Në Maqedoni Kosovë e Shqipëri dhe Evropën pellazgjike-Feri Arifi

NË MAQEDONI KOSOVË E SHQIPËRI DHE EVROPEN PELLAZGJIKE A JANË SHQIPTARËT PELLAZGËT Ja pra në fshatinë…

I vodha një natë jetës-Kristo Çipa

Sa herë kthen e rikthen fletoret e krijimeve do të gjesh nga një xhevair që të…

Perikli Ikonoimi-Nga Parashqevi Sahatci 

Perikli Klara Ikonomi Shatri– Perikli Ikonoimi lindi ne fshatin Vokopole te Beratit ,me1882. “Pa kerkuar te…

Emigrantët e Greqisë emigrantë dhe në Atdheun e tyre-Nga Albert Z. Zholi

Albert Z. ZHOLI Historia shqiptare e dhjetëvjeçarit të fundit është e lidhur në mënyrë të ngushtë…

Qarrishta i strehoi hebrenjtë, po në Qarrishtë kush i dërgoi?Nga Gani Xh. LLoshi

Ngjarje panjohur e Luftës së II Botërore në ShqipëriQarrishta i strehoi hebrenjtë, po në Qarrishtë kush…

Angela Kosta -Një urë midis dy brigjeve Festa Patronale e Shën Danaktit me origjinë nga Vlora

Shoqata kulturore “Ponti non Muri – Ura jo Mure” e Gagliano del Capo, (Leçe – Itali),…

Mandarinat e Dhimitrit që ëmbëlsojnë Tiranën edhe sot…

Nga Panajot Boli Tani mbi flokët e agronomit shkencëtar Dhimitër Koça, nga fshati i vogël i…

Nanë, as dhe plaga nuk po m’ dhemb….!!Zihni Ndregjoni

NANË, AS DHE PLAGA NUK PO M’ DHEMB….!! Do, të doja të vjershëroja. Në të gjithë…

E përkujtojmë mësimdhënësin Jashar (Sherif) Krasniqi në përvjetorin e rënies-Zymer Mehani

Zymer MehaniE përkujtojmë mësimdhënësin Jashar (Sherif) Krasniqi në përvjetorin e rënies(15. 05. 1947 – 28. 07.…

Monografi e hartuar me dije dhe përkushtim

Anton Nikë Berisha MONOGRAFI E HARTUAR ME DIJE DHE PËRKUSHTIM Llesh Ndoj, Domgjoni. Në dokumente, gojëdhëna e histori. Botimi…

Periudha kalimtare e mezogjeneratës të sociopatëve-Nga Nexhat Bexheti

Duke qenë se prej kohësh funkcionimi i shtetit ligjor ka dështuar, është krijuar një hapsirë e…

Rreth romanit “Bija e Shebenikut në Myzeqe” të autores Sheqere Sina Ozuni-Hyqmet B.Hasko

Rreth romanit “Bija e Shebenikut në Myzeqe” të autores Sheqere Sina Ozuni Saga qëndrestare e një…

Apo duani të dini për të kaluarën-Nga Feri Arifi

Në Viti ju pret trashëgimia e madhe kulturore dhe mundësitë magjepse turistike që janë në Anomoravë.…

“Bullgarët dhe serbët në artikujt e gazetës Shkupi 1911-1912” i autorëve Ardian Limani dhe Anton Pançev-Nga Feri Arifi

SHKUP Më 19.07.2023 u be përurimi i librit “Bullgarët dhe serbët në artikujt e gazetës Shkupi…

Beteja e Dibrës, 3-11 prill 1941-Nga Sakip Cami

Beteja e Dibrës, 3-11 prill 1941,sipas studiuesit italian Gian Carlo Fusco dhe e vërteta e zhvillimeve…

Mallkim shkencor-Nga Shaban Murati

Mallkim shkencor Ç’është ky popull, që edhe në demokraci, kur janë pakufizim liritë e kërkimit dhe…

Shqiptarët mesdhetarë janë një realitet i njohur herët!Leonard Pipa

Shqiptarët Mesdhetarë janë një realitet i njohur herët! Pse në Shqipërinë londineze produkt i austro-hungarisë nuk…

Sekretet e tuneleve të uzinës së armëve në Poliçan-Nga Albert Z. Zholi

Intervista/ Flet ish-oficeri i Xhenios, Ilirjan Dhima Sekretet e tuneleve të uzinës së armëve në Poliçan…

Album panorama Berati-Parashqevi Sahtaci

Album panorama Berati Naun Vruho (vertopi) Ne takim me te ndierin me tha: “I kam dorzuar…

“Partizani” më formoi si portier, futbolli është jeta ime-Enri Zholi

Forald Hoxha: Nuk harroj drejtuesit Ilir Daja, Ilir Bozhiqi, Kalari, Perlat Musta, Tan Mehmeti, “Partizani” më…

Perandoria Bizantine nga viti 1054 dhe ortodoksizmi ishin shqiptarë-Nga Feri Arifi

PERANDORIA BIZANTINE NGA VITI 1054 DHE ORTODOKSIZMI ISHIN SHQIPTARË Ska dhe nuk mundët askush ta humbi…

Në La Scala dhe ndjekjen e baletit “Romeo e Zhuljeta”-Grigor Banushi

Hyrjen në La Scala dhe ndjekjen e baletit “Romeo e Zhuljeta” do ta quaja me plot…

Serbinë e pagëzoj politika ruse-Nga Feri Arifi

Po këtij shkrimi çka kemi ti shtojm me shumë më 1814, Rusia, duke iu referuar të…

Në kërkim të unazës së këngës-Nga Kristo Çipa

Nga Kristo Çipa NË KËRKIM TË UNAZËS SË KËNGËS Florika Thanasi dhe KONOVAKA Ishte festivali zonal…

Si u turrën mbi muret e ambasadave në Tiranë-Nga Albert Z. Zholi

Dossier/ Si u turrën mbi muret e ambasadave në Tiranë me thirrjet “Liri-Demokraci!” 2 Korrik 1990,…

Serbët pa atdhe në tokën e ilirikut-Nga Feri Arifi

SERBËT PA ATDHE NË TOKËN E ILIRIKUT Askush nga historianët mos të dyshoj dhe mos të…

Shkrimtari i madh bullgar Ivan Vazov, është me origjinë shqiptare-Nga Vladimir Bizhga

Shkrimtari i madh bullgar Ivan Vazov, është me origjinë shqiptare. LAD BIZHGA@ Fshati Sopot ndodhet ne…

Është luftë dhe dikush do të përgjaket-Nga Sakip Cami

ËSHTË LUFTË DHE DIKUSH DO TË PËRGJAKET (Bisedë me dy ushtarakë të plagosur në Bardhoc të…

Albert Z. Zholi-Si u shkatërrua Uzina e Instrumenteve në Korçë…?

Si u shkatërrua Uzina e Instrumenteve në Korçë që prodhonte 70 tipa instrumentesh që eksportoheshin? Si…

Antigonë lulja e lirisë-Miranda Troci Derti

Poezi nga——-Miranda Troci Derti 24/06/2023 Lavdi moj bijë dardane !!! Antigonë lulja e lirisë. Gjaku yt…

Sulmi i pabesë i 22 qershorit 1941 i gjeti në befasi trupat sovjetike- Albert Z. Zholi

Sulmi i pabesë i 22 qershorit 1941 i gjeti në befasi trupat sovjetike Stalini, njeriu që…

Demielinizimi i ndërgjegjes politike-Nexhat Bexheti

Demielinizimi i ndërgjegjes politike Përfundimisht, jetojmë në një botë me raporte të përkeqësuara ndërpersonale , të…

Feri Arifi-Beteja e Gazimestanit e vitit 1389 u zhvillu në Binçë ditën e parë që hynë në Dardani

Pra ku janë varret e betejes në Gazimestan, ku janë eshtrat dhe varret qe ishte bërë…

Gjeneza e miqësisë shqiptaro-amerikane-Nga Sami Arifi

Shkaqesh që çuan deri te shpërthimi i Luftës së Parë Botërore ishin: Lufta japano-ruse, kriza e…

I tërë Llapi ishte ekzaltuar fort-Zymer Mehani

I TËRË LLAPI ISHTE EKZALTUAR FORT(Fragment nga romani im “Fanarët e një shrëngate”, SHB “SHKROLA” Prishtinë,…

Sami Arifi-Ndikimi i hegjemonisë serbe për destabilizim te shtetet fqinje të pahomogjenizuara

Shkruar nga Sami ARIFINdikimi i hegjemonisë serbe për destabilizim te shtetet fqinje të pahomogjenizuara Shkruan: Sami…