Ndodhi!Nga Selman Hysi


Ndodhi !

1.

Gara ne pyll :

Pleshti dhe lepuri vendosen te benin gara me motorr…

Me fillimin e gares,pleshti ishte i PARI,dhe perdisa çaste shkeputet shume nga lepuri..

Pa pritur,lepurin e shikon pleshtin se kishte ndaluar ne nje kthese….

Lepuri e pyet,se perse kishte ndaluar….???

Pleshti i pergjegjet :

Me hyri nje MIZE ne sy ta marre djalli…

2.

Dhe bizeda mes dy miqve te varfer:

-Sa keq ai TIPI,i mbajta çantat deri ne shtepi,dhe si shperblim futi doren ne xhep dhe me tha :

Merrni kete nga ana ime dhe pini NJE KAFE ,je burre i mire…

Miku e pyeti,por çfare te dha….para ???

Tjeteri i pikelluar ja ktheu :

-Po çfare parash or mik,ishte nje bustin me SHEQER…!!!

3.

Komandanti dhe polici……

Komandanti bashke me policin fjeten ne hotel dhe porositen hotelxhiun qe te çonte heret ne mengjes vetem policin…..

Hotelxhiu zgjoje vetem policin dhe dolli….

Polici ashtu ne terr, u vesh shpejte,por gabimisht veshi uniformen e komandantit dhe pas pak hipi ne tren…

Ju afrua pasqyres dhe çfare te shikonte……

“Ore,cfare budallai paska qene ai hotelxhiu….une i thashe t’me zgjonte mua,kurse ai paska zgjuar komandantin….!