su ngrit ne kembe e s´po e kontrollonte dot veten e ashtu i irrituar foli ze forte : -po cfar dreqin e keni atehere , se ju kam pare nje dite me shi shume te afruar ?

– Baba e kam … nxitova te thosha dhe pash si u spraps nga habia duke leshuar nje pasthirrme dhe vazhdova : – e kam baba , e kam vella , e kam nene … cdo gje e kam … dhe mu kujtua ajo dite me shi qe me prite ne cader .

Qe nga ajo mbremje se kam pare me , s´eshte se e shihja shpesh edhe me pare .

Vec kur nje dite erdhen ne ndermarrje paria e qytetit , reporter e u mblodhen gjithe c´ishin neper zyra dhe ne mes tyre dhe ai , shefi jone , ku folen per punen e palodhur te tij dhe shpikjen e re teper efektive te manikerite e prodhimit , ku ulte lodhjen fizike dhe rriste dy-fish prodhimin .

Foli dhe ai vete e ne fund po shihja qe po e uronin gjithe te pranishmit .

Se di po sikur u ndjeva krenare per kete mik , nese do ta quaja “Mik ” vec me ate bisede qe kishm pasur . Gjithsesi e respektoj njeriun punetor .

Gjithe veprimet i shihja si gjithmon nga vendi ku punoja dhe si po largoheshin te gjithe neper vendet e punes ndjeva nje dore ne sup dhe u ktheva menjehere trembur se po mendoja pikerisht per te .

– Po me shikonte ngultas dhe foli shpejt : po prisja urimin tend ?

– Shume e drejt , po ishit aq shume i koncetruar e s´doja tu prishja magjine e asaj ndjesije .

Ne fillim te javes qe sa po erdhi , ne tenden ku vendosnin planin sot kishin vedosur nje Gazete te hapur ne dy faqe , ku shkruhej per Novatorin tone te ri dhe ne qender dy fotografite e shkrepura . Te e para kishim dale te gjithe si brigade kurse tjetra ishte me zyrtare se ishte gjithe koka e ndermarrjes dhe ata te Komitetit .

Ate jave na e dhane pushim se do te vendosnin makinerite e reja . Kur arrita ne shtepi hapa canten te nxirrja celesin kur shoh te mbeshtjella ne nje leter dy fotografi . Ishin fotografite qe kishim dale si grup , ku dallonte mire cdo fytyre , jo ashtu turbull si ne gazete . Po e shihja me kujdes , direkt pas meje ishte ai . Mu kujtua kur po shkrepej foto e dyte , ai vendosi te dyja duart te supet e mia dhe ne momentin qe doja te kthehesha , me shrengoj fort qe te mos levizja . E kuptova menjehere dhe pa u kthyer qe ishte ai , se s´njihja njeri tjeter aq te pa takt e su ndjeva .

… Dhe e gjitha dukej qarte edhe ne foto , instikti i mbrojtjes ka bere te mblidhja supet dhe koka pak ne profil .

Tani kishte filluar te me dilte dhe ne endrra por ne fillimet e para kur me torturonte , sa zgjohesha e tmerruar .

As vete s´di si ti´a ve emrin kesaj … ka pergjysmuar lodhjen ne pune dhe me merr shpirtin ne gjume …

*

Mimoza Xhaxhaj Mane

Februar Gjermani

All reactions:

11