Dhimbja rozë-Halit Haliti


Dhimbja është e pagoj, nuk thuhet dot me fjalë

Orët dhe minutat e fundit shëmbnin heshtjen dhe mërzin

Në kupën e natës merrje ” helmin “e shpirtit ngadal

ADN-ja e jetës doli dhimbje për t’marr me vete dashurin.

Me lotët e shpirtit gatuaj dhimbjen që kam

E përtyp nëpër dhëmbë me kujtimet më të bukura për ty

Nga syt e mi s’do derdh lot , shpirtat tan bashk janë

Si hejbe mbi supe peshën e dhimbjes kam, çdo ditë të shoh me sy.

Bëra gjithqka për ty, isha mjekësia e vetme e jetës tënde

Në çdo cep të dynjas kërkoja ilaçin total të botës

Yjet qajn, shndërrohen në simfoni mortore në çdo cep e kënde

Në ashensorin e palcës kurrizore e ndjej se si vien dhimbjet e kokës.

M’je mpiksur si pik gjaku n’shpirt, e n’trut e mi si një tromboz

Unë kam pronë tënde moj grua…Bora dhe Lisa pasuria e dynjas

Një mijë mendime të trishtueshme kapërcyen dhimbjen rozë

Tinëz loti më tradhëtoi, shpirti yt u preft në parajs.

Dedikim për mikun tim B… që humbi më të dashurën e tij në një mosh shumë të re pas një sëmundje të rëndë dhe të shkurt, e që la pas dy Vajza të vogla.

Halit Haliti