Zyba Hysa:Jeta pa dashuri është e kotë!

JETA PA DASHURI ËSHTË E KOTË! (Në pritje të Shën Valentinit) S’e kam njohur “Shën Valentinin”…

Donike Rrethej:Ndryshimi

NDRYSHIMI. Unë po ndryshoj dita – ditës,si m’ndryshon trupi ,m’ndryshon zemra.Nuk jam ma 20 – vjeçare,mbaj…

Alma Sinan Ferruni :Ai e dëshiroj aq shumë

Ai e dëshiroj aq shume.E dëshiroj sa mund te dëshirohet.Shiu qe ra mbi një pikëze Hëne.Me…

Teuta Shaqiraj:Mbrëmë isha me ty

Mbrëmë isha me ty Unë dhe ti në ëndërr u deshëm mbrëmë,ishte vonëAgut të mëngjesit ëndrra…

Jasna Gugić:Stay

STAYCover me with your beautyFill the cracks in my heartWithout youI’m dried up sourceA standing riverI’m…

Razielda Hitaj:Asaj

Syrin syrin, sheh mbi yjeMjegullnajë mbi tëÇ’zog fërshëllen në pyjePa gjumë po më lë…Vështroj lumin, lumi…

Venetike Cako:Puthje në gushë

PUTHJE NË GUSHË Në xhepat e shpirtit të kërkoj, Hap një portë e nuk të gjej,…

Mimoza Eliona Osmani:Bijë

Bijë. Rrëfen dallëndyshe e Vlorëskam të prera krahët ,këmbët,më merr vetë dhimbja prej dorësdhe mbi portë…

Mimoza Bici:Kam uri …

Kam uri … Diku pash një vilë të artë Doja ta përpija, S’munda Mëndja mbeti aty.…

Zyba Hysa:Meritoje emrin, njeri!

MERITOJE EMRIN, NJERI!Katastrofat natyrore,Gjithë botën e ngrenë n’këmbëE njëherësh e gjunjëzojnë prej dhimbjesSë humbjes së jetëve…

Florentina Skendaj:Erë,që tjerr

Erè ,qè tjerr Dita mè e ftohtè sot dhe era, qè Vrisit e Vuvès tè vèrvit..…

Elvira Zeneli:Jeta

Elvira Zeneli JETA Si mund të themi se është jeta Mos është letër e bardhë Apo…

Valbona Kolaveri:Portret

Portret Portreti im rrethuar nga gjysmëpjesëza tē hijezuara çaste të limituara Pazëll drite që pret të…

Razielda Hitaj:Guri vetmuar

Guri vetmuarKëmbë’zbathur… ecja tutjeGuri vetëm ka zënë myshk,Gjysëm hënës… i bëj lutjeMallëngjimin mos e vyshk.Shfryu tufani…

Majlinda Pajaj:E dashur jetë

E dashur jetë. E dashur jetë… dhe pse e zbehtë, Të dua si shkretetira shiun, Skeleti…

Kozeta Zavalani:Të dua toka ime!

Të dua toka ime!Kanë thënë se këtuështë më e ëmbël balta,se mjalta…Por nuk kanë thënë se:Edhe…

Brixhilda Dede:Dhimbja e Ëmbël

DHIMBJA E ËMBËL Dielli ndërroi faqe papritur si të kish veshur dyfytyrësi. Ndëra isha mrekulluar nga…

Amijete Çollaku:Ti buzëqeshësh vdekjes!

Ti buzëqeshësh vdekjes! E kam ndjerë frikën në palcë brënda meje të hedh valleedhe ankthin të…

Valbona Kolaveri:Majash

Majash Mu mpi këmba paksa edhe mendja. Ngriu Shkurti mavi u bë dhe gjaku. Nē majë…

Brixhilda Dede:Udhërrëfyes

UDHËRRËFYES Aty në mesnatë, seranata ndali zallin, një dritë e zbehtë u shfaq ngadhënjyer, konturuar prani…

Donike Rrethej:(Jo sot)testament

( JO SOT ) testament. N’se vdes nesër , mos derdh lot…. nëpër kafene mos humb…

Adriana Kongjini Bala:”Vasilikë moj bukuroshe”

“Vasilikë moj bukuroshe” Vasilikë moj bukuroshe, Kur del ty ,fshihet dhe hena, Me doje po nuk…

Ermentila Guci:Shpirt i duruar

Shpirt i duruar Riktheje ngjyrën në sytë e mi që lotuan, në kafazin e yjeve pa’…

Besa Januzi Rexhepi:Lisi vjetër shekullor

Erdha këtu nën hijen tënde lis i vjetërKurora të bënë më madhështorShpesh kam ardhur këtu të…

Donike Rrethej:Veç nji çast

VEÇ NJI ÇAST. M’jepni veç nji çast, pritjet. Kohët qi lumi i shpirtit tem t’thej digat,…

Sherife Allko:Këpucët e vjetra

KËPUCËT E VJETRA Një palë këpucë të vjetra vesha . Desha ti bie botës rreth e…

Valbona Kolaveri:Dobësi

DOBËSI Marramendjet e kohëve, pështjellojnë ditë e netë, të çmendura, marramendjesh fatkeqe, që fatet vjellin udhëve,…

Sanie Tushi Rrokaj:Rrezja qarkon kokrrën e mollës

RREZJAQARKON KOKRRËN E MOLLËS Pa hënë ,Pa bukë, pa kripë, pa dritë.Rënkon një pyll,Një fushë një…

Aferdita Hadaj:”Dialogoj me Hënën”

“Dialogoj me Hënën” Netëve të gjata, sa her gjumë, sfle dot.Dale dhe djalogoj, me hënën e…

Manushaqe Ismailaj:Shpreso..!!

Shpreso..!! Bëje gjumin e qetë, Mos mendo sfidat! Që të zgjohesh lehtë, Të flakësh tutje britmat!…

Mimoza Ajdhoni:Do lyp një jetë

Do lyp një jetë Krejt befasisht u takuam, në kthesat e vjeshtës të artë, të pash…

Brixhilda Dede:Parajsa e tokës

PARAJSA E TOKËS Ecja përtej territ me dorën e djathtë mpirë. Busull më bëhej një yll…

Elvira Zeneli:Ëndrra e munguar

Elvira Zeneli ËNDRRA E MUNGUAR Trëndafil Ti më je shikimi i syve të mi që më…

Valbona Kolaveri-Dritë-Hije

Drithijet shkojnë e vijnë vijnë e shkojnë kundërshtitë të ngushta në fundet e udhës rrathët e…

Ermentila Guci:Deri kur…?

Deri kur…? Deri kur…Qielli do te dëshpërohet për njerëzite tokën!Deri kur…?Mjerimi do të vras foshnja ,pa…

Donike Rrethej:Unë

UNË. Unë nuk kërkoj netët e heshtura të bëj zhurmë, as nuk shtyj të njëjtët si…