Hubble zbulon vrimën e zezë supermasive të arratisur

Hubble zbulon vrimën e zezë supermasive të arratisur Enrico de Lazaro Vrima e zezë supermasive e…

Njohuria aborigjene ndez debatin mbi qarqet misterioze të zanave

Cilat janë këto dhe si formohen? Banorët origjinalë të Australisë kanë shumë për t’u mësuar shkencëtarëve…

Asteroidët:18 trojanët e Neptunit janë unikë

Ne priremi t’i mendojmë asteroidët si shkëmbinj të mëdhenj gri, jo shumë të ndryshëm nga shkëmbinjtë…

Teleskopi hapësinor Webb tregon mbetjen e supernovës :”Kasiopeia A”

Një imazh i ri me infra të kuqe të mesme nga Instrumenti me infra të kuqe…

A është ky Varri i Aleksandrit të Madh

Varri i Aleksandrit të Madh do të mbetet gjithmonë një mister universal, edhe pse herë pas…

Sa nga rezervat e arit të Tokës kemi gjetur dhe sa ka mbetur?

A mund të na mbarojë ari për të imi? Kredia e imazhit: Pixabay / StevebidmeadAri është një…

Eklipsi diellor hibrid e Enjte, 20 Prill 2023

Hëna do të kalojë para Diellit, duke krijuar një eklips diellor hibrid total/unazor të dukshëm nga…

Magnetët fshijnë kujtimet nga meteoritët, duke fshirë të dhënat miliardavjeçare

Studiuesit në shkretëtirën Atacama përdorin një matës të ndjeshmërisë për të identifikuar një meteorit pa e…

Murgjit mesjetarë mbanin revista të detajuara të cilat përfshinin histori të eklipseve të errëta të Hënës

Revistat e hënës së murgjve mesjetarë ndihmojnë studimet moderne të vullkanit Kelly Kizer Whitt Murgjit mesjetarë…

Një ‘UFO’ thuhet se është parë pranë termocentralit bërthamor

Incidenti, i cili po hetohet nga autoritetet ruse, mund të lidhet me pamje të ngjashme në…

Planetet Alfa Centauri? Teleskopi Toliman do ti kërkojë

Paul Scott Anderson Pamje e simuluar e asaj që teleskopi Toliman   mund të shihte nga sistemi me…

Guri i lindjes së prillit është diamanti

Guri i lindjes së prillit është diamanti, perlë më e vështirë e njohur Guri i lindjes…

Dita e Gënjeshtrave, historia, domethënia dhe pse festohet:Albert Z. Zholi

1 Prilli – Dita e Gënjeshtrave, historia, domethënia dhe pse festohet Përgatiti: Albert Z. ZHOLI Çdo…

Pentagoni ka pamjet e rrëzimit të UFO-ve… por janë të klasifikuara

Cilat ishin objektet dhe pse fshihen provat?  Zyrtarët kanë konfirmuar ekzistencën e pamjeve të fundit që…

Leonardo da Vinçi ishte djali i një skllavi

Studiuesi që gjeti dokumentin (Carlo Vecce, profesor i letërsisë italiane) ka sugjeruar se ajo ishte nëna…

Asteroidi Ryugu përmbante një nga blloqet ndërtuese të jetës

Mostrat e mbledhura nga Hayabusa- Shkencëtarët në Japoni kanë gjetur prova të reja që sugjerojnë se…

Studimi nxjerr në pah zonat e Anglisë me më shumë pamje të UFO-ve

Shikimet e UFO-ve janë të shumta mbi Angli në vitin 2022.  Objekte fluturuese të paidentifikuara të…

Shkencëtarët gjetën një mënyrë për ta bërë jetën më të lehtë në Mars

Marsi është shumë larg nga Toka , duke e bërë të vështirë komunikimin me të. Ky komunikim i ndërlikuar…

Avionët e shteteve anëtare të NATO-s, që janë përdorur në bombardimin e Jugosllavisë

Fillimi i Operacionit Forcat Aleate, që konsistonte në bombardimin e Jugosllavisë, më 24 mars 1999, në…

Pika e nxehtë e UFO-ve në Japoni tani po e quan veten :”shtëpia e alienëve”

Muzeu i UFO-ve Fureaikan.cosu Një qytet në prefekturën e Fukushimës të Japonisë është bërë sinonim i…

Përbindëshi i liqenit’ i kapur në kamera në digën Madin, Meksikë

Çfarë lloj krijese është kjo?  Policia në Atizapan de Zaragoza thuhet se ka hetuar shikimin e…

Kemi zeje dhe makineri të plota të paprekura jo nga toka, të ndërtuara nga inteligjenca jo-njerëzore

Kemi zeje dhe makineri të plota të paprekura jo nga toka, të ndërtuara nga inteligjenca jo-njerëzore…

Asteroidi 2023 DZ2 do të kalojë në mënyrë të sigurtë pranë Tokës, më 25 mars

Asteroidi 2023 DZ2 do të kalojë në mënyrë të sigurtë pranë Tokës, më 25 mars Eddie…

Dy përfaqësues nga një vend imagjinar morën pjesë në takimet në OKB

‘Ambasadorja e përhershëme e Kailasës.  Individët që përfaqësojnë ‘Shtetet e Bashkuara të Kailasa’ thuhet se arritën…

Kamioni kap pamjet e frikshme të “fantazmës” së autostradës në Arizona

“Fantazma” është e dukshme në anën e djathtë.  Pamjet rrëqethëse janë shfaqur duke treguar një figurë…

Rrjeti masiv 12,000-vjeçar i tuneleve nëntokësore shtrihet nga Skocia në Turq

Viki Verma Ka shumë tunele dhe dhoma të lashta nëntokësore nën Evropë që kanë ekzistuar për…

Misteri pas modeleve gjashtëkëndore në banesat e kripës në botë është zgjidhur

Si formohet ky model gjashtëkëndor?  Shkencëtarët kanë përcaktuar se çfarë e shkakton formimin e një modeli…

Timo Mërkuri:Në përcjelljen e penëndriturit Hamit Aliaj

Në përcjelljen e penëndriturit Hamit Aliaj po ripublikoj një nga shkrimet e mia për librin e…

Janë publikuar pamjet e avionit spiun të një UFO-je cilindrike mbi Irak

Çfarë është ky objekt dhe nga ka ardhur?  Imazhet , bardh e zi tregojnë atë që…

Historia në fotografi:1917 Vlorë

2454 vjet më parë, një ngjarje e çuditshme e njohur çoi në rënien e Athinës së Lashtë

Rachel Hadas Në fillim të veprës së tij të madhe, ” Historia e Luftës së Peloponezit “, rreth…

5 zbulime që përmbysën atë që dimë për mumifikimin egjiptian

Ne dimë shumë më tepër për mumiet tani sesa dikur.  Egjiptologia biomjekësore Jenefer Metcalfe hedh një…

Një vrimë e zezë supermasive ka bërë që astronomët të flasin

Formimi i shpejtë i yjeve – dhe një vrimë e zezë supermasive qendrore e errësuar nga…

Mbi origjinën dhe evolucionin e asteroidëve të ngjashëm me Ceres

Astronomët që përdorin teleskopin e Teleskopit Infra të Kuq të NASA-s (IRTF) në Observatorin Mauna Kea…

Zbulimi i asteroideve pranë diellit me Neomir

Koncepti i artistit për misionin e planifikuar NEOMIR të ESA, i cili do të kërkojë asteroidë…

Një asteroid i vogël hodhi meteor në Francë

Kelly Kizer Whitt Asteroidi i vogël që krijoi një shfaqje drite në 12-13 shkurt 2023, ka…